W ramach kolejnej odsłony naszego cyklu Klub Książkowy Glamour czytelniczki przeczytały i zrecenzowały Lekcje. Moja droga do dobrego życia autorstwa Gisele Bündchen. 39-latkę okrzyknięto najsłynniejszą i najlepiej zarabiającą modelką na świecie. Gisele na ma koncie współprace z najważniejszymi domami mody na czele z: Chanel, Dolce&Gabbana, Celine, Balenciagą, Johnem Galliano i wieloma innymi. Jej książka pozwala poznać ją od strony prywatnej, ale również zawodowej. Modelka zaprasza do swojego świata i dzieli się z czytelnikami swoimi refleksjami i przygodami, które przeżyła w ostatnich latach. Prywatnie mama dwójki dzieci (10-letniego Benjamina i 7-letniej Vivian) oraz żona amerykańskiego futbolisty Toma Brady'ego. Sprawdźcie poniżej recenzje Klubu Książkowego Glamour.

Recenzja Karoliny

Książka Gisele Bündchen, okrzykniętej „modelką stulecia” przez Vouge, pokazuje, że życie można przeżyć kierując się kilkoma prostymi zasadami. To one prowadzą do szczęścia. Lekcje. Moja droga do dobrego życia uderza swoją prostotą. 

Każdy choć raz w życiu słyszał imię autorki, na pewno gdzieś ją widział i kojarzy. W końcu pojawiła się w setkach kampanii, wystąpiła na setkach okładem i przeszła kilometry wybiegów. 

I pomimo całego tego glam życia, stawia ona na proste osiem zasad, które zapewniają jej harmonię i szczęście. 

To książka dla tych, którzy szukają prostego przekazu, ale prawdziwego. Według Gisele wystarczy osiem punktów, by życie było szczęśliwe. I trudno się z nią nie zgodzić. W swojej książce zawarła mnóstwo prawd, które są poparte przykładami z jej życia. Dzięki książce możemy wejść za kulisy jej życia modelki i poznać jej historię. Od początku kariery aż do tego, co w jej życiu dzieje się dzisiaj. 

Lekcje czyta się z przyjemnością, łatwością, ale książka skłania do przemyśleń na temat swojego życia. Inspiruje też do zmian, do wyrobienia zdrowych nawyków, do szukania szczęścia. W życiu przecież o to chodzi – by przeżyć je szczęśliwie, a wszystko zależy od tego, jak działamy i jakie decyzje podejmujemy. Gisele pokazała, że też jest człowiekiem, z uczuciami, problemami i swoimi własnymi przeżyciami. Nie tylko twarzą na okładce czy ciałem w kampanii domu mody. 

Klub książkowy Glamour: Nasze czytelniczki przeczytały „Uwolniona. Jak wykształcenie zmieniło moje życie” Tary Westover >>>

Recenzja Angeliki

Gisele Bündchen chyba nie trzeba nikomu przedstawiać! Słynna modelka, aniołek Victoria’s Secret, była dziewczyna Leonardo DiCaprio, a dziś, przede wszystkim, matka, żona i aktywistka na rzecz ochrony środowiska. Jej książka Lekcje. Droga do dobrego życia to połączenie autobiografii i poradnika. Gisele w 8 rozdziałach — lekcjach — dzieli się z czytelnikami własnymi przemyśleniami na temat szczęśliwego i dobrego życia, które ją ukształtowały. Rady modelki nie są jakieś specjalnie odkrywcze, bo nie oszukujmy się, samodyscyplina, relacje z innymi ludźmi, czy dbanie o siebie i otoczenie niewątpliwie mają ogromny wpływ na nasz dobrostan. Jednakże każda z tych banalnych fraz przeplatana jest osobistymi doświadczeniami autorki. 

Na początku lektury Lekcji... miałam ochotę udusić Gisele. Jawi się ona jako istota niemal idealna. Zdyscyplinowana, ciężko pracująca na swój sukces od 14 roku życia, piękna i mądra. A na dodatek, zna receptę na szczęście. Miałam wrażenie, że słucham matki albo dobrej przyjaciółki takiej, którą się podziwia i która zawsze wie lepiej. Masz ochotę ją za to zabić, lecz z drugiej strony wiesz, że ma rację i dobrze ci radzi. 

W pewnym jednak momencie modelka obnaża się przed czytelnikami i pisze o swoich lękach, porażkach i załamaniu. O tym, jaką wielką tremę odczuwała przed wystąpieniem na Rock in Rio, nie w charakterze modelki, lecz mówcy, o problemach z własną samooceną i niskim poczuciem wartości, czy też o dręczących ją stanach lękowych i napadach paniki. Okazuje się wtedy, że nawet bogini boryka się takimi samymi problemami, jak zwykłe śmiertelniczki. Gisele pokazuje czytelnikom, jak jej przezwyciężyła, co jej pomogło i jak radzić sobie z nimi na co dzień. Wpuszcza nas do swojego domu, opowiada o codziennej rutynie i przedstawia rodzinę, której wsparcie i miłość buduje ją jako człowieka. 

Koniec końców, otrzymałam mega bombę pozytywnej energii, inspiracji i motywacji. Lekcje. Droga do dobrego życia to książka o miłości: do siebie, ludzi i świata, co jest receptą na wszystkie problemy, ale dojście do niej bywa trudne i wymaga codziennej pracy. Książkę Gisele dopełniają przepiękne zdjęcia z prywatnego archiwum modelki, nierzadko bardzo intymne i przedstawiające jej bliskich, o których pisze.