Powiedzmy sobie szczerze – mycie pędzli do makijażu jest tak samo ważne, jak codzienne oczyszczanie twarzy. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będziemy je poprawnie przechowywać i czyścić regularnie, wtedy będziemy mogli korzystać z nich zdecydowanie dłużej, ale przede wszystkim będą one dla nas bezpieczniejsze w użytku. Jak powinno się poprawnie myć pędzle do makijażu, by pozbawić je brudu i całej masy bakterii, które przenosimy nimi na skórę? W jednym miejscu zebrałyśmy dla Was WSZYSTKO, co musicie wiedzieć o myciu pędzli. Jak często to robić, czym je czyścić, w jaki sposób, ale także poniżej znajdziecie sprawdzone tipy od eksperta w tym temacie, czyli makijażystki Izy Kućmierowskiej.

Dlaczego trzeba regularnie czyścić pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu mają bezpośredni kontakt ze skórą, a tym samym z:
*     potem;
*     martwym naskórkiem;
*     bakteriami
i wszystkim, co tylko się na niej znajduje. Nawet jeśli pędzlem czy gąbeczką dotykasz twarzy bardzo delikatnie, dosłownie muskając ją, i tak zbierają się na nich bakterie i inne drobinki. Zamaczasz je w kosmetyku, dotykasz skóry, ponownie nabierasz produkt. Podczas wykonywania jednego makijażu powtarzasz to co najmniej kilkukrotnie.

Zobacz także: Pędzle do makijażu - który jest do czego i jak ich używać? Wiedziałaś, że potrzebujesz ich tylko sześć?

Naskórek, sebum, bakterie i pot gromadzące się na pędzelku, jeśli nie będą regularnie zmywane, przy kolejnym makijażu będą nanoszone na skórę wraz z kosmetykiem.

Efekt? Pojawiające się krostki, a nawet trądzik, podrażnienia i ogólne pogorszenie stanu cery. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczanie pędzli każdorazowo po wykonaniu makijażu lub przed kolejnym użyciem.

Mycie pędzli służy również pozbyciu się resztek kolorowych kosmetyków, które się na nich gromadzą. Jeśli nie będziesz tego robić, będą się po pierwsze szybciej zużywać, po drugie – makijaż nie będzie tak efektywny, jak powinien. Kolory i produkty mogą się mieszać i psuć efekt końcowy.

Jak więc czyścić pędzle do makijażu? Sposobów jest kilka – tak, jak rodzajów pędzelków i włosia. Metody te nadają się zarówno do mycia pędzli, jak i gąbeczek oraz szczoteczek.

Zobacz także:

Jak często myć pędzle do makijażu?

Ale zacznijmy od podstaw i rozwińmy kwestię wspomnianą już wcześniej. „Jak często myć pędzle do makijażu” to jedno z najpopularniejszych pytań, które internautki co miesiąc wpisują w wyszukiwarkę. Niestety odpowiedź na nie nie będzie satysfakcjonująca. Z pędzlami nie jest jak ze sprzątaniem szafy czy mieszkania. Nie polecamy robić tego raz w tygodniu, ani tym bardziej raz w miesiącu. Makijażystka Iza Kućmierowska przekonuje, że pędzle do makijażu powinno się myć... po każdym użyciu. To jej naczelna zasada, ale podkreśla, że dotyczy ona nie tylko osób zajmujących się wizażem zawodowo, gdzie za każdym razem maluje się kogoś innego. Nawet jeśli jesteś jedyną korzystającą z danego pędzla osobą, wyobraź sobie, że zbierają się na nim kurz, bakterie, sebum, roztocza, które rozwijają się w jego włosiu, a Ty później łączysz je z kosmetykami i kładziesz prosto na świeżo umytą buzię.

Jeśli w Twoim przypadku mycie pędzli codziennie nie wchodzi w grę, zaplanuj, że będziesz to robić choćby co dwa dni. Wpisz to na sztywno w kalendarz, tutaj liczy się regularność. Dlaczego to takie ważne? Bo brudne pędzle mogą powodować powstawanie niedoskonałości na skórze, a więc i stanów zapalnych. Często to wcale nie niewłaściwa dieta czy zła pielęgnacja są winne powstawaniu kolejnych wyprysków, ale właśnie zwyczajny brak higieny związany z myciem pędzli (a w zasadzie ich niemyciem). Szczególnie ważne jest tutaj utrzymanie w czystości pędzla do podkładu. Czym najlepiej go umyć? Zanim odpowiemy na to pytanie musimy dowiedzieć się, jakiego rodzaju jest nasz pędzel – czy wykonany jest ze sztucznego czy naturalnego włosia.

Rodzaje włosia w pędzlach do makijażu

Warto wiedzieć o tym, że pędzle do makijażu tworzone są z różnego rodzaju włosia. Może ono być:

  • naturalne;
  • syntetyczne;
  • mieszane.

Pędzle z naturalnego włosia są najprzyjemniejsze w dotyku i jednocześnie najbardziej miękkie, a tym samym najlepiej rozprowadzają kosmetyki. Jednocześnie ich pielęgnacja jest jednak trudniejsza, bo niewłaściwym myciem i przechowywaniem bardzo łatwo je zniszczyć. Trzeba więc pamiętać o stosowaniu łagodnych środków i unikaniu narażania ich na długotrwałe działanie wilgoci.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Metod czyszczenia pędzli jest kilka. Wszystkie mają swoje wady i zalety, jednak łączy je jedno: pozwalają na szybkie i skuteczne pozbycie się wszelkich mikroorganizmów, które się na nich gromadzą, rozpuszczają i usuwają także pozostałości kolorowych kosmetyków, pozostawiając włosie czyste, miękkie i odświeżone.

Makijażystka Iza Kućmierowska ma dwie swoje ulubione i sprawdzone metody na mycie pędzli. „Są na to dwa sposoby: na sucho i na mokro”, tłumaczy i podpowiada nie tylko jak, ale i czym myć pędzle do makijażu. „Jeśli chodzi o pierwszy z nich, czyli sposób na sucho, to wykorzystuję płyn do czyszczenia pędzli Instant Brush Cleanser marki Make Up For Ever. Jest bezalkoholowy, świetnie czyści i po 3 minutach pędzel jest suchy! Idealne rozwiązanie, gdy nie ma czasu na długie suszenie”, mówi makijażystka, która maluje m.in. gwiazdy naszych okładek, w tym Julię Wieniawę.

„W przypadku drugiego sposobu, czyli na mokro, to tutaj używam szamponu do włosów. Lubię ten marki Kevin Murphy Balancing Wash. Po dokładnym umyciu pędzli układam je na suchym ręczniku na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. Na pędzle z włosia naturalnego kładę odżywkę do włosów, a jak już wszystkie są zupełnie suche – każdy spryskuję Octeniseptem, płynem dezynfekującym”, tłumaczy Iza Kućmierowska. Niewskazane jest suszenie pędzli w pozycji pionowej np. w kubku, ponieważ woda może zatrzymać się, spłynąć do wewnątrz i powodować gnicie od środka.

Niestety zwykłe mydło może nie poradzić sobie z wodoodpornymi kosmetykami do makijażu, a niedomyte pędzle oprócz bycia siedliskiem bakterii mogą źle rozprowadzać produkty na twarzy (kiedy włosie jest sklejone, zmierzwione), co może utrudniać nam wykonanie dokładnego make-upu. Niemniej mycie pędzli do makijażu jest istotne przede wszystkim ze względu na higienę. I to należy zapamiętać.

Zobacz także: Najpiękniejsze pędzle do makijażu

Podsumowując – myć pędzle możecie zarówno profesjonalnymi środkami do czyszczenia, jak i szamponem do włosów polecanym przez Izę. Poniżej znajdziecie listę bezpiecznych produktów, o której warto pamiętać zanim przystąpicie do działania i zniszczycie sobie przypadkowo pędzle. Do ich czyszczenia nadają się:

  • specjalne środki do czyszczenia pędzli – najczęściej na bazie alkoholu, trzeba więc ostrożnie stosować je w przypadku naturalnego włosia;
  • płyn micelarny – skoro rozpuszcza makijaż na skórze, poradzi sobie także z zabrudzonym pędzlem;
  • olejek pielęgnacyjny – ważne, by był miał jak najbardziej naturalny skład. Warto wybrać także taki, który ma dodatkowo właściwości antybakteryjne, jak np. olejek z arbuza czy pestek malin;
  • oliwka dla dzieci – zadziała podobnie jak olejek: rozpuści kolorowe i tłuste kosmetyki, a także zmiękczy włosie;
  • szampon do włosów – najlepiej wybrać jak najbardziej delikatny, o prostym składzie (może być dla dzieci);
  • mydło – szare lub w płynie, może być także antybakteryjne. Jeśli takiego nie masz, od czasu do czasu możesz użyć zwykłego, delikatnego mydła, najlepiej do skóry wrażliwej.

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, pamiętaj o kilku zasadach:

  • nie pocieraj gwałtownie włosków – to nie pranie, które trzeba wyżymać;
  • nie susz ich na kaloryferze ani przy piecu – zbyt wysoka temperatura i suche powietrze mogą zniszczyć włoski i rączkę (szczególnie, jeśli jest ona drewniana);
  • nie wycieraj pędzli ręcznikiem;
  • do suszenia nie używaj także suszarki do włosów.

Pozwól im wyschnąć naturalnie, najlepiej w pozycji leżącej.

Ważne jest, by do mycia dobierać preparaty o jak najbardziej naturalnym składzie. Dzięki temu włosie nie będzie narażone tak bardzo na zniszczenie, a także nie będzie oblepione woskami czy silikonami.

Jak myć pędzle do makijażu specjalnym środkiem do czyszczenia pędzli kosmetycznych?

Najszybsza i najbardziej popularna, pozwalająca na natychmiastowe użycie pędzli metoda to specjalny preparat do mycia pędzli. Spryskaj włosie i odczekaj chwilę, by składniki preparatu zdążyły zadziałać.

Następnie wystarczy delikatnie przetrzeć pędzelek miękką chusteczką, nie pocierając go, a przesuwając ją „z włosem”. Jeśli czyścisz w ten sposób pędzel do pudru, różu, brązu czy inny, który ma dużo włosia, w czasie suszenia możesz je co jakiś czas roztrzepać palcami. Sprawdzony preparat do czyszczenia pędzli polecała wcześniej Iza Kućmierowska.

Mycie pędzli do makijażu płynem micelarnym

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie środka, który masz na co dzień pod ręką – czyli płynu do demakijażu.

Jak myć pędzle w ten sposób? Jeśli nie były czyszczone już od dłuższego czasu, być może przyda im się odmoczenie. Czyszczenie pędzli zamaczając je w kubeczku z płynem micelarnym to jeden z bardzo skutecznych i prostych sposobów na to, jak myć pędzle.

Do kubeczka lub szklanki wlej niewielką ilość płynu micelarnego (tak, aby zanurzyć w nim tylko włosie). Włóż pędzle i pozostaw na około pół godziny. Nie ma potrzeby spłukiwania płynu – chyba że pędzle były bardzo brudne.

Jak czyścić pędzle olejkiem pielęgnacyjnym i oliwką dla dzieci?

Jak myć pędzle do makijażu olejkiem i oliwką? Są na to dwa sposoby.

Pierwszy to zmoczenie włosia pod bieżącą wodą i naniesienie na niego niewielkiej ilości preparatu. Masuj delikatnie, aż spływająca woda będzie czysta.

Drugi to zamoczenie pędzli w niewielkiej ilości olejku/oliwki w naczyniu. Nie musisz pozostawiać pędzli na dłuższą chwilę – wystarczy, że kilkukrotnie przemieszasz olejek pędzlem, a wszelkie zanieczyszczenia powinny swobodnie opaść na dno.

Jak wyczyścić pędzle do makijażu szamponem lub mydłem?

Mycie pędzli delikatnym szamponem lub mydłem (najlepiej szarym w kostce) to równie prosta metoda. Zmocz włosie, nanieś na nie odrobinę mydła lub szamponu i delikatnie masuj. Następnie spłucz pod bieżącą, letnią wodą. W razie potrzeby czynność możesz powtórzyć – do skutku, aż spływająca woda będzie czysta. Możesz użyć również antybakteryjnego mydła w płynie. W przypadku naturalnego włosia Iza Kućmierowska poleca stosować po umyciu także odżywkę.

Mycie pędzli olejkiem do kąpieli? To sposób Pauli Jagodzińskiej, która poleca do czyszczenia pędzli niezawodny i tani produkt z Rossmanna!

Ten olejek do kąpieli to prawdziwy hit! Jeśli więc szukacie taniego produktu, który szybko usunie zabrudzenia z pędzli do makijażu i odświeży je, to Paula Jagodzińska i inne influencerki pokochały olejek pod prysznic z Rossmanna. Jest ultra skuteczny, ma bardzo korzystną cenę i można go kupić we wszystkich sklepach popularnej drogerii. Błyskawicznie czyści pędzle, a kosztuje zaledwie 6,99 zł! Szukajcie go na półkach z etykietką marki Isana.



Pranie pędzli do makijażu w... pralce?

O tej metodzie zapewne nie słyszeliście za wiele, bo jest nieco kontrowersyjna... Jedna z użytkowniczek serwisu Reddit zasłynęła kilka lat temu swoim eksperymentem. Szukając najprostszego sposobu na czyste pędzle postanowiła zaryzykować i... wrzuciła je do pralki. I co się okazało? Przy zerowym wysiłku z bębna wyciągnęła pędzle jak nowe. Sekret tej techniki tkwi jednak w kilku szczegółach. Po pierwsze – temperaturze prania (najniższa), po drugie – zabezpieczeniu ich specjalnym woreczkiem do prania delikatnych rzeczy i uprzedniej kąpieli w wodzie z mydłem. I najważniejsze – ustawienia w pralce cyklu bez wirowania. Reszta to naturalna selekcja – jeśli któryś z pędzli tego zabiegu nie przeżyje, należy potraktować to jako znak, że nadszedł najwyższy czas na to, żeby się z nim rozstać. A tak zupełnie serio – warto się zastanowić czy ryzyko, że zniszczymy sobie całkowicie pędzle jest tego warte. W końcu wcześniej polecane przez nas sposoby są naprawdę bardzo łatwe i szybkie, wymagają jedynie regularności.

Czym myć pędzle do makijażu z naturalnego włosia?

Syntetyczne materiały mają tę zaletę, że są dość odporne na działanie czynników mechanicznych i chemicznych. Dlatego jeśli używasz pędzli ze sztucznego materiału, nie powinny zaszkodzić detergenty ani alkohol.

Jednak naturalne włosie jest delikatne i łatwo uszkodzić je niewłaściwą konserwacją. Czym myć pędzle naturalne?

Najlepiej samym płynem micelarnym, oliwką lub delikatnym, dziecięcym szamponem lub specjalnym preparatem do czyszczenia bez alkoholu. Im mniej detergentów, tym lepiej. Naturalne włosie zazwyczaj osadzone jest w drewnianej rącze, której wilgoć również nie służy.

Czym czyścić pędzle do makijażu po tłustych i ciężkich kosmetykach?

Jak czyścić pędzle i gąbeczki, których używasz do nakładania ciężkich i tłustych kosmetyków, jak podkład czy korektor?

Kosmetyki tłuste rozpuszczają się znacznie trudniej i wolniej, dlatego potrzeba będzie nieco więcej cierpliwości, a przy tym trzeba pamiętać o delikatności.

W tym przypadku sprawdzi się płyn do demakijażu dwufazowy – zadziała szybciej niż zwykły płyn micelarny, ze względu na zawarty w nim olejek.

Jak czyścić pędzle do makijażu domowym sposobem?

Nie masz pod ręką delikatnego szamponu, oliwki dla dzieci ani płynu do czyszczenia pędzli? Mycie samą wodą niewiele da, dlatego dodatków poszukaj w kuchni.

Wykorzystaj oliwę z oliwek lub płyn do naczyń. Zmieszaj płyn do naczyń z oliwą z oliwek w proporcji 1:1, rozcieńcz odrobiną wody. Najlepiej zrób to w głębokim talerzu lub kubeczku.

Zamocz pędzle i pozostaw je w roztworze na przynajmniej kilka minut, a następnie spłucz je pod bieżącą, letnią lub ciepłą wodą. Nadmiar odsącz ręczniczkiem papierowym i pozostaw je do wyschnięcia.

O czym jeszcze warto pamiętać przy pielęgnacji pędzli?

Prawidłowa technika mycia z użyciem bezpiecznych środków myjących, a także suszenie ich w optymalnych warunkach i odpowiedniej pozycji to podstawa do tego, by włosie nie odkształciło się i nie straciło swoich właściwości. A więc służyło nam jak najdłużej.

Pamiętaj także o tym, by pędzle i gąbeczki przechowywać w miejscu suchym i ze swobodnym dostępem powietrza – dzięki temu zapobiegniesz namnażaniu się na nich bakterii i innych drobnoustrojów, a także powstawaniu pleśni.