Na razie tylko w Wielkiej Brytanii, ale trzeba przyznać, że fastfoodowy gigant, który dziennie sprzedaje wraz z napojami prawie 2 miliony plastikowych słomek, zdecydował się na naprawdę odważny krok. A wszystko za sprawą samych klientów – za wprowadzeniem podobnej zmiany polegającej na zamianie tych plastikowych biodegradowalnymi, lobbowało prawie pół miliona z nich podpisując petycję The Sum of Us. Dodatkowo McDonald’s zobowiązał się do recyklingowania papierowych słomek do końca 2019 (cała akcja zaplanowana jest na okres od września 2018 do 2019 roku, ale szczegółów jej zakończenia nie podano).

ZOBACZ TAKŻE: W Wielkiej Brytanii zakazano używania plastikowych słomek! Co jeszcze zniknie z obiegu? >>>

Póki co zmiana nastąpi lokalnie i obejmie ponad 1300 restauracji na Wyspach; co do pozostałych 36 milionów na całym świecie – można tylko liczyć  na to, że pójdą w ślady Brytyjczyków. Na zasadzie eksperymentu podobną politykę tymczasowo przyjmą Norwegia, Stany Zjednoczone, Szwecja i Francja. Jeśli chodzi o ten ostatni kraj, to nie pierwsza pro-środowiskowa inicjatywa, do jakich zachęca swoich obywateli - wysokie opłaty za siatki wykonane z tworzywa sztucznego w krótkim czasie doprowadziły do zmiany ich szkodliwych dla środowiska nawyków.

Warto dodać, że McDonald’s to nie jedyna sieciówka chcąca wyprzedzić odgórne przepisy, które i tak finalnie ją dosięgną – podobne gesty mają  na koncie m.in. Costa Coffee i Pizza Express.  

A jest o co walczyć – plastikowe słomki, a także sztućce kończą swój żywot w oceanach i są w tej chwili jednym z największych zagrożeń dla naszej planety. 8 milionów ton sztucznych odpadów rocznie to wyrok śmierci dla ponad 100 tysięcy ptaków i morskich zwierząt. Zdjęcia satelitarne pokazują, że obszar zanieczyszczeń w Oceanie Spokojnym pokrywa przestrzeń 3 razy większą niż terytorium Francji. Weterynarze bija na alarm – dieta żółwi morskich to w ¾ właśnie śmieci. Jak oceniacie, takie gesty jak rezygnacja przez McDonald’s z plastikowych słomek ma szansę w dłuższej perspektywie przełożyć się na realną poprawę stanu środowiska naturalnego?  

ZOBACZ TAKŻE: Unia Europejska planuje wprowadzić zakaz plastikowych słomek, naczyń i sztućców >>>