Przejdź na korespondencję elektroniczną 

Najprostsza rzecz, którą od ręki możesz zrobić dla naszej planety: przejdź na korespondencję elektroniczną z bankiem, to ograniczy mnóstwo papieru zużywanego do udzielania informacji klientom. Banki mają obowiązek dostarczyć nam informacje o niektórych zmianach, np. w opłatach, regulaminach. Muszą spełnić warunek tzw. nośnika trwałego, czyli np. wysłać list, często z płytą CD, na której są dokumenty. Na szczęście można też wysyłać korespondencję elektronicznie. Informację dostaniesz szybciej, ograniczysz zużycie papieru i wszystkie dokumenty bankowe będziesz mieć w jednym miejscu. Dostęp do takiej skrzynki np. w Santander Bank Polska możliwy będzie nawet po rozwiązaniu relacji z bankiem. 

Korzystaj z bankowości mobilnej i elektronicznej 

Nie znam wielu osób, które lubią chodzić do banku, żeby coś załatwić – zwyczajnie brakuje nam na to czasu i cierpliwości. Warto wiedzieć, że dzisiaj prawie wszystkie sprawy, które są związane z posiadaniem konta w banku (lub lokaty czy kredytu), możesz załatwić przez internet. Bankowość internetowa znacznie ułatwia też otwarcie konta czy zablokowanie karty w przypadku jej zgubienia lub kradzieży. Posiada- nie w telefonie aplikacji mobilnej banku, w którym mamy konto, ułatwia także życie codzienne: już nie złapie cię kontroler, jeżeli zapomnisz kupić bilet – wystarczy, że zapłacisz za niego przez aplikację. Parkowanie w centrum miasta również nie musi być przedmiotem twojego codziennego stresu – czas postoju opłacisz „jednym kliknięciem”. Zyskujesz nie tylko wygodę, lecz także uspokajasz sumienie – nie wprowadzasz w obieg ani wydrukowanych biletów, ani rachunków papierowych. 

Płać cyfrowo i bez plastiku


Moim ulubionym smartrozwiązaniem jest... noszenie karty płatniczej „wewnątrz” mojego smartfona – naprawdę nie muszę już pamiętać, gdzie położyłam portfel i czy na pewno przełożyłam go do torby, którą zabrałam z domu. W II kwartale 2019 roku klienci banków w Polsce mieli prawie 2,1 mln kart płatniczych dodanych do smartfonów. Większość banków z radością donosi o dynamicznym wzroście popularności płatności mobilnych. Ale to nie tylko wygoda – karta mobilna to także ograniczenie plastiku. Gdyby w przyszłości karty mobilne wyparły całkowicie te plastikowe, korzyść dla środowiska byłaby ogromna. Wygoda i ekologia w jednym. Życie eko jest naprawę logiczne :). 

Kontroluj swoje finanse 

Jeżeli nadal nie czujesz, że bankowość mobilna to coś dla ciebie, może przekona cię korzystanie z funkcji, która ułatwi ci kontrolowanie wydatków. Każda aplikacja mobilna banku ma zakładkę „Moje finanse”, w której codziennie możesz sprawdzić, ile wydałaś na konkretne kwestie: rachunki, jedzenie, przyjemności. Dzięki niej możesz też zobaczyć, ile pieniędzy wydajesz w danej kategorii w skali miesiąca. Masz czasem wrażenie, że pensja znika ci z dnia na dzień? Chcesz wiedzieć, ile wydajesz miesięcznie na kawę na wynos? Dzięki aplikacji mobilnej uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z twoim budżetem. A to pierwszy krok do tego, by nad nim zapanować. 

Zmiany klimatyczne to fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. Cytując Baracka Obamę: „Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które jest świadome zmian klimatycznych, i ostatnim, które może coś zmienić”. Uważam, że każdy swoimi codziennymi wyborami, zmianą nawyków decyduje o tym, jak będzie wyglądał nasz świat w przyszłości. Dlatego w Santander Bank Polska promujemy rozwiązania sprzyjające ekologii, np. zachęcając klientów do korzystania z elektronicznej formy kontaktu z bankiem. Już sama rezygnacja z papierowej korespondencji przyczynia się do zmniejszenia wytwarzania dwutlenku węgla co najmniej kilkukrotnie. Takie rozwiązanie jest nie tylko bar- dziej przyjazne dla środowiska, lecz także wygodniejsze – w jednym miejscu mamy wszystkie dokumenty bankowe. To jeden z przykładów wykorzystania technologii, tak aby chroniła też środowisko. Innym są płatności cyfro- we. Z naszego badania „Indeks Bankowości Mobilnej” wynika, że korzysta z nich już 2/3 ba- danych. W dłuższej perspektywie płacenie za pomocą telefonu czy zegarka ma szansę zastąpić plastikowe karty. Cieszy nas również to, że wielu klientów kupuje elektroniczne bilety komunikacji miejskiej w aplikacji mobilnej, przez co ogranicza zużycie papieru. Dlatego tak ważne jest, by zacząć od drobnych, codziennych wyborów, które pozwalają żyć bardziej ekologicznie, 

mówi Monika Nowakowska, Dyrektor departamentu Public Relations w Santander Bank Polska. 

Partnerem cyklu jest Santander Bank Polska