Redakcyjnych podsumowań ciąg dalszy. Po książkach, filmach i albumach muzycznych, przyszedł czas na najlepsze seriale 2023. Oto produkcje, które zachwyciły nas najbardziej w ostatnich miesiącach. Niektóre binge-watchingowałyśmy. Odcinków pozostałych nie mogłyśmy się doczekać. W naszym zestawieniu znalazły się absolutne nowości, a także nowe sezony bijących rekordy popularności seriali. Te od polskich twórców i twórczyń, jak również od tych zza granicy. Sprawdźcie, o których produkcjach mowa. 

Najlepsze seriale 2023: „Miłość i śmierć” – wybór Agnieszki Oleszek, redaktorki

W 2022 roku premierę miał serial „Candy: Śmierć w Teksasie”. Historia idealnej gospodyni domowej mieszkającej na przedmieściach, która dopuściła się potwornej zbrodni, była jednak na tyle inspirująca, że już w 2023 roku mogliśmy zobaczyć historię Candy Montgomery raz jeszcze, ale tym razem pod tytułem „Miłość i śmierć”. Oba seriale poza tym, że łączy główna bohaterka, to też wiele dzieli. Jessica Biel i Elizabeth Olsen wykreowały tę postać inaczej. Z tego powodu najlepiej obejrzeć oba, bo zdania na ich temat są mocno podzielone. Sama najchętniej zobaczyłabym mieszankę, która dałaby ideał. Jednak z przyjemnością obejrzałam oba i jeżeli kolejne studio pokusi się o przedstawienie historii Candy Montgomery, to zapewne znów zasiądę przed ekranem.

fot. materiały prasowe

Najlepsze seriale 2023: „Rozterki Fleishmana” – wybór Magdaleny Matuszek, redaktorki

„Rozterki Fleishmana” to serialowa adaptacja książki „Pan i Pani Fleishman”, autorstwa nowojorskiej dziennikarki Taffy Brodesser-Akner. Studium przypadku 41-letniego lekarza, który właśnie się rozwiódł i od nowa szuka swojej tożsamości, próbując pogodzić obowiązki służbowe, opiekę nad dziećmi, które pewnego dnia podrzuca mu była żona i znika, a także gorące randki, w jakich wir się rzuca.. To jednak przede wszystkim historia o tym, że czasem lubimy się oszukiwać, chcąc sprostać nie do końca naszym oczekiwaniom oraz o tym, że bycie naprawdę sobą, ma swoją cenę.

fot. materiały prasowe

Najlepsze seriale 2023: „Painkiller” – wybór Xymeny Borowieckiej, wydawczyni 

Miniserial „Painkiller” („Zabić ból”) to fabularyzowana wersja prawdziwej historii genezy kryzysu opioidowego w Stanach Zjednoczonych. Scenariusz napisano na podstawie bestsellerowej książki Barry'ego Meiera „Zabić ból. Imperium oszustwa i kulisy epidemii opiatowej w USA”. Historię poznajemy oczami sprawców, ofiar i prawniczki, która za wszelką cenę pragnie odkryć prawdę. Postacie są nieco przejaskrawione, serial nie należy do tych relaksujących, ale zdecydowanie wciąga. Całości dopełnia genialna muzyka, w którą warto się wsłuchać.  

fot. materiały prasowe

Zobacz także:

Najlepsze seriale 2023: „Sukcesja”, „Skazana” i „Absolutni debiutanci” – wybór Asi Twaróg, Senior Multimedia Editor 

Nie sądziłam, że wskazanie najlepszego serialu 2023 będzie dla mnie tak trudne. Obejrzałam wiele produkcji, a na pierwszym miejscu w moim subiektywnym rankingu uplasowały się (aż) trzy. Pierwszy z nich to „Sukcesja”, a konkretnie czwarty, a co za tym idzie: finałowy sezon bijącego rekordy popularności serialu. Pożegnanie z bezkompromisową rodziną Royów okazało się niezwykle emocjonujące. Będę tęsknić, ale wychodzę z założenia, że najlepsze seriale to te, które kończą się w odpowiednim momencie, a nie trwają w nieskończoność (jak np. „Riverdale”). 

fot. materiały prasowe

Niesamowite wrażenie zrobili na mnie także „Absolutni debiutanci”. To historia Leny (w tej roli Martyna Byczkowska) i Niko (Bartłomiej Deklewa), którzy nagrywają odważny film, by dostać się na wymarzone studia w szkole filmowej. Jednocześnie wchodzą w dorosłość – dojrzewają, poznają i odkrywają siebie. Kamila Tarabura oraz Katarzyna Warzecha zaserwowały subskrybentkom i subskrybentom Netflixa przepełnioną czułością produkcję coming of age, która nie ocieka cringem (a to, umówmy się, rzadkość), poza tym nie jest nieudolną próbą kopiowania „Euforii”. 

fot. materiały prasowe

Kolejny serial to „Skazana”. Pierwszy sezon podbił serca Polek oraz Polaków. Dwie kolejne serie (trzecia – najnowsza ujrzała światło dzienne właśnie w tym roku) zrealizowano na równie wysokim poziomie. Produkcja zawdzięcza swój sukces dobremu scenariuszowi, a także topowej obsadzie. W roli głównej występuje Agata Kulesza. A towarzyszą jej m.in. Aleksandra Adamska, Adam Woronowicz czy Leszek Lichota. Mam nadzieję, że powstaną kolejne odcinki. 

fot. materiały prasowe

Najlepsze seriale 2023: „Królowa Charlotta: Opowieść ze świata Bridgertonów” i „The Last of Us” – wybór Karoliny Bujak, redaktorki prowadzącej

Ten serial wciągnie nie tylko fanów „Bridgertonów"! To historia nietuzinkowej królowej Charlotty, która okazuje się być silną kobietą poszukującą miłości. To opowieść o jej życiu, drodze do władzy i małżeństwie z królem Jerzym, które odmieniło jej los i stało się przyczyną zmian społecznych na londyńskim dworze. Oczywiście w serialu nie zabrakło intryg i gierek, w które wmieszani są bohaterowie „Bridgertonów". Ta produkcja ma wszystko: złożone postacie, ciekawą fabułę i poruszającą muzykę. 

fot. materiały prasowe

Globalna pandemia zniszczyła cywilizację, którą znamy i w tym świecie musi się odnaleźć m.in. 14-latka, która zdaje się być nadzieją na pokonanie niszczycielskiego wirusa. Joel, główny bohater, zostaje wciągnięty w tajną akcję przemytu Ellie ze strefy objętej kwarantanną. Między nimi powoli rodzi się więź... Wyprawa po Stanach Zjednoczonych, w którą oboje się udali, ma być ratunkiem dla ludzkości, ale po drodze okazuje się, że pozornie proste zadanie, budzi wspomnienia i emocje, nad którymi trudno zapanować. To serial, od którego nie da się oderwać.

fot. materiały prasowe