Powiedzmy sobie szczerze – mycie pędzli do makijażu jest tak samo ważne, jak codzienne oczyszczanie twarzy. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będziemy je poprawnie przechowywać i czyścić regularnie, wtedy będziemy mogli korzystać z nich zdecydowanie dłużej, ale przede wszystkim... będą one bezpieczniejsze w użytku. Jak powinno się poprawnie myć pędzle do makijażu, by pozbawić je brudu i całej masy bakterii, które przenosimy nimi na skórę? O sprawdzone tipy pytamy eksperta w tym temacie – makijażystkę Izę Kućmierowską. Zacznijmy więc od podstaw.
 

Jak często myć pędzle do makijażu?

To jedno z najczęstszych pytań, które internautki co miesiąc wpisują w wyszukiwarkę. Niestety odpowiedź na nie nie będzie satysfakcjonująca. Z pędzlami nie jest jak ze sprzątaniem szafy czy mieszkania. Nie polecamy robić tego raz w tygodniu, ani tym bardziej raz w miesiącu. Iza Kućmierowska przekonuje, że pędzle do makijażu powinno się myć... po każdym użyciu. To jej naczelna zasada, ale podkreśla, że dotyczy ona nie tylko osób zajmujących się wizażem zawodowo, gdzie za każdym razem maluje się kogoś innego. Nawet jeśli jesteś jedyną korzystającą z danego pędzla osobą, wyobraź sobie, że zbierają się na nim kurz, bakterie, sebum, roztocza, które rozwijają się w jego włosiu, a Ty później łączysz je z kosmetykami i kładziesz prosto na świeżo umytą buzię.

Pędzle do makijażu który jest do czego i jak ich używać? Wiedziałaś, że potrzebujesz ich tylko sześć?

Jeśli w Twoim przypadku mycie pędzli codziennie nie wchodzi w grę, zaplanuj, że będziesz to robić choćby co dwa dni. Wpisz to na sztywno w kalendarz, tutaj liczy się regularność. Dlaczego to takie ważne? Bo brudne pędzle mogą powodować powstawanie niedoskonałości na skórze, a więc i stanów zapalnych. Często wcale nie niewłaściwa dieta czy zła pielęgnacja są winne powstawaniu kolejnych wyprysków, ale właśnie zwyczajny brak higieny związany z myciem pędzli (a w zasadzie niemyciem). Szczególnie ważne jest tutaj utrzymanie w czystości pędzla do podkładu. Czym najlepiej go umyć?
 

Jak czyścić pędzle do makijażu? Czym najlepiej myć?

„Są na to dwa sposoby: na sucho i na mokro”, tłumaczy Iza Kućmierowska i podpowiada nie tylko jak, ale i czym myć pędzle do makijażu. „Jeśli chodzi o pierwszy z nich, czyli sposób na sucho, to wykorzystuję płyn do czyszczenia pędzli Instant Brush Cleanser marki Make Up For Ever. Jest bezalkoholowy, świetnie czyści i po 3 minutach pędzel jest suchy! Idealne rozwiązanie, gdy nie ma czasu na długie suszenie”, mówi makijażystka, która maluje m.in. gwiazdy naszych okładek, w tym Julię Wieniawę.

Ta paleta cieni do powiek to prawdziwy hit według makijażystki gwiazd, Izy Kućmierowskiej

„W przypadku drugiego sposobu, czyli na mokro, to tutaj używam szamponu do włosów. Lubię ten marki Kevin Murphy Balancing Wash. Po dokładnym umyciu pędzli układam je na suchym ręczniku na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. Na pędzle z włosia naturalnego kładę odżywkę do włosów, a jak już wszystkie są zupełnie suche – każdy spryskuję Octeniseptem, płynem dezynfekującym”, tłumaczy Iza Kućmierowska. Niewskazane jest suszenie pędzli w pozycji pionowej np. w kubku, ponieważ woda może zatrzymać się, spłynąć do wewnątrz i powodować gnicie od środka.

Niestety zwykłe mydło może nie poradzić sobie z wodoodpornymi kosmetykami do makijażu, a niedomyte pędzle oprócz bycia siedliskiem bakterii mogą źle rozprowadzać produkty na twarzy (kiedy włosie jest sklejone, zmierzwione), co może utrudniać nam wykonanie dokładnego make-upu. Niemniej mycie pędzli do makijażu jest istotne przede wszystkim ze względu na higienę. I to należy zapamiętać.

Zobacz także: Nie myjesz regularnie swojej prostownicy do włosów? Oto, dlaczego powinnaś zacząć