Jak kupować buty przez internet, czyli kupowanie butów przez internet krok po kroku

Jak kupować buty w internecie? To wcale nie takie trudne, jak się wydaje. Zwłaszcza, że rozmiarówka jest na tyle uniwersalna (i to na całym świecie), że zdecydowanie trudniej o wpadkę niż w przypadku ubrań (na przykład spodni...). Trzeba tylko wiedzieć, jak dobrać rozmiar buta, kupując przez internet. Przychodzimy więc z pomocą. Podpowiadamy, jak mierzyć stopę, jak czytać rozmiary i jak korzystać z udogodnień, które z myślą o klientach przygotowały internetowe sklepy obuwnicze. Ostrzegamy jednak: istnieje ryzyko, że od kupowania butów online się uzależnicie. W końcu radość jest podwójna – najpierw przy składaniu zamówienia i później, gdy już przychodzi paczka!

Kasia Tusk postawiła na kozaki popularnej marki. Wy też możecie je mieć! Te buty na jesień nigdy nie wyjdą z mody! >>>

Jak dobrać rozmiar buta, kupując przez internet?

„Jak kupić buty przez internet rozmiar” – to jedna z najczęstszych wpisywanych w wyszukiwarkę Google fraz, która nie pozostawia wątpliwości, że największym problemem w kupowaniu butów przez internet jest właśnie dobranie odpowiedniego rozmiaru. Dzięki naszym radom stanie się to jednak proste!

Punktem wyjścia powinien być oczywiście rozmiar, jaki nosimy na codzień – a przynajmniej najczęściej, bo może się on różnić nieznacznie od rodzaju obuwia (o czym jeszcze za chwilę). By mieć absolutną pewność, przed zakupem butów online dobrze jest zmierzyć stopę. Jak to zrobić? Już wyjaśniamy.

Jak mierzyć stopę?

Stopę najlepiej mierzyć wieczorem, bo właśnie wtedy – zmęczona po całym dniu – jest największa. Jeśli więc chcemy, żeby buty nie uwierały nas – niezależnie od pary dnia – powinniśmy dobrać je właśnie do takiej stopy. Jeśli stopy nieznacznie różnią się od siebie rozmiarem – co jest zupełnie normalne – buty należy dobrać do tej, która jest większa.
Najłatwiej zmierzyć stopę, stawiając ją bosą na kartce papieru, a następnie ołówkiem zrobić obrys. To z niego będziemy brać wymiar. W tym celu należy zmierzyć odległość między najbardziej wystającymi częściami stopy – od czubka dużego palca do końca pięty. Zmierzyć warto także nie tylko długość stopy i jej szerokość, bo buty różnych marek potrafią się różnić w tej kwestii, warto więc wiedzieć, czy ma się szeroką stopę czy wąską i uwzględnić to przy dobieraniu właściwego rozmiaru.

Butów nie dobieramy jednak do tego pomiaru. Do wyliczonej długości stopy dla bezpieczeństwa należy dodać 0,5 cm, choćby po to, by do butów można było później założyć skarpetę. Czyli jeśli stopa mierzy 24 cm, buty kupujemy na rozmiar 24,5 cm. Od tej reguły są jednak wyjątki.

Modne kalosze na jesień 2020? Zapomnijcie o klasycznych modelach. Jakie nosić? Zdziwicie się! >>>

Jak kupować szpilki przez internet? Jak sandałki, a jak botki?

Nie dotyczy to sandałków czy klapek, które z założenia są lepiej dopasowane do stopy – nie mogą wystawać nam palce, ale i podeszwa nie powinna wystawać spod stopy. Dlatego w przypadku tych butów, wybierając rozmiar, warto kierować się dokłanie tym zrobionym pomiarem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku balerin lub szpilek – tu jednak warto uwzględnić minimalny zapas (bo one powinny być trochę luźniejsze), ale nie może on być zbyt duży, bo buty będą nam spadać (zwłaszcza jeśli nie mają przytrzymujących stopę pasków). W tym przypadku, do rozmiaru stopy najlepiej dodać więc 0,3 cm. Pół centymetra (a nawet centymetr) dodajemy zaś w przypadku pozostałych butów: kozaków, botków, trzewików czy sneakersów i innych modeli, które nosimy ze skarpetą i które z założenia powinny być luźniejsze.

Gdzie kupić buty przez internet?

Gdzie najlepiej kupić buty przez internet? Możliwości jest naprawdę sporo! Przez internet kupicie buty w popularnych sieciówkach. Swoje sklepy online ma dziś także większość specjalistycznych sklepów obuwniczych. Wystarczy wspomnieć marki, takie jak: Kazar, Ryłko, Badura, CCC czy Vagabond. I większość z nich, na przykład Kazar, na swojej stronie zamieszcza tabele rozmiarów, która dokładnie określa, jaki rozmiar buta powinniśmy wybrać zależnie od rozmiaru stopy. Bo buty występować mogą w dwóch rozmiarówkach: francuskiej oraz angielskiej.

Buty – jak czytać rozmiarówkę?

W Europie, w tym w Polsce, najpopularniejsza jest rozmiarówka sztychowa, czyli. tzw. francuska. To są właśnie rozmiary typu 36, 37, 38, 39, 40... Rozmiar 37 przeznaczony jest dla stopy o długości 24 cm, 38 – dla stopu o długości - 24,5 cm itd. (licząc już ze wspomnianym wcześniej dodatkowym pół centymetra). Zresztą zobaczcie sami: 

fot. kazar.com

fot. kazar.com

Warto znać się także na rozmiarówce calowej, czyli tzw. angielskiej. Zgodnie z nią 1/3 cala to jeden numer. Rozmiar 4 odpowiada więc francuskiemu rozmiarowi 37, rozmiar 5 – rozmiarowi 38, a 5,5 rozmiarowi 39. Dobrze wiedzieć, zwłaszcza, jeśli przez internet kupujemy buty zza granicy.

Co zrobić, gdy przez internet kupimy buty w niewłaściwym rozmiarze?

Co zrobić, jeśli mimo precyzyjnych obliczeń, rozmiar butów kupionych online okaże się niewłaściwy? Cóż, zawsze można je odesłać i dostać zwrot pieniędzy. Można jednak także uciec się do kilku sztuczek (zwłaszcza jeśli buty podobają wam się tak bardzo, że nie chcecie się z nimi rozstać albo w sprzedaży nie ma już waszego rozmiaru). Jeśli buty okażą się trochę za duże, można włożyć do nich wkładkę, która potrafi zmniejszyć ich rozmiar o połowę. Gdy but przesuwa się na stopie (jest zbyt luźny), pod śródstopiem warto przykleić wkładki żelowe (regularnie używa ich księżna Kate, która dla większego komfortu chodzenia, wkłada je do szpilek). A co gdy buty kupione przez internet okażą się za małe? Można oddać je do szewca, który ma swoje sposoby, by je nieznacznie rozepchnąć. Nie spodziewajcie się jednak cudów. Bezpieczniej jest odesłać buty, by nie doprowadzić do deformacji stopy. Dlatego zamim zamówicie obuwie przez internet, zapoznajcie się dokładnie z naszym przewodnikiem.