Europejskie Oscary rozdane! W Berlinie, gdzie odbyło się wręczenie Europejskich Nagród Filmowych 2019, triumfowała Faworyta. Produkcja została uznana za najlepszy film tego roku, a także za najlepszą europejską komedię ostatnich miesięcy. Natomiast statuetka dla najlepszego europejskiego reżysera powędrowała do Yorgosa Lanthimosa. Co ciekawe, twórca Faworyty otrzymał statuetkę z rąk Joanny Kulig. Olivia Colman, którą możecie oglądać w trzecim sezonie The Crown, odebrała statuetkę dla najlepszej europejskiej aktorki 2019 roku. Przypomnijmy, że w Faworycie wcieliła się w rolę schorowanej królowej Anny. Produkcja powtórzyła sukces Zimnej wojny, która triumfowała podczas gali European Film Awards 2018. Ale o polskim filmie nie zapomniano również w tym roku! Zimna wojna otrzymała bowiem nagrodę publiczności.

Oficer i szpieg, czyli najnowszy film Romana Polańskiego, został nominowany w czterech kategoriach. Co więcej, polki reżyser miał szansę na statuetkę dla najlepszego europejskiego reżysera. Jednak tym razem twórczość Romana Polańskiego nie została nagrodzona. Znamienite osobistości ze świata kina, na czele z Rosanną Arquette domagały się pozbawienia reżysera wszystkich nominacji.

Europejskie Nagrody Filmowe 2019: Joanna Kulig i inne gwiazdy na gali

W ubiegłym roku Joanna Kulig została uznana za najlepszą europejską aktorkę. Niestety gwiazda nie odebrała statuetki osobiście. Przypomnijmy, że Joanna Kulig była wtedy w zaawansowanej ciąży i nie mogła przylecieć do Sewilli na galę European Film Awards 2018. Polka pojawiła się jednak na tegorocznym rozdaniu europejskich Oscarów.

Joanna Kulig wręczyła statuetkę najlepszemu europejskiemu reżyserowi, czyli Yorgosowi Lanthimosowi. Przypomnijmy, że Grek został nagrodzony za film Faworyta. Na 32. galę rozdania Europejskich Nagród Filmowych Joanna Kulig założyła klasyczną – czarną suknię od Tomasza Ossolińskiego. Polska aktorka wyglądała olśniewająco. Zrobiła prawdziwą furorę na wczorajszej gali, a teraz mówi (i pisze) o niej nie tylko Europa, ale cały świat.

Joanna Kulig na planie nowego serialu Netflixa „The Eddy”. Zobaczcie zdjęcia! >>>

Na gali European Film Awards 2019 pojawiły się również inne rodzime gwiazdy. Polska reprezentacja okazała się naprawdę silna. Na czerwonym dywanie mogliśmy podziwiać Agatę Buzek, Małgosię Belę i Pawła Pawlikowskiego. Ich zdjęcia znajdziecie w naszej galerii – na górze strony.

 

Zobacz także:

Europejskie Nagrody Filmowe 2019 – lista laureatów

Europejski reżyser: Yorgos Lanthimos za Faworytę

Europejski Film: Faworyta

Europejska aktorka: Olivia Colman za Faworytę

Europejski aktor: Antonio Banderas za Ból i blask

Europejski scenarzysta: Celine Sciamma za Portret kobiety w ogniu

Europejski Film Krótkometrażowy: Bogdan Muresanu za Prezent pod choinkę

Europejski Fabularny Film Animowany: Buñuel w labiryncie żółwi

Nagroda publiczności: Zimna wojna

Europejskie odkrycie: Nędznicy

Nagroda EURIMAGES Co-Production: Ankica Jurić Tilić

Nagroda za osiągnięcia serialowe: Twórcy Babilon Berlin

Europejskie osiągnięcia w światowym kinie: Juliette Binoche

Nagroda za całokształt twórczości: Werner Herzog

Europejska komedia: Faworyta

Europejski Film Dokumentalny: For Sama

Najlepszy montażysta: Yorgos Mavropsarisis za Faworytę

Najlepszy dźwiękowiec: Eduardo Esquide, Laurent Chassaigne i Nacho Royo-Villanova, za Noc przez dwanaście lat

Najlepsze efekty specjalne: Neha Hirve, Martin Ziebell, Jesper Brodersen, Sebastian Kaltmeyer i Torgeir Busch, za About Endlessness