Ciepło, słońce, mnóstwo plaż i czysta woda – czy można chcieć czegoś więcej? Baleary to niewielki archipelag należący administracyjnie do Hiszpanii i składający się z 4 głównych wysp. Słońce świeci tu 300 dni w roku – nic dziwnego, że wyspy odwiedza około 5 milionów turystów rocznie! Jeśli i Ty chcesz przeżyć niesamowitą przygodę na Majorce, Ibizie lub Minorce, podpowiadamy, którą z wysp wybrać. Jak tylko dokonacie wyboru, rezerwujcie miejsca (świetne oferty znajdziecie np. na www.itaka.pl) i przygotujcie się na wakacje waszego życia!

 

Ty, Twoja kumpela i niezapomniane wakacje

Jeśli szukasz miejsca, gdzie w dzień możesz odpocząć na plaży, a nocą poszaleć na parkiecie, Majorka jest idealna! Ta największa z wysp może się pochwalić 550km wybrzeża o zróżnicowanym krajobrazie – na pewno nie będziesz się nudzić! Na północy mamy górskie krajobrazy, a na południu, gdzie występuje bardziej suchy klimat, mnóstwo pięknych plaż. Tamtych okolicach też zajrzeć do portu w miasteczku Pollença, gdzie zobaczymy najbardziej luksusowe jachty świata. Oczywiście koniecznie wybierzcie się też do Palmy, stolicy wyspy, gdzie można zwiedzić m.in. zamek Belver, cytadelę, klasztor św. Franciszka, muzeum Majorki czy tradycyjną łaźnię arabską. Wieczorem koniecznie odwiedźcie najpopularniejsze dyskoteki i poczuć klimat wyspy, której serce bije w rytm hitu z Twojego dzieciństwa: „Mallorca, extasy and motion...”

 

Romantyczne chwile z ukochanym

Zobacz także:

Jeśli zależy Ci na odpoczynku we dwoje, chciałabyś wraz z ukochanym odpocząć lub pocieszyć się wspólnymi chwilami w otoczeniu pięknych krajobrazów, zdecydowanie Minorka jest tym, czego szukasz. Najmniej znana pośród siostrzanych wysp, może się pochwalić sielankową atmosferą i całym przekrojem kultur, które rozwijały się na wyspie: od antyku rzymskiego, bizantyjskiego aż po kulturę arabską, saraceńską i frankońską, uwiecznionych w niezliczonych budowlach i konstrukcjach. Warto również wybrać się z ukochanym na wycieczkę na najwyższą górę, Monte Toro, skąd będziecie mogli podziwiać widoki na całą szmaragdową wyspę. Z kolei stolica, Mahon, jest miastem idealnym na romantyczne spacery wzdłuż krętych ulic tworzących swoisty labirynt i pięknych kamienic. Minorka to także słynny gin zaprawiany jałowcem – koniecznie musicie spróbować podczas wieczornych imprez.

Oczywiście możesz też zdecydować się na inną z wysp – np. na Majorce przezimował kiedyś nasz słynny kompozytor Fryderyk Chopin wraz ze swoją ukochaną George Sand, który zachwycał się pięknem wyspy i jej spokojem. Jednak od lat 60. XX wieku i boomu na Majorkę zmieniła się z spokojnej wyspy na miejsce pełne turystów, dlatego na spokojne wakacje zdecydowanie polecamy Minorkę.

 

Szalone wakacje z całą paczką

Słyszysz: Ibiza, myślisz: impreza? I masz rację! Ta najbardziej imprezowa z wysp to miejsce niekończących się zabaw i radości. To tu przybywają największe sławy i jeśli będziecie mieć szczęście, może się okazać, że imprezujecie w jednej dyskotece z gwiazdą światowego formatu. Ibizę odkryli dla turystów hipisi, którzy w latach 60. zaczęli tu tłumnie przybywać, definiując wyspę na nowo! A zaledwie kilka lat wcześniej, w 1956 roku, na całej wyspie było tylko 12 samochodów. Obecnie mieszka tu tylko 10 tysięcy ludzi, ale co roku na Ibizę przybywa 4 miliony turystów spragnionych słońca, białych plaż i marzących o najsłynniejszych imprezach świata.

Jeśli zmęczy Was imprezowanie, możecie udać się na wycieczkę – mniej znaną stroną wyspy jest jej zaplecze historyczne, gdzie można obejrzeć założone przez Fenicjan Górne Miasto czy Muzeum Archeologiczne. Możecie również wybrać się statkiem na Formentę, najmniejszą z czterech wysp archipelagu, gdzie ludzie żyją spokojnie i dożywają najstarszego w całej Hiszpanii wieku.