Instagram ma negatywny wpływ na samoocenę, co dowiodły liczne badania. Korzystanie z mediów społecznościowych oddziałuje na gorsze samopoczucie, może również prowadzić do depresji. Kilka miesięcy temu aplikacja rozpoczęła zaawansowane testy z ukrywaniem liczby polubień, które odbyły się m.in. w Kanadzie, Japonii, Australii, Brazylii oraz Irlandii. Twórcy Instagrama chcieli w ten sposób zmniejszyć presję wynikającą z otrzymania jak największej ilości lajków i zachęcić użytkowników, aby skupili się na treści publikowanych postów. Aplikacja wprowadziła również ograniczenia dotyczące postów, reklamujących produkty dietetyczne i zabiegi kosmetyczne. „Chcemy, aby Instagram był pozytywnym miejscem dla wszystkich, którzy go używają, a ta polityka jest częścią naszych bieżących prac nad zmniejszeniem presji, którą ludzie mogą czasami odczuwać przez media społecznościowe”, wyjaśniła Emma Collins, menedżer ds. Polityki publicznej. Dokładnie z tych samych powodów twórcy zdecydowali się na kolejny krok, mający na celu zmniejszenie presji idealnego wyglądu. Wkrótce z Instagrama zniknie część filtrów, które imitują efekty operacji plastycznych.

Oto kolejny dowód na to, że Instagram obniża naszą samoocenę >>>

Instagram usuwa część filtrów w trosce o zdrowie psychiczne użytkowników i w celu zmniejszenia presji związanej z idealnym wyglądem

Firma Spark AR, odpowiedzialna za tworzenie filtrów na Instagramie, poinformowała kilka dni temu na swoich kanałach social media, że planuje usunąć część filtrów, poprawiających wygląd. W związku z tym filtry powiększające usta, wyszczuplające i wygadzające twarz zniknął z aplikacji. „Chcemy, aby zabawa filtrami była pozytywnym doświadczeniem i w związku z tym zdecydowaliśmy się na zmiany w naszym regulaminie”, wyjaśnili członkowie Spark AR. Dodali, iż mają świadomość, że niektóre filtry niekorzystnie wpływają na wizerunek ciała w mediach społecznościowych i mają negatywny wpływ na samoocenę użytkowników. Nie wiadomo konkretnie, o jakie filtry chodzi i kiedy dokładnie zapowiedziane zmiany zostaną wprowadzone. Usuwanie filtrów z Instagrama, za pomocą których można poprawić swój wygląd, spotkało się z różnymi opiniami, również z krytyką. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że to nic nie da, ponieważ dopóki influencerzy i celebryci lansują w mediach społecznościowych idealny wygląd, nic się w tym temacie nie zmieni.