O czym jest ta książka? 

Mijają dwa lata od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, a niestety nie widać końca agresji i zbrodni popełnianych wobec okupowanego narodu . Międzynarodowy Trybunał Karny objął nakazem aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz rosyjską komisarz ds. praw dziecka Marię Lwową-Biełową właśnie za bezprawną deportację ukraińskich dzieci do Rosji. Bohaterem powieści jest dziewięcioletni Wałentyn, uprowadzony ze szkoły i wywieziony na teren Rosji. Jego matka, Weronika, która jest pielęgniarką, zrobi wszystko, by odnaleźć syna. Także siostra Wałyka, Lila, mocno angażuje się w poszukiwania. Niełatwo jednak stawić czoła zorganizowanej akcji okupantów, tytułowych potworów, dla których życie ludzkie i więzi rodzinne nic nie znaczą. Dzieci takich jak Wałentyn są w Ukrainie tysiące – zaginionych, wyrwanych z kochających domów. W Rosji trafiają do „ośrodków adopcyjnych”. Ograbiane z tożsamości, przekazywane są do nowych, rosyjskich rodzin. Wmawia się im, że prawdziwi rodzice ich nie kochali, a teraz dostają szansę na lepsze życie. To przemyślany, potworny plan, by zetrzeć Ukrainę z mapy świata i wymazać ją ze świadomości ludzi. To zamach na jej tożsamość i kulturę ubrany we wzniosłą, przewrotną propagandę.
Na tej stronie znajdziemy aktualizowane na bieżąco informacje na temat liczby porwanych dzieci, a także tych, którym szczęśliwie udało się wrócić do domu. Niestety dane te są tragicznie rozbieżne. Pisząc Symfonię potworów, autor chciał skierować uwagę na los Ukraińców i uświadomić jak najszerszej grupie czytelników, do jakich okropieństw zdolny jest reżim Putina.

Premiera powieści 

Podczas zbierania materiałów do książki, Marc Levy odwiedził Kijów, rozmawiał z ludźmi, którzy poszukują ukraińskich dzieci w Rosji i pomagają zwrócić je prawowitym rodzinom. Autor ma nadzieję, że swoim przekazem dotrze też do Rosjan; elektroniczna wersja tłumaczenia powieści na język rosyjski będzie wkrótce dostępna bezpłatnie. Chciałby, by jego książka przyczyniła się do zmian w tym kraju.

Symfonia potworów to nie tylko obraz okrucieństw wojny, to również – a może przede wszystkim – opowieść o odwadze, matczynej miłości, sile uczuć między siostrą i bratem. To historia, która mówi o mocy wyobraźni i niegasnącej nadziei.
Premiera powieści, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga, zaplanowana jest w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2024 r.
Fragment powieści przeczytasz tutaj.