Tak, to pytanie wraca najczęściej w okolicy świąt albo tuż przed nowym rokiem jako jedno z postanowień. Dlaczego warto ćwiczyć codziennie ok. 40 minut? Powodów jest kilka, z czego każdy jeden jest wystarczającym argumentem za. Na start ważne są 2 rzeczy: żeby wybrany sport sprawiał nam przyjemność, a nie był uciążliwym obowiązkiem i żeby aktywność stopniować tak, by organizm się przyzwyczaił i by go nie przeciążyć.

Jak schudnąć po świętach? Według naukowców wystarczy... odpoczywać! Ale o konkretnej porze dnia

Przy dzisiejszym siedzącym trybie pracy, fatalnych nawykach żywieniowych i równie złym jakościowo jedzeniu, po które sięgamy, każdy ruch jest dla organizmu na wagę złota. I nie chodzi tylko o schudniecie, choć to chyba najpopularniejszy powód zwracania się ku aktywności fizycznej, jeśli wcześniej nie była naszym zwyczajem. Korzyści z codziennego ruchu jest bowiem dużo więcej.
 

Dlaczego spacerowanie 40 minut dziennie jest korzystne dla zdrowia

Mam dwóch lekarzy: moją lewą i prawą nogę - pisał brytyjski eseista George Trevelyan 100 lat temu nawiązując do zwyczaju codziennego spacerowania. I faktycznie, wiek później ta teoria wciąż się potwierdza. Jeśli więc macie problem z wdrożeniem nowej rutyny w postaci ćwiczeń, warto zacząć od przysłowiowych baby steps i to dosłownie. Pierwszym celem niech będzie 10 tysięcy kroków dziennie (ok. 6 km) – step diet opracowana przez Jamesa O. Hilla, profesora medycyny na Uniwersytecie Colorado i dyrektora Centrum Żywienia Człowieka oraz Johna C. Petersa, dyrektora Instytutu Nauk o Żywieniu w Dziale Technologii Przekąsek i Napojów w Procter & Gamble zakłada kompletne uwolnienie się od jakichkolwiek ograniczeń żywieniowych (poza utrzymaniem racjonalnych porcji posiłków) – sport po prostu robi swoje. Jeśli z początku przychodzi z trudnością, można podzielić wspomniane 40 minut np. na 4 dziesięciominutowe sekwencje. 
 

Dlaczego warto ruszać się 40 minut dziennie?

Ale od początku – wystarczy po prostu codziennie zacząć chodzić. To najmniej obciążająca aktywność, która jednak znacząco wzmacnia organizm i poprawia formę. Badacze są w tej sprawie zgodni: regularne spacery nie tylko polepszają samopoczucie i humor, ale też pomagają skutecznie walczyć z upływem czasu: poprawiają pamięć, koncentrację, a w starszym wieku zwiększają samodzielność i umiejętność radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Co jeszcze? Ten sport pozwala chronić serce obniżając ryzyko pojawienia się jego chorób, a także innych nieprawidłowości, takich jak cukrzyca typu 2, czy choroby układu krążenia. Do tego dochodzą korzyści innej natury: dotleniony i zrelaksowany mózg to lepsze zdolności intelektualne i większa zdolność przetwarzania informacji, a także dużo mniejsze zagrożenie pojawieniem się depresji. To także głębszy sen i lepszy metabolizm. Nie wspominając o widocznych zmianach, jak ładniejsza promieniejąca naturalnym blaskiem cera.

Oczywiście każda aktywność będzie miała równie ważne odczuwalne korzyści dla zdrowi i urody – spacer to najłagodniejsza z jej form i taka, która pozwala postawić pierwszy krok. Gotowi do podjęcia wyzwania?

Jak zacząć ćwiczyć i wyrobić w sobie ten nawyk na stałe?