Tabletki antykoncepcyjne to najpopularniejsza forma antykoncepcji, która jest jedną z bezpieczniejszych opcji zabezpieczenia przed ciążą. Są dostępne dwa rodzaje: jedno i dwuskładnikowe. Pierwsze z nich zawierają jeden hormon – progestagen, który zagęszcza śluz szyjkowy poprzez zmniejszenie w nim zawartości wody, utrudniając plemnikom przedostanie się macicy i tym samym hamując owulację. Nazywa się je również minipigułkami, ponieważ są łagodniejszą wersją tabletek dwuskładnikowych, które z kolei zawierają syntetyczne odpowiedniki gestagenów i etynyloestradiolów. Pierwsza grupa odpowiada za zmianę śluzu szyjki macicy i zahamowanie owulacji, natomiast druga grupa hormonów zapobiega dojrzewaniu komórek jajowych. Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować w odpowiedniej kolejności, ponieważ zawierają one konkretne proporcje hormonów, które naśladują cykl menstruacyjny. Dlatego, aby były skuteczne i działały prawidłowo, trzeba przykładać dużą wagę do systematycznego przyjmowania leków. W innym przypadku ich działanie może zostać zaburzone, a tym samym osłabić skuteczność antykoncepcji.

Tabletka dzień po – jak działa i kiedy ją stosować? >>>

Zapomniałam tabletki antykoncepcyjnej - co zrobić? 

Czasami jednak zdarza się tak, że po prostu zapominamy przyjąć tabletkę antykoncepcyjną z różnych powodów. Nie należy wtedy panikować, ale na spokojnie podejść do sprawy. Zapytałyśmy ginekolog Milenę Sęp co zrobić, gdy ominiemy jedną tabletkę. „Na pewno niezwłocznie przyjąć pominiętą tabletkę. Odnośnie dodatkowych zaleceń należy postępować zgodnie z ulotką leku, który przyjmujemy. Jest to zależne od tego, który to tydzień z opakowania i o ile godzin pominęłyśmy daną tabletkę”, odpowiada. Dlatego zamiast szukać podpowiedzi w Internecie, należy dokładnie przeczytać ulotkę leku. A jeżeli dalej macie jakiekolwiek wątpliwości, skontaktujcie się z lekarzem, który rozpatrzy Wasz konkretny przypadek, powiadomi w razie wystąpienia konsekwencji i poinstruuje o ewentualnych dalszych działaniach.

Wzięłam dwie tabletki antykoncepcyjne tego samego dnia - co zrobić?

Brzmi nieprawdopodobnie? Cóż, możliwe, ale takie rzeczy również się zdarzają. Czasami jesteśmy zestresowane i zabiegane, a przez natłok obowiązków mylą nam się dni lub godziny. To wystarczy, aby przyjąć dwie tabletki antykoncepcyjne tego samego dnia. Co należy wtedy zrobić? Okazuje się, że tego rodzaju pomyłka to nic nadzwyczajnego i przede wszystkim nie zagraża naszemu zdrowiu oraz nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. „Taka sytuacja nie wymaga interwencji. Kolejnego dnia przyjmujemy następną tabletkę zgodnie z harmonogramem. Całe opakowanie zakończymy w związku z tym jeden dzień wcześniej”, uspokaja i wyjaśnia ginekolog Milena Sęp. Dlatego nie musimy się martwić.

Pro tip: aby uniknąć takich sytuacji ustawcie sobie budzik (cyklicznie), który zadzwoni codziennie o tej samej godzinie i weźcie tabletkę antykoncepcyjną niezwłocznie po tym, jak usłyszycie alarm. Teraz już wiecie, co robić, gdy zapomnicie o jednej tabletce antykoncepcyjnej lub weźmiecie dwie tabletki tego samego dnia.