Co to jest Wilczy Księżyc?

Jeśli na dzisiejszy wieczór zaplanowałyście imprezę, lepiej zostańcie w domu. Albo sprawcie, by jej głównym punktem programu było... obserwowanie nieba. Dzisiejszy wieczór będzie bowiem wyjątkowy. Dlaczego? Będzie można zaobserwować tzw. Wilczy Księżyc, czyli pierwszą styczniową pełnię Księżyca, inaczej zwaną Zaćmieniem Księżyca Wilka. Będzie to pełnia Księżyca połączona jednocześnie właśnie z jego zaćmieniem, a konkretnie ­– z zaćmieniem półcieniowym (Księżyc zahaczy o półcień Ziemi). Kolejna ciekawostka? To nie tylko pierwsza pełnia w tym roku, ale i pierwsza w latach 20. XXI wieku. Nie można więc jej przegapić!

Księżycowy kalendarz urody - pic na wodę czy coś w tym jest?

Kiedy zaobserwować Wilczy Księżyc?

Pierwsza styczniowa pełnia swoją nazwę zawdzięcza legendom północnoamerykańskich Indian, którzy zauważyli, że to właśnie wtedy, w jedne z najmroźniejszych dni w roku, wilki podchodziły najbliżej ludzkich osad, a w czasie pełni najlepiej można było usłyszeć ich wycie.

Getty Images

W Polsce w tym roku całkowitej pełni spodziewajcie się o godzinie 20.23. A towarzyszące jej zaćmienie półcieniowe będzie można obserwować mniej więcej od godziny 18.07 do godziny 22.10. Najlepszych wrażeń można spodziewać się jednak o 20.10, kiedy zjawisko osiągnie swój punkt kulminacyjny. To właśnie wtedy Księżyc aż w 90% swojej średnicy znajdzie się w strefie półcienia, a tym samym będzie błyszczał inaczej ­– o wiele słabiej niż zwykle. By to dostrzec nie będziecie potrzebować jednak specjalistycznego sprzętu. Jeśli macie lornetkę, będzie pomocna, ale zjawisko obejrzycie także gołym okiem. Enjoy!