Lęk i ataki paniki stały się ostatnio bardzo nośnym tematem w polskich mediach. Wszystko za sprawą skandalicznego zachowania prezentera telewizyjnego Filipa Chajzera, który w programie śniadaniowym Dzień Dobry TVN postanowił zażartować sobie z osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. W efekcie. powstała petycja o odwołanie Chajzera z roli prowadzącego, a do KRRiT wpłynęło 18 skarg, bo nie było to pierwsze tego typu niestosowne zachowanie z jego strony. Sama intencja rozmowy na antenie o problemach osób, u których zdiagnozowano lęki i ataki paniki była jednak dobra, ponieważ możemy nie zdawać sobie sprawy, ile osób ma tego typu problem. Nikt nie planował, że Chajzer zachowa się kompletnie bez wyczucia powagi tego tematu.

Siłą rzeczy skandal ten wywołał sporą dyskusję wokół tego, czym są ataki paniki, jak sobie z nimi radzić i dlaczego warto być świadomym, że nie są rzeczą, którą należy ingnorować, a tym bardziej wyśmiewać. Okazuje się, że istnieją narzędzia które pomagają w momencie wystąpienia ataku paniki. Jednym z nim jest aplikacja Rootd, możliwa do pobrania zarówno w App Store i Google Play prawie od roku. Jej inicjatorką jest Anna Wysocka, Polka mieszkająca w Kanadzie.
- Wydałam oryginalną wersję aplikacji w języku angielskim, dodając później francuski i portugalski, ale od początku wiedziałam, że chcę też przetłumaczyć ją na język polski. Mam polskie korzenie i również tam bardzo bliskie mi osoby borykające się z lękiem, które z pewnością skorzystałyby z dodatkowej pomocy, jaką jest aplikacja Rootd. Dodam też, że jest mi o wiele łatwiej wytłumaczyć ciociom w Polsce, nad czym pracuję, kiedy mogę im to pokazać w ich ojczystym języku - śmieje się Ania.

Zobacz także: FBI ostrzega użytkowników przed popularnymi aplikacjami. Prawdopodobnie Wy też z nich korzystacie

Powstała mobilna aplikacja dla osób borykających się z atakami paniki 

Do tej pory aplikację Rootd pobrało ponad 170 tysięcy użytkowników. Zebrała ona ponad 1000 recenzji, a także mnóstwo osobistych e-maili, potwierdzających, że aplikacja pomaga ludziom borykającym się z atakami paniki wrócić do pracy, szkoły i poczuć się ponownie samodzielnymi. Co więcej, Rootd pomaga też rodzinom i przyjaciołom zrozumieć, czym są ataki paniki i związany z tym niepokój występując u ich bliskich. Własnie dlatego celem Ani było, by taka pomoc była dostępna również po polsku.

W jaki sposób działa apka? Zawiera ona natychmiastowy przycisk, który aktywuje dwie ścieżki prowadzące do złagodzenia paniki, a oprócz tego lekcje pomagające zrozumieć skąd przychodzą lęki i uczucie paniki, narzędzie do codziennego ćwiczenia głębokiego oddychania, jak i wizualizacje pomagające dojść do stanu równowagi podczas odczuwania niepokoju. Co ważne, wszystkie lekcje i narzędzia są opracowane na bazie psychoterapii poznawczo-behawioralnej i zweryfikowane przez specjalistów zdrowia psychicznego. Przyjemna grafika oraz maskotka imieniem Ron, która prowadzi użytkownika przez aplikację powoduje że użytkownicy Rootd, czują się komfortowo mając otwartą aplikację na ekranie w dowolnym momencie lub miejscu, w którym czują taką potrzebę.
- Coraz częściej słyszy się o potrzebie globalnej edukacji w temacie zdrowia psychicznego. Cieszę się, że Rootd ma w tym swój udział, działając przeciwko dyskryminacji i niedostępności środków, które powodują, że ponad połowa osób dotkniętych lękiem nigdy nie szuka leczenia. Rootd pomaga przełamywać te bariery, będąc dostępnym na urządzeniach, które większość z nas ma przy sobie przez cały czas - naszych telefonach komórkowych – mówi pomysłodawczyni.

Zobacz także: Instagram usuwa dużą część filtrów w trosce o zdrowie psychiczne użytkowników

 

Zobacz także: