Warsztaty intymności, Agnieszka Szeżyńska

Potrafisz rozmawiać o swoich seksualnych potrzebach czy w ogóle na tematy dotyczące seksu? Czy wiesz, co sprawia ci w seksie największą przyjemność? A na co się nie zgodzisz? Czy wiesz, gdzie leżą twoje seksualne granice? Jeśli nie wiesz, to „Warsztaty intymności” autorstwa Agnieszki Szeżyńskiej – coachki intymności i trenerki seksualności dorosłych – zdecydowanie pomogą ci znaleźć odpowiedzi. A jeśli nawet je znasz, to i tak sięgnij po tę książkę! Na pewno ułatwi ci ona rozwijanie własnej seksualności i zgłębianie wiedzy na jej temat. Według Szeżyńskiej to my sami jesteśmy najlepszymi ekspertkami i ekspertami od naszej seksualności. Możemy więc pracować nad nią samodzielnie, potrzebujemy jednak do tego odpowiednich narzędzi. A co w ogóle daje rozwijanie seksualnej świadomości? Na przykład lepszą sekskomunikację i bardziej satysfakcjonujący seks.

 

Narodziny pigułki, Jonathan Eig 

Bardzo ciekawa historia opowiadająca o tym, jak doszło do powstania antykoncepcji hormonalnej dla kobiet, która bez wątpienia wpłynęła pozytywnie także na życie mężczyzn. Uważam, że wynalezienie pigułki antykoncepcyjnej to jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku, a na pewno szalenie istotny element rewolucji seksualnej. Tabletki antykoncepcyjne pozwoliły nam kobietom kontrolować płodność, pomagają walczyć o równouprawnienie, znosić podwójne seksualne standardy. Trudno bez nich wyobrazić sobie współczesny świat. I pomyśleć, że jeszcze całkiem niedawno nasza kobieca ekspresja seksualna była hamowana przez strach przed kolejną ciążą. Seks kojarzył się praktycznie wyłącznie z macierzyństwem a nie przyjemnością. Pigułkę zawdzięczamy uporowi niezwykłej kobiety – zwłaszcza jak na swoje czasy, lata 50. XX wieku w purytańskiej Ameryce. Margaret Sanger wymarzyła sobie cudowny specyfik, który uwolniłby kobiety z konieczności rodzenia dziecka za dzieckiem, który pozwoliłby im wreszcie cieszyć się seksem. Nie było jej łatwo, była odsyłana z kwitkiem przez kolejnych naukowców czy inwestorów. Znalazła w końcu kompana, który pomógł jej zrealizować „szalony” plan. Był to Gregory Pincus, naukowiec wydalony z Harvardu. Przeczytajcie koniecznie o perypetiach tej dwójki zapaleńców. 

Nowe wychowanie seksualne, Agnieszka Stein 

Książka, którą polecam wszystkim – niezależnie od tego, czy mają dzieci, czy je planują, czy nie. Okazuje się bowiem, że Stein – ceniona psycholożka dziecięca, guru dla wielu rodziców – napisała lekturę dosłownie dla każdego. Książkę, która pomaga poukładać się z własną seksualnością, zrozumieć, jak wychowanie i społeczne wzorce mocno wpływają na nasze podejście do seksualności i cielesności, jak od małego zaszczepia się w nas wstyd, uczy uległości zamiast stawiania własnych granic. Po przeczytaniu Nowego wychowania seksualnego wiele spraw wam się rozjaśni, wiele zrozumiecie i mam nadzieję, że zaczniecie pracować nad bardziej świadomą postawą. Bez wątpienia jednak jest to wręcz obowiązkowa pozycja dla rodziców, którzy borykają się z pytaniami co do wychowania swoich pociech. Stein konkretnie i empatycznie pomoże wam rozwikłać rodzicielskie zagadki i uzmysłowi, jak wiele zależy od komunikatów, które często nieświadomie poprzez swoje zachowanie przekazujecie dzieciom.

Slow sex, Hanna Rydlewska i Marta Niedźwiecka

Często zaglądam do tej pozycji, która składa się z rozmowów dziennikarki Hanny Rydlewskiej i zajmującej się sekscoachingiem Marty Niedźwieckiej oraz świetnych ćwiczeń. Pomagają one na przykład pracować nad swoją uważnością, większą reaktywnością ciała, wyostrzaniem zmysłów, odkrywaniem nowych erogennych obszarów u siebie lub partnerki czy partnera. A wszystko po to, by poczuć się lepiej w swojej skórze i czerpać większą przyjemność z życia, w tym tego seksualnego. Autorki udowadniają, że liczy się jakość seksu, a nie jego ilość. Że kluczowa jest wolna głowa, skupienie się na tu i teraz, na odczuwaniu lub dawaniu. Zadania, które znajdziemy w książce, można wykonywać w pojedynkę, jak i w parze. Wspierają one w oswajaniu swojej czy cudzej seksualności i cielesności, w docenieniu tego, że nasze ciała są dobre, niezależnie od tego, jak wyglądają, bo dostarczają naprawdę mnóstwa frajdy. Tylko trzeba sobie na to pozwolić.

Zobacz także:

Wagina. Sekretna historia kobiecej siły, Catherine Blackledge

Światowy bestseller. Z pracą artystki Iwony Demko na okładce. Brytyjka Catherine Blackledge napisała książkę, która wciąga, pokazuje niezwykłą historię, dostarcza też mnóstwa wiedzy. Autorka wykonała gigantyczną pracę, by prześledzić fakty historyczne na temat kobiecej seksualności, sprawdzić, dlaczego wagina z obiektu kultu stała się obiektem potępienia. Dlaczego najpierw przypisywaliśmy kobiecym narządom płciowym niezwykłą moc, która według wierzeń była w stanie powstrzymać wzburzone morze czy wrogie wojsko, a następnie zaczęliśmy uznawać ją za siedlisko złych mocy, diabelski narząd uzbrojony w zęby czyhające na męskie genitalia. Blackledge porusza jednak nie tylko kulturowo-społeczne aspekty, lecz także przytacza badania naukowe odnoszące się do funkcjonowania narządów płciowych. Zdecydowanie jest to hołd dla kobiecej seksualności, ale z licznymi odniesieniami do ludzkiej seksualności w ogóle, jak i do zwierzęcej. To według mnie lektura dla każdego niezależnie od płci. 

Wszyscy powinniśmy być feministami, Chimamanda Ngozi Adichie

Ta malutka i cieniutka książeczka w jasny, przystępny sposób tłumaczy, czym w zasadzie jest feminizm jako postawa życiowa i jak wciąż jest potrzebny w dzisiejszym świecie. Pokazuje, że równość to coś, o co opłaca się walczyć nam wszystkim – niezależnie od płci, orientacji, koloru skóry czy wyznania. Jednym z ważnych przesłań tego eseju jest to, by wychowywać dziewczynki i chłopców tak samo, dawać im te same możliwości, zamiast wkładać ich do szufladek z kolorem niebieskim i różowym, zabraniając chłopcom płakać, a dziewczynkom wspinać się na drzewa. Niech robią to, na co mają ochotę! W swoim eseju Chimamanda Ngozi Adichie uczy, by wychowywać dzieci po prostu na porządnych ludzi. Deklaruje też, że nasz świat może się stać bardziej przyjazny i sprawiedliwy, bo zmiany zależą od nas. Wszystko w naszych rękach! I głowach!

Aseksualność. Czwarta orientacja, Anna Niemczyk

Ludzka seksualność jest fascynująca. Ma mnóstwo odcieni. Masę realizacji. Anna Niemczyk, aktywistka, psycholożka i badaczka, napisała bardzo ważną i ciekawą pozycję, która skupia się na dość niewidzialnej w naszym społeczeństwie grupie osób aseksualnych. Autorka nie tylko w przyjazny sposób wyjaśnia, czym jest aseksualność, obala narosłe wokół niej stereotypy, lecz także – a może przede wszystkim – oddaje głos osobom aseksualnym. Pozwala, aby ich różnorodne historie wybrzmiały, aby bohaterki i bohaterowie opowiedzieli o tym, czym jest dla nich seksualność, jak im się żyje, z jakimi problemami muszą się mierzyć. Czy możliwy jest udany związek bez seksu? Jak to jest nie odczuwać pożądania? Dlaczego mówi się o aseksualnej orientacji? Na te wszystkie pytania odpowiada właśnie książka Aseksualność. Polecam nie mniej wszystkie pozostałe!

---------

Paulina Klepacz - feministka i dziennikarka. Uwielbia rozmawiać o seksualności, zwłaszcza kobiecej, obalać kolejne tabu i stereotypy, zachęcać ludzi do poszukiwania przyjemności na własną rękę. Na co dzień redaktorką naczelna feministyczno-erotycznego magazynu „G’rls ROOM”, współpracuje z takimi tytułami jak Glamour.pl czy Vogue.pl. Autorka powieści „Daj mi więcej” i książek: „#girlstalk” napisanej z Karoliną Cwaliną oraz „Cipkonotes” stworzonej wraz z Aleksandrą Nowak. Możecie ją też usłyszeć w podcaście „SamoMIŁOŚĆ” w ciałopozytywnym i sekspozytywnym duchu. 

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU>>> Wysłuchanie tego artykułu zajmie Ci tylko 8 minut: