Sięganie rano po kawę to tak odruchowy gest, że wielu wykonuje go bezwiednie. Do tego stopnia, że wypiwszy jedną, najczęściej mechanicznie sięgamy po kolejną jak tylko przekroczymy próg pracy. Za to wybór konkretnej kawy już ma znaczenie i podobno chodzi o coś znacznie więcej, niż tylko przyzwyczajenie.

Mermaid Latte - najbardziej instagramowa kawa na świecie, którą przygotujecie sami w domu!

Preferencje smakowe to jedno, ale jeśli wierzyć najpopularniejszym nagłówkom zagranicznej prasy to, jaką kawę pijamy, może wskazywać na całkiem interesujący rys psychologiczny, a nawet - głębokie zaburzenie: jednym z najpopularniejszym haseł jest to głoszące, że ulubionym napojem psychopatów jest czarna kawa. Zwłaszcza tych o skłonnościach sadystycznych, narcystycznych i lubujących się w agresji i opanowanej do perfekcji sztuce manipulacji. Co ciekawe, te cechy z czasem mają przybierać na sile.  

Co za tym stoi? Badania wskazują, ze to twierdzenie nie jest zupełnie bez pokrycia. Chodzi bowiem o powtarzające się upodobanie do pewnych smaków przy współwystępowaniu innych cech. W tym wypadku gorzkiego, a więc poza kawą mówimy także o toniku, brokułach czy jarmużu. Naukowcy z Austrii badając ponad 1000 ochotników dowiedli, że faktycznie jest coś na rzeczy, ale oczywiście wykorzystanie powyższej teorii (jakoby sięganie po czarną kawę mogło świadczyć o psychopatycznych skłonnościach) jako wiążącej byłoby sporym nadużyciem i zbyt daleko idącym uproszczeniem.

12 powodów, dla których warto pić kawę codziennie  

Dla równowagi warto też dodać, że nauka bierze pod lupę także inne upodobania, np. te dotyczące słodyczy. Jeśli wierzyć naukowcom ci, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez czegoś słodkiego, są dużo bardziej chętni i gotowi do ustępstw niż inni i mogą wykazywać skłonności neurotyczne.

Na obie powyższe teorie warto jednak wziąć sporą poprawkę. Smak i upodobania smakowe w dużej mierze wiążą się także z kulturą, w której żyjemy. Co więcej, na przestrzeni czasu ulegają zmianie (wszak żeby odzwyczaić się od słodyczy wystarczy podobno 2 tygodnie silnej woli). Poza tym jest różnica między twierdzeniem, że wszyscy, którzy lubią czarną kawę mają skłonności psychopatyczne, a tym, zgodnie z którym ci, którzy po nią sięgają, mogą je wykazywać.

Zobacz także:

No i jest jeszcze jedno: korzyści dla organizmu wynikające z picia kawy są odczuwalne tylko wówczas, gdy pije się ją bez dodatku cukru i mleka. Tym samym o tych, którzy wybierają właśnie taką można co najwyżej powiedzieć, że są bardziej świadomi od innych. Wniosek: ostrożnie z ocenami. A wy, po jaką kawę sięgniecie?

Brokatowe Cappuccino - nowy hit Instagrama?