Co to jest skóra wrażliwa?

Tak naprawdę każda nadmierna reaktywność skóry może być określona mianem skóry wrażliwej. Niezliczone badania pokazują, że wrażliwość skóry dotyczy w mniejszym lub większym stopniu aż 60% populacji! Dlaczego? Ponieważ skórę wrażliwą nabywamy albo wraz z wiekiem, albo się z nią rodzimy. Fachowo rzecz ujmując, skóra wrażliwa jest pierwotna (od urodzenia) lub wtórna (nabyta pod wpływem różnych czynników podczas życia – pogody, złej pielęgnacji, diety, choroby itp.).

Niestety skóra wrażliwa nie jest łatwa do scharakteryzowania, ponieważ wiele bodźców wpływa na jej powstawanie. Wpływ mają tu zarówno czynniki fizyczne: klimat, promieniowanie UV, mróz, suche powietrze, twarda woda jak i psychiczne – stres, życie w ciągłym biegu, pod presją czasu, nie radzenie sobie z emocjami itp. Do tego dochodzą również czynniki zdrowotne – zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, choroby związane z narządami. Jeśli nałoży się kilka bodźców naraz, a najczęściej tak właśnie jest – to wrażliwość skóry jest gwarantowana.
 

Czy mam skórę wrażliwą?

Jak możesz rozpoznać czy masz skórę wrażliwą? Bardzo prosto – jeżeli Twoja skóra reaguje intensywnie zaczerwienieniem na czynniki pogodowe, stresowe, często czujesz podrażnienie i dyskomfort skóry, z pewnością należysz do grona osób ze skórą wrażliwą. Charakterystyczną cechą dla tej skóry jest to, że ma słabą tolerancję kosmetyków. Bardzo źle reaguje na wszelkie kosmetyki napakowane konserwantami i środkami zapachowymi.

Alkohol w kosmetykach – unikać go jak ognia? Pytamy eksperta, czy kosmetyki bez alkoholu są lepsze

Wiem że pielęgnacja skóry wrażliwej to nie lada wyzwanie, ponieważ sama od urodzenia (geny) posiadam taką skórę. Musisz uważać nie tylko na to co stosujesz w pielęgnacji, ale także na to co jesz, w jakim żyjesz środowisku i jak dbasz o swoją kondycję psychofizyczną. Miej na uwadze, że niewłaściwe traktowanie skóry wrażliwej może powodować dalsze dermatozy znacznie trudniejsze do wyleczenia, jak trądzik różowaty, egzema, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry. Na szczęście istnieją łatwe sposoby na zmniejszenie wrażliwości skóry – koniecznie je wprowadź do swojej rutyny!
 

Zasady jak dbać o skórę wrażliwą

Pielęgnacja skóry wrażliwej: Stosuj łagodne kosmetyki

Przy pielęgnacji skóry wrażliwej, to jakie stosujesz kosmetyki ma kluczowe znaczenie dla jej kondycji. Wyobraź sobie, że każdego dnia aplikujesz kremy które pogarszają Twoją skórę zamiast ją polepszać. To nie najlepszy pomysł! Jakie więc powinny być kosmetyki do skóry wrażliwej? Osobiście polecam dermokosmetyki – produkty bezzapachowe, hypoalergiczne, bezbarwne i z odpowiednimi atestami. Ważne jest, aby w składzie nie było niczego co może podrażniać skórę, a do takich substancji należą: alkohole, estry, silikony, PEGi, olej parafinowy. Najlepsze co możesz zrobić dla swojej skóry wrażliwej to stosować kosmetyki naturalne, które nie zawierają (a jeśli już to w minimalnym stopniu) powyższych szkodliwych substancji.

Naturalne kosmetyki do makijażu te marki powinnyście znać!
 

Pielęgnacja skóry wrażliwej: Mniej znaczy więcej

Skóra wrażliwa nie lubi częstych zmian kosmetyków, a jeszcze bardziej – ich nadmiernej ilości. Istnieje mylne przekonanie że na skórę można nakładać niezliczone ilości kosmetyków i wszelkich maści. To nieprawda – każdy dodatkowy preparat stanowi większe prawdopodobieństwo podrażnienia skóry wrażliwej. Dlatego też, jeśli znajdziesz swoje produkty łagodzące, kojące i wyciszające – trzymaj się ich! Oczywiście zalecam zmieniać kosmetyki co 3-4 miesiące, ze względu na to że skóra się przyzwyczaja do preparatów, jednak przy skórze wrażliwej to większy plus niż minus. Zatem, nie stosuj wszystkiego naraz i bądź cierpliwa w pielęgnacji skóry wrażliwej.
 

Pielęgnacja skóry wrażliwej: Relaksuj się

Stres to jeden z głównych czynników który niesamowicie wpływa na intensywność wrażliwości skóry. Relaks psychiczny powoduje odprężenie skóry, i na odwrót – stres powoduje stres skóry który objawiać się będzie zaczerwieniem, pieczeniem, wypiekami na twarzy. Jestem przekonana że nieraz tak miałaś. Jeżeli będziesz starała się relaksować systematycznie, skóra nie będzie reagować zbyt emocjonalnie na każdą sytuację stresową. Uważa się, że stres wpływa również na szybsze starzenie skóry, a tego nie chcemy :)

Przestań to robić! Te rzeczy przyśpieszają starzenie się skóry
 

Pielęgnacja skóry wrażliwej: Stosuj odpowiednie filtry UV

Promieniowanie słoneczne oddziałuje tak samo zimą, jak i latem. Jedyny sposób, aby się przed nim chronić to stosowanie odpowiednich, czyli wysokich filtrów UV. Ważna uwaga – filtry UV również mogą podrażniać skórę wrażliwą! Wybieraj wyłącznie faktory SPF 30/50 co więcej, mineralne a nie chemiczne. Obydwa rodzaje filtrów działają ochronnie przed słońcem, jednak to chemiczne wykazują zdecydowanie większą tendencję do podrażnienia skóry. Do filtrów mineralnych zalicza się tlenek cynku i dwutlenek tytanu, i to właśnie one są bezpieczną ochroną dla skóry wrażliwej.
 

Pielęgnacja skóry wrażliwej: Zadbaj o prawidłową dietę

Kolejny czynnik który wpływa na skórę wrażliwą to odżywianie. Koniecznie należy unikać wszelkich ostrych przypraw, potraw które rozszerzają naczynia krwionośne i powodują większe ciśnienie krwi. Podobnie sytuacja wygląda z używkami, których też musisz unikać – alkohol, papierosy są zakazane w diecie. W umiarkowanych ilościach czerwone wino które zawiera antyoksydanty w tym resweratrol jest dopuszczalne. Napisałam czego unikać w diecie a co warto jeść dla wzmocnienia skóry wrażliwej?

Zdrowe zamienniki w diecie, które pomogą Ci uzyskać lepszą figurę (bez wysiłku!). Podpowiadamy między innymi, czym zastąpić cukier

Zadbaj o dostarczenie odpowiedniej ilości witamin, szczególnie witaminy C i witaminy K, ponieważ uszczelniają i wzmacniają one naczynka. Witamina C jest dodatkowo silnym antyoksydantem. Oprócz tego – minerały jak selen, cynk, magnez, żelazo i witaminy z grupy B. Wszystkie wartościowe składniki są w warzywach i owocach, a w szczególności w: brokułach, szpinaku, jarmużu, chudych rybach, orzechach włoskich, kapuście. Do tego wszystkiego – wprowadź do diety oleje (osobiście uwielbiam i często są gościem u mnie na blogu jak i stole) bogate w NNKT. Jakie oleje są najlepsze dla skóry wrażliwej? Polecam olej z pestek dyni, olej lniany i olej konopny. Ale jeśli chcesz, każdy inny z dużą zawartością NNKT będzie odpowiedni.
 

Pielęgnacja skóry wrażliwej: Unikaj przegrzania skóry

Ostatni punkt, jednak nie mniej ważny to utrzymywanie stałej temperatury skóry. Niestety rzadko zwraca się uwagę na fakt, jak bardzo nasza skóra się przegrzewa. Nadmierny wysiłek fizyczny, solarium, wystawianie twarzy na słońce (bez UV), gorący klimat na wakacjach – to wszystko powoduje że skóra twarzy ma większą temperaturę, a to prowadzi do rumienia (początkowo chwilowego), rozszerzenia naczyń krwionośnych. Oczywiście wszystko możesz robić – chodzi tylko o to, aby mieć świadomość wykonywanych czynności. Jeśli idziesz na solarium, chroń twarz lub weź takie z bryzą. Jeśli ćwiczysz, skup się na takich ćwiczeniach które nie spowodują w krótkim czasie eksplozji rumienia na Twojej twarzy. Przy regularnym dużym wysiłku fizycznym, rumień zostaje na stałe.

Marta Pardyak – z wykształcenia i pasji kosmetolog, wykładowca w szkołach kosmetycznych, autorka artykułów branżowych. Od kilku lat zdradza Sekrety Piękna na swoim blogu urodowym www.sekretypiekna.com.pl, który stworzyła sama od postaw, co napawa ją szczególną dumą – bloga odwiedza miesięcznie 50 000 osób! Prywatnie kocha podróże, kawę i czytanie książek.

Co problemy z włosami mówią o zdrowiu, czyli dlaczego włosy wypadają, przetłuszczają się i łamią