Teneryfa to jedna z najpiękniejszych wysp pulsująca niezwykłą różnorodnością. I trudno się z taką opinią nie zgodzić. Ma chyba wszystko czego turysta może zapragnąć: wysokie góry i błękitne wody oceanu, kręte, cieniste wąwozy i skąpane w słońcu plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste, pełne kwiatów ogrody i skrywające niejedną tajemnicę zabytki.

 Wyspa urzeka też zabytkami i pielęgnowanymi przez stulecia tradycjami. Wybierając się na nią, warto zahaczyć o miasto La Laguna, którego wygląd niemal nie zmienił się od XVI wieku i znajduje się na liście UNESCO, czy zajrzeć do wioski Güimar, gdzie sławny norweski podróżnik Thor Heyerdahl odkrył sześć schodkowych piramid. Do dziś nie wiadomo dokładnie, kto i po co je zbudował, ale podczas letniego przesilenia z ich szczytów można podziwiać podwójny zachód słońca. W miejscu, gdzie stoją piramidy, kilkanaście lat temu powstał park etnologiczny. A kto zawita na wyspę zimą, koniecznie musi przyjechać do Santa Cruz. Po Nowym Roku rozpoczyna się tutaj karnawał porównywany do tego w Rio de Janeiro.

Jednak Teneryfa to przede wszystkim rozkosze morskich kąpieli, plażowania i sportów wodnych. Wyspa słynie z szerokich czystych plaż i promenad. Liczne rozsiane zwłaszcza na południowym wybrzeżu miejscowości oblegane są przez miłośników windsurfingu i nurkowania. Czas nie ma tutaj większego znaczenia, bo sezon trwa przez cały rok!

Zobacz także:

Oprócz unikatowej przyrody i doskonałych warunków pogodowych, znajdziemy tu ogromny potencjał turystyczny w postaci świetnych hoteli, restauracji, parków rozrywki, aquaparków, centrów handlowych i obiektów kulturalnych, do których wspólnego odkrywania zaprasza Coral Travel Wezyr Holidays.

Przez środek wyspy biegnie górskie pasmo, które jest niczym granica dwóch światów. Po jednej jego stronie leży kraina wilgoci, mgieł i bujnej zieleni, po drugiej ciepła i sucha połać, gdzie w powietrzu rozsnuwa się ledwie wyczuwalny oddech Afryki. Najwyższym szczytem Teneryfy jest wulkan Teide o wysokości 3718 m n.p.m. Według dawnych mieszkańców wyspy, Guanczów, mieszkał w nim demon Guayota, a sama góra sięgała nieba. Nieco skromniej jej wysokość szacowali późniejsi marynarze. Twierdzili po prostu, że to największa góra na świecie. Dziś wulkan stanowi serce parku narodowego, który wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pod szczyt wjeżdża się koleją linową.

O wulkanicznym  pochodzeniu Teneryfy przypominają plaże o czarnym piasku, które znajdziemy w okolicach miejscowości Puerto de la Cruz oraz ukształtowane w wyniku licznych erupcji, na przestrzeni wieków wulkaniczne szczyty. Po raz ostatni aktywność sejsmiczną na Teneryfie odnotowano w 1909 roku, kiedy to nastąpiła erupcja Chineyro.

Teneryfa może  pochwalić się licznymi dziełami natury i parkami  przyrody. Wystarczy wspomnieć ogród botaniczny Loro Park, w którym podziwiać można pokazy tresowanych papug oraz akwarium z rekinami i Parques Exoticos, gdzie znajduje się najpokaźniejsza na świecie kolekcja kaktusów.

Parque Nacional del Teide jest nie tylko najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym nie tylko w Hiszpanii, ale i w Europie oraz drugim najchętniej wizytowanym na świecie.
Znajdziemy tu zróżnicowaną faunę i florę. Co ciekawe, żyje tu wiele gatunków endemicznych, występujących tylko tutaj.

                                                                                                                                                                           Adam Juda