Podobno zwykle zaczynamy wszystko od poniedziałku. Wyjątkiem jest nadejście kolejnego miesiąca lub roku – to zawsze jest dla nas jakaś data graniczna. Ale dieta, aktywność fizyczna, postanowienie poprawy, nauka języka obcego czy czytanie większej ilości książek zaczyna się zwykle wraz z poniedziałkiem. A gdyby tak właśnie tego dnia wprowadzić w swoje życie realne zmiany na lepsze? Spokojnie, nie samemu. Z pomocą nadchodzi zastęp ekspertów.

Już w najbliższy poniedziałek 27 maja w samym centrum Warszawy rusza pierwsza w Polsce Poradnia Ekologiczna do której zaprasza Areta Szpura, autorka Jak uratować świat?. Zarówno samo miejsce, jak i książka, powstały z myślą o wszystkich tych osobach, które chcą zacząć wprowadzać drobne zmiany w swoje życie, chciałyby być bardziej eko, ale nie do końca wiedzą o co w tym chodzi i jak to zrobić, oraz jak poruszać się i nie zwariować w gąszczu informacji, niejasnych wskazówek i wiedzy dotyczącej ochrony środowiska. Tutaj, przy ul. Marszałkowskiej 27/35 (pawilon 3) przez kilka dni zdobędziesz niezbędną wiedzę, by... może już właśnie od tego poniedziałku zacząć zupełnie od nowa.

Na miejscu do dyspozycji wszystkich zainteresowanych będą ekospecjaliści, którzy powiedzą Wam, co jeść żeby nie szkodzić planecie, jakich kosmetyków używać, jak pokonać plagę plastiku, a także jak podróżować etycznie. Zapewnią Wam kompleksową ekologiczną opiekę!

Eko piątek: Areta Szpura odpowiada dosadnie na pytanie „Jak kupować?”. DOBRZE.

Poradnia startuje 27 maja i otwarta będzie do 31.05.2019. Oprócz spotkań ze specjalistami, którzy są bohaterami książki Jak uratować świat?, warsztatów o odpowiedzialnej modzie, mądrym odżywianiu czy o tym, jak sprawić żeby nasz dom był eko i jak stworzyć własne kosmetyki, codziennie będzie można zajrzeć tam i porozmawiać także z Aretą Szpurą. Ta jedna z najfajniejszych dziewczyn jakie znamy, nasza Kobieta Roku 2018, aktywistka i propagatorka eko stylu życia to nie tylko kopalnia wiedzy, ale też chodzący dowód na to, że metoda małych kroków ma sens. A oprócz tego szalenie barwna postać, która zaraża pozytywną energią! I na to akurat nie chcemy szukać lekarstwa. Ale gdyby tak znaleźć antidotum na wszystkie trapiące planetę problemy? Rozprawić się z wyniszczającymi ją chorobami? A wreszcie – wzmocnić i sprawić, że w zdrowiu przeżyje kolejne lata? Jak przekonuje Areta oraz eksperci zebrani na łamach jej książki, uratowanie Ziemii nie jest niestety takie proste i choć tytuł książki sugeruje, że znajdziemy w niej odpowiedź na tytułowe pytanie, pewne jest, że świata nie uratuje jedna osoba. Potrzeba zmian na większą skalę, mobilizacji i współpracy nas wszystkich. Warto więc włączyć się w to już w poniedziałek. I postawić swoje pierwsze „baby steps”.

 

PORADNIA EKOLOGICZNA „Jak uratować świat?”

Adres: ul. Marszałkowska 27/35

Godziny otwarcia: 18:00-20:00
 

PROGRAM:

27.05 (poniedziałek), start 18:00

WARSZTATY: Kosmetyki (łazienka) zero waste – warsztaty z Mead Ladies Link do zapisów: https://831053-23.evenea.pl/

DYŻUR SPECJALISTÓW: Areta Szpura oraz Marta Grzebisz i Bartek Puzio (Jan Barba)

Czy mój ulubiony krem zawiera szkodliwe substancje? Jak upewnić się, że nie był testowany na zwierzętach? I czy wszystkie kosmetyki reklamowane jako ekologiczne rzeczywiście takie są? Marta Grzebisz i Bartek Puzio, czyli założyciele manufaktury kosmetyków Jan Barba, doradzą, jak zadbać o konkretny rodzaj skóry – i jak jednocześnie dbać o planetę.

 

28.05 (wtorek), start 18.00

WARSZTATY: Jak przedłużyć życie butów? Warsztaty z Martyną Zastawną – specjalistką od obuwia oraz właścicielką WoshWosh

Link do zapisów: https://831053-24.evenea.pl/

DYŻUR SPECJALISTÓW: Areta Szpura i Anna Pięta


Czy kupowanie ubrań wykonanych z poliestru to zawsze zły pomysł? Czy bawełna to na pewno najlepsze rozwiązanie? Gdzie kupować ubrania, żeby nie mieć wyrzutów sumienia? Jakich certyfikatów szukać? I na co zwrócić uwagę zakładając własną markę modową? Doradzi Anna Pięta, kiedyś współzałożycielka HUSH Warsaw, obecnie tworzy strategie zrównoważonego rozwoju dla marek z branży mody, edukuje, pisze teksty a od kilku miesięcy współtworzy podcast MUDA Talks (poświęcony zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej).

CIUCHOWE SWAP PARTY: 
Zamiast wyrzucać – wymieniaj! Między 18.00 a 20.00 wpadnij do naszej poradni z ubraniami, których już nie potrzebujesz, nie nosisz, są za małe lub za duże. Wymień się z innymi, odśwież swoją szafę i bądź zero waste!

 

29.05 (środa), start 18.00

WARSZTATY: Kuchnia zero waste – warsztaty z Jagną Niedzielską, szefową kuchni grupy kulinarnej Tygiel i prowadzącą programu „Bez reszty. Kuchnia zero waste” na kanale Kuchnia+

Link do zapisów: https://831053-25.evenea.pl/

DYŻUR SPECJALISTÓW: Areta Szpura i Joanna Lotkowska (ProVeg)

Jak przejść na dietę wegańską, żeby zmiana stylu życia nie była bolesna, a dieta zbyt skomplikowana? Czym zastąpić produkty odzwierzęce, z którymi ciężko się rozstać? Jak ułożyć wegańską dietę dla dziecka, kobiety w ciąży czy aktywnego sportowca? Na wszystkie pytania dotyczące żywienia odpowie Joanna Lotkowska, dietetyczka i koordynatorka projektów w organizacji ProVeg, działającej na rzecz budowania świadomości żywieniowej.

 

30.05 (czwartek), start 18.00

WARSZTATY: Czysty, zdrowy dom – warsztaty z tworzenia ekologicznych środków czystości z Fundacją alter eko

Link do zapisów: https://831053-26.evenea.pl/

DYŻUR SPECJALISTÓW: Areta Szpura i Marta Krawczyk (Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.) 
Czy plastikowe i inne opakowania należy przed wyrzuceniem umyć?  Jak przygotować odpady żeby trafiły do recyklingu? Czy wszystkie opakowania z plastiku nadają się do recyklingu? W co zapakować resztki przed wrzucenie ich do pojemnika na bioodpady? Jeżeli ciągle nie wiecie, do którego pojemnika wyrzucać niektóre rodzaje śmieci, to wasze wątpliwości rozwieje Marta Krawczyk z Rekopol O.O.O. S.A., organizacji zajmującej się współpracą z przedsiębiorcami i recyklerami w zakresie realizacji obowiązków odzysku. 

 

31.05 (piątek), start 18.00

WARSZTATY: Eko siatki na zakupy, na co dzień i do zabrania w podróż – warsztaty z wyplatania z Julią Pańków

Link do zapisów: https://831053-27.evenea.pl/

DYŻUR SPECJALISTÓW: Areta Szpura i Szczepan Żurek (Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz) 


Jak podróżować, żeby nie szkodzić środowisku? Jakie miejsca warte odwiedzenia kryją się w okolicach Warszawy? Gdzie warto wybrać się na weekend, a gdzie na tygodniowe wakacje? W który pociąg wsiąść, żeby przeżyć przygodę? Zapraszamy do pop-upowego biura podróży, w którym Szczepan Żurek z Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz zaproponuje Wam mikrowyprawę marzeń!