Wyjątkowa współpraca ORSKA i Ceramika Paradyż: piękno na styku nieoczywistości

O designerskiej biżuterii ORSKA z kolekcji Monumental jest już bardzo głośno nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Nic dziwnego. Z wielu powodów warto się nią zainteresować. Zacznijmy od aspektów wizualnych.

Jest niezwykle oryginalna – na próżno szukać podobnych projektów w sieciówkach czy u popularnych jubilerów. Będąc w posiadaniu unikatowej ozdoby, która powstała w ramach współpracy ORSKA x Ceramika Paradyż, masz pewność, że nie zobaczysz tej konkretnej rzeczy u koleżanek z pracy. W kolekcji biżuterii Monumental nie ma bowiem powtarzających się egzemplarzy, jako że każdy ma unikalną ceramikę. Te projekty są wyjątkowe, a ich konstrukcja – stylowa i odważna. Nie dla wszystkich. Podobnie jak dobre, wytrawne wino.

Materiały prasowe

Ceramiczne kamienie w biżuterii Monumental są inspirowane strukturami naturalnych materiałów. To wyraźne nawiązanie do potężnej i pięknej natury, a także swoisty hołd dla jej geniuszu. Mamy tutaj do czynienia z niesamowitą symbiozą. Podobnie jak w przyrodzie, tak i w tej współpracy połączono różne (pozornie bardzo od siebie odległe) światy. W tym przypadku są to dwie dziedziny sztuki rzemieślniczej.

Materiały prasowe

W kolekcji biżuterii Ceramika Paradyż x ORSKA Monumental wykreowano perfekcyjne formy biżuteryjne, a ich motywem przewodnim są kolory ziemi. Elementy ceramiczne są kruche, dlatego obróbka danych elementów wymagała od twórców ogromnej cierpliwości. Każdy fragment ceramicznych kamieni szlifowano niczym naturalny minerał, a następnie oprawiano w pozłacane ramy i łączono z geometrycznymi elementami o kutej lub satynowej powierzchni. Efektem tego żmudnego procesu jest jubilerska układanka, która tworzy spójną, niezwykle estetyczną całość. 

Materiały prasowe

Nie bez znaczenia jest też fakt, że biżuteria z kolekcji Monumental powstała zgodnie z ideą less waste. Wykorzystano w niej fragmenty wielkowymiarowych płyt ceramicznych Ceramika Paradyż, które (ze względu na uszkodzenia) nigdy nie trafiłyby do ogólnej sprzedaży. To kolejny przykład, że nieidealność może być ogromną wartością, niczym w kintsukuroi, czyli japońskiej sztuce renowacji. 

Pierwsze projekty jakie powstały w ORSKA, ponad 13 lat temu, stworzyłam z lin żeglarskich i alpinistycznych. Wówczas nadano mi etykietę: pani od upcyclingu. Tymczasem ja nawet nie wiedziałam, że takie słowo istnieje. Tworząc biżuterię z niestandardowych materiałów, zawsze robiłam to z potrzeby serca i w zgodzie z wartościami, w które wierzę nie tylko w sferze zawodowej, ale także prywatnej – przyznaje Anna Orska, założycielka marki. 

Monumental: drugie życie ceramiki i biżuteria w duchu #lesswaste 

Biżuteria z kolekcji Monumental jest zatem czymś znacznie więcej niż „tylko” stylowymi, oryginalnymi ozdobami. Cały ten projekt to najlepszy dowód, że świadome firmy mogą produkować piękne rzeczy, wykorzystując przy tym ideę less waste. 

Żadna firma produkująca nowe rzeczy nie może być w stu procentach ekologiczna, ale można stawiać małe kroki i robić, co tylko możliwe, by być bardziej odpowiedzialnym. Świadomość tego, że da się wytwarzać coś mądrzej, wykorzystując materię, która w innym wypadku wylądowałoby w koszu, jest dla mnie nieoceniona – mówi Anna Orska.

Materiały prasowe

Z kolei Dyrektor Marketingu firmy Ceramika Paradyż, Agata Brodzka, dodaje:

Pracując w Paradyżu, widzę jak dużo jest odpadów i ile prób podejmujemy przy różnych produkcjach. Pytanie: „co z tym robić dalej”? Oczywiście można utylizować, ale jeśli jesteśmy w stanie dać im drugie życie, żal byłoby nie skorzystać z tej okazji. Tworząc biżuterię z kolekcji Monumental ORSKA wykorzystała uszkodzone fragmenty wielkowymiarowych płyt ceramicznych, które nie trafiłyby do ogólnej sprzedaży. Brak perfekcji staje się nową wartością, z tą różnicą, że ORSKA tworzy perfekcyjne formy biżuteryjne na miarę małych dzieł sztuki.

Materiały prasowe

Nieidealność? Poproszę! 

Ceramika Paradyż nie poprzestaje jednak na współpracy z marką ORSKA i przekazaniu odpadów ceramicznych z kolekcji Monumental. Cały koncept Paradyż Home bazuje na atrakcyjnych „niedoskonałościach”, które wykorzystano, naszym zdaniem, w absolutnie doskonały sposób. Na Paradyż Home składają się m.in. podkładki pod telefon, pattery, szkatułki, donice, stoliki i stoły, czyli wszystko to, co możemy wykorzystać zarówno w domu, jak i w outdorze. Królują tutaj nieoczywiste kształty i brak perfekcji (np. w postaci drobnych wypukłości czy uszczerbków).

Z kolei marka ORSKA w przeszłości wypuszczała już oryginalne kolekcje w duchu idei less waste, np. biżuterię, która powstała z części samochodowych, komputerowych a nawet porzuconych lin wyłowionych z dna Bałtyku. Dla Anny Orskiej upcyclingowanie surowców nie jest zatem nowością, a raczej kontynuacją tej świadomej, zrównoważonej przygody. 

Materiały prasowe

Jak zgodnie potwierdzają przedstawicielki obu firm, kolekcja Monumental to dopiero początek tej niezwykłej współpracy. Ich oryginalne projekty doceniono już za granicą, m.in. na prestiżowych targach Cersaie w Bolonii, gdzie wzbudziły dużo emocji i zainteresowania. Co będzie dalej? Miejmy nadzieję, że przekonamy się o tym już wkrótce. 

Biżuterię less waste z kolekcji Monumental znajdziesz w butikach ORSKA i na stronie internetowej marki

Materiały prasowe