Ubiegłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji wygrał zespół Kalush Orchestra, reprezentanci Ukrainy z piosenką „Stefania”. Ze względu na trwającą za wschodnią granicą wojnę i niepewną sytuację polityczną, organizowanie tegorocznego wydarzenia (decyzją Europejskiej Unii Nadawców) przypadło jednak Wielkiej Brytanii, która w 2022 roku zajęła drugie miejsce. Eurowizja 2023 odbędzie się więc w Liverpoolu, a Brytyjczycy będą gospodarzami po raz dziewiąty. 

Po obiektywnej analizie Grupa Referencyjna EBU z głębokim żalem stwierdziła, że ​​w obecnych okolicznościach telewizja ukraińska nie może zagwarantować bezpieczeństwa i zapewnić gwarancji operacyjnych wymaganych od nadawcy do organizacji i produkcji konkursu zgodnie z jego regulaminem – argumentowały władze Europejskiej Unii Nadawców. 

Decyzją widzów i jury (w którego skład wchodził m.in. Agustin Egurrola oraz Edyta Górniak), Polska reprezentowana będzie podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji przez Blankę z utworem „Solo”. Pierwszy występ Polki podczas Eurowizji zapowiadany jest na 11 maja – to wtedy odbędzie się drugi półfinał, podczas którego zobaczymy 24-letnią wokalistkę. Jej występ w Liverpoolu zawisł jednak na włosku. Artystka odwołuje występy na preparty w Amsterdamie i Londynie. Dlaczego?

Eurowizja 2023: Blanka odwołuje występy

Wielki finał tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w Liverpoolu za niecały miesiąc. W związku z tym w całej Europie rozpoczął się maraton imprez promocyjnych, podczas których tegoroczni reprezentanci i reprezentantki mają szansę zaprezentować swoją piosenkę nieznanej dotąd publiczności. Blanka wystąpiła już m.in. w Warszawie, Izraelu czy Madrycie. W planach miała również Londyn i Amsterdam. 24-latka zdecydowała się jednak odwołać kolejne występy ze względu na stan zdrowia. 

Bardzo mi przykro, że muszę odwołać moje występy podczas tegorocznych imprez Eurowizji w Amsterdamie i Londynie. Niestety, bardzo się rozchorowałam. Ze względu na ostre zapalenie krtani i tchawicy muszę zostać w domu. Nigdy nie chcę nikogo zawieść, ale straciłam głos i nie byłabym w stanie mówić, a co dopiero śpiewać – napisała na Instagramie Blanka.

Artystka podziękowała również fanom oraz fankom za wsparcie, które dotychczas otrzymała i obiecała szybki powrót do zdrowia. Wiemy jednak, że w przypadku wokalistów problem z krtanią i głosem to nie przelewki. Czy Blanka zdąży w pełni odzyskać głos do półfinału Eurowizji w Liverpoolu? Trzymamy mocno kciuki.