Typ skóry to bardzo szeroki i obszerny temat. Wyróżnia się cerę suchą, normalną i tłustą. To podstawowy podział, który funkcjonuje w terminologii, ale najczęściej zdarza się, że jedna cera posiada cechy kilku typów, np. jest tłusta w „strefie T” i sucha w pozostałych miejscach. Przygotowaliśmy dla Was cykl artykułów na temat pielęgnacji i oczyszczania typów różnych cery. Na pierwszy ogień - skóra sucha. Polki mają tendencję do nadwrażliwości, wiele z nas ma również skłonności do cery naczynkowej. O wszystko, co należy wiedzieć w temacie pielęgnacji tego typu skóry, zapytaliśmy doktor Kamilę Padlewską.

Pielęgnacja suchej skóry - jakie są podtypy i czym się charakteryzują

Sucha skóra charakteryzuje się matowym wyglądem. Może być szorstka w dotyku, jest cienka i prześwitująca - u niektórych kobiet widać przez nią naczynia krwionośne. Po oczyszczaniu towarzyszy jej zazwyczaj uczucie napięcia i ściągnięcia. Niestety u kobiet, które mają suchą cerę, oznaki starzenia takie jak zmarszczki mimiczne i kurze łapki pojawiają się szybciej.

Wyróżnia się kilka podtypów suchej skóry: bardzo suchą, wrażliwą, naczynkową. Cera staje się wrażliwa przez działanie czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne i promienie ultrafioletowe. U niektórych osób cera wrażliwa jest uwarunkowana genetycznie i występuje przy atopowym zapaleniu skóry. Skóra wrażliwa źle reaguje na większość kosmetyków, dlatego należy być szczególnie ostrożnym przy dobieraniu produktów.

Cerę naczynkową - jak sama nazwa wskazuje - charakteryzują widoczne naczynka krwionośne, które są rozszerzone. Osoby, które mają ten typ skóry, łatwo się czerwienią, np. przy mocnym wietrze lub w wyniku stresu. Niestety cienka skóra i rozszerzone naczynka mogą spowodować w późniejszym wieku trądzik różowaty. Bardzo często zdarza się również, że cera naczynkowa staje się cerą bardzo suchą.

Osoby, które chorują na trądzik, zazwyczaj mają skórę tłustą. Jednak przy kuracji przeciwtrądzikowej jest ona narażona na odwodnienie, co powoduje przesuszanie się twarzy.  Wtedy mamy do czynienia ze skórą tłustą i przesuszającą się.

Pielęgnacja suchej skóry - na co zwracać uwagę?

Kluczowym punktem w pielęgnacji skóry jest nawilżanie, które można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest dostarczenie i uzupełnienie naturalnych czynników nawilżających delikatnymi produktami, zawierającymi aminokwasy i mocznik. Są odpowiedzialne za przetrzymanie wody w organizmie, zapobiegając jej odwodnieniu. Druga część pielęgnacji suchej skóry to natłuszczanie, które powinno stawić podstawowy element codziennej rutyny. Kremy natłuszczające zawierają ceramidy, które odbudowują warstwę lipidową. Lipidy zatrzymują wodę z organizmu, a ich niewystarczająca ilość sprawia, że woda wyparowuje z organizmu, dlatego tak ważne jest regularne natłuszczanie.

Sucha skóra twarzy - jak ją oczyszczać?

Najważniejszym krokiem w pielęgnacji jest dokładny demakijaż. Przy oczyszczaniu cery suchej należy pozbyć się makijażu, ale w delikatny sposób. Nie można zbyt agresywnie wykonywać demakijażu, ponieważ można dodatkowo podrażnić cienką skórę. Płyn micelarny, żel do twarzy lub mleczko - dedykowane cerze suchej - sprawdzą się idealnie. Aby idealnie dopełnić etap oczyszczania, bardzo dobrym pomysłem jest użycie sonicznych szczoteczek. Szczoteczki do twarzy oparte na dogłębnych, sonicznych pulsacjach, np. flagowa LUNA mini 2 szwedzkiej marki FOREO, nie tylko usuwają zanieczyszczenia zawarte głęboko w skórze, ale też delikatnie masują suchą skórę, pobudzając ją do regeneracji. Należy wystrzegać się też takich preparatów jak peelingi ziarniste, podrażniające twarz oraz zwykłe mydła, zaburzające pH cery.

Sucha skóra - zabiegi kosmetyczne, które poprawią jej kondycję

Aby wspomóc pielęgnację cery suchej, można skorzystać z zabiegów kosmetycznych dostępnych w gabinetach medycyny estetycznych. Pierwszym z nich, rekomendowanym przez dermatolog Kamilę Padlewską, jest peeling kawitacyjny, który wygładza skórę i usuwa martwy naskórek za pomocą ultradźwięków. W gabinetach kosmetycznych i lekarskich są również dostępne zabiegi peelingujące i nawilżające. Przy cerze suchej wskazany jest również zabieg przy użyciu sonoforezy, która wprowadza nawilżające składniki w głąb skóry. 

Poniżej znajdziecie wideo, w którym nasza redaktorka Asia Twaróg opowiedziała o swojej codziennej pielęgnacji przy cerze suchej i skłonnej do podrażnień i zaczerwienień.