Weekend to dla was ten moment w tygodniu, który poświęcacie na kulturę? Świetnie się składa, bo mamy kilka poleceń, które warto sprawdzić. Proponujemy, aby zorganizować sobie czas tak, aby zdążyć wybrać się do kina, w drodze na koncert posłuchać podcastu, a po powrocie do domu włączyć serial.

Film: „Obywatel Jones”

Nowy film Agnieszki Holland to zawsze dobra okazja, by wybrać się do kina. Od piątku 25 października możemy zobaczyć „Obywatela Jonesa”, niedawnym festiwalu w Gdyni laureata najważniejszej nagrody, czyli Złotych Lwów. To oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który w latach 30. XX odkrył tajemnicą Wielkiego Głodu na Ukrainie. Informował o tym, że ludzie zdesperowani byli do tego stopnia, że jedli szczury i śmieci, a zagraniczni korespondenci, chcąc przypodobać się Stalinowi, zarzucali mu kłamstwo. W roli zawziętego reportera James Norton, a u jego boku Vanessa Kirby znana do tej pory przede wszystkim z roli księżniczki Małgorzaty w serialu „The Crown”.

Zobacz także: Na co do kina w październiku? 6 filmów, które trzeba zobaczyć

Serial: „Szukając Alaski”

Na HBO znajdziecie nowy, godny uwagi serial wyprodukowany przez platformę Hulu, „Szukając Alaski”. To propozycja skierowana przede wszystkim do młodych widzów, ale po recenzjach, jakie można znaleźć w sieci, wiadomo już, że zachwyciła również dorosłych. Produkcja, za którą odpowiedzialny jest Josh Schwartz, twórca kultowego serialu „Życie na fali”, powstał na podstawie wielokrotnie nagradzanej książki o tym samym tytule autorstwa Johna Greena, mającego na swoim koncie inne zekranizowane powieści, jak „Gwiazd naszych wina” czy „Papierowe miasta”. Nastoletni Miles „Pudge” Halter (Charlie Plummer) wyjeżdża do szkoły z internatem, gdzie stara się lepiej zrozumieć siebie i swoje życie. Na miejscu chłopak zakochuje się w Alasce Young (Kristine Froseth) i znajduje grupę lojalnych przyjaciół. Po niespodziewanej tragedii chłopak i jego najbliżsi próbują zrozumieć, dlaczego sprawy potoczyły się w taki, a nie inny sposób.

Książka: „PS Kocham Cię na zawsze”

Tę książkę spokojnie pochłoniecie w weekend. A jeśli czytaliście „PS Kocham Cię”, to możliwe, że nawet w jeden dzień. Cecelia Ahern powraca z kontynuacją swojego bestsellera, który także zostanie przeniesiony na ekran. Holly, w filmie grana przez Hilary Swank, ułożyła sobie życie po śmierci ukochanego Gerry’ego. Ma nową pracę, planuje wspólnie mieszkanie z nowym partnerem, Gabrielem. Za namową swojej siostry Ciary angażuje się w podcast, w którym decyduje się opowiedzieć o swoich doświadczeniach po śmierci męża, a przede wszystkim o jego listach, które były kluczowym wątkiem w „PS Kocham Cię”. Jedna ze słuchaczek w odpowiedzi postanawia założyć klub, którego członkami stają się osoby nieuleczalnie chore i tak jak Gerry chcą zostawić coś na papierze swoim bliskim.

Zobacz także:

Koncert: Archive

W piątek na warszawskim Torwarze (20:30), a w sobotę w Poznaniu (20:30) i tamtejszej Hali nr 2 MTP wystąpi kultowa brytyjska formacja Archive. Grupę w 1994 roku założyli w Londynie Darius Keeler i Danny Griffitsh, muzycy wcześniej związani z projektem Genaside. Następnie do składu dołączyli wokalistka Roya Arab i raper Rosko John, by w 1996 roku wydać debiutancki krążek „Londinium”. Teraz świętuje swoje 25-lecie, co przypieczętowali nową płytą oraz potężną trasą koncertową. Nie zapomnieli także o polskich fanach. Bilety do kupienia TUTAJ

Podcast: Karolina Sobańska

Na Karolinę Sobańską mogliście natknąć się na Instagramie (@karolinasobanska), YouTube, a my polecamy znaleźć ją także na Spotify. W swoich podcastach porusza tematykę zdrowia, ekologii, świadomego życia oraz po prostu - celebrowania codzienności. Do rozmów zaprasza ciekawe i inspirujące osoby. Rozmawiała m.in. z Grzegorzem Łapanowskim, Karoliną Cwaliną-Stępniak, Martą Dymek oraz wieloma innymi ekspertami, którzy dzięki Karolinie odpowiedzą na wiele nurtujących was pytań. Gwarantujemy, że po przesłuchaniu jednego odcinka, zapragniecie, aby kojący głos Karoliny pozostał z wami na dłużej.

Zobacz także: [WYWIAD] Zofia Wichłacz: „Możemy żyć dzisiaj bardzo świadomie i być zaangażowanymi obywatelami świata”