8 kwietnia 2024 r. o godzinie 20:20 rozpoczyna się nowy cykl księżycowy wraz z nowiem w Baranie. W tym samym czasie nastąpi całkowite zaćmienie Słońca, które pokryje ciemnością duże obszary Ameryki Środkowej i Północnej oraz potrwa pełne 4 minuty i 48 sekund. Częściowe zaćmienie Słońca ma miejsce podczas nowiu, kiedy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, zasłaniając widok przynajmniej jego części. 8 kwietnia będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. Co to dla nas oznacza?

Zaćmienie Słońca w kwietniu 2024 - co oznacza i kto odczuje je najbardziej?

Zaćmienia zajmują szczególne miejsce w astrologii, ponieważ zachęca do refleksji o przeszłości oraz spojrzenia w przyszłość z optymizmem. Wiadomo również, że zaćmienia przynoszą przełomy i wstrząsają naszym życiem. Z racji, że nie tylko Księżyc, ale także Słońce, Merkury, Wenus i Chiron znajdują się w znaku ognia Barana, skutkuje to dla niego szczególnie silną energią, zachęcającą do podejmowania decyzji, wychodzenia z inicjatywą i działania.

Nów Księżyca jest doskonałym czasem na bycie tym, kim jesteś. Nie martw się zbyt bardzo o to, jak postrzegają Cię inni. Masz okazję na bycie (w dobrym tego słowna znaczeniu) samolubnym, czyli postawienia własnych potrzeb na pierwszym miejscu. Dzięki temu otworzysz sobie drogę do pójścia we właściwym kierunku.

Jest to szczególnie istotne właśnie w nowiu Księżyca, ponieważ jest jednym z najważniejszych i najpotężniejszych wydarzeń kosmicznych, które wpływa na ukształtowanie ścieżki dla ciebie na kolejne 18 miesięcy. Kiedy stajemy w obliczu trudnych decyzji lub pełnych wyzwań sytuacji, energia ta doda nam motywacji i pewności siebie. Znaki zodiaku, które najbardziej odczują to niebiańskie wydarzenie, to Baran, Rak, Waga i Koziorożec.

Chiron leczy rany, Merkury powoduje kłopoty

Ze wszystkich ciał niebieskich w Baranie w czasie tego zaćmienia, Chiron, czyli asteroida zwana też „rannym uzdrowicielem” jest jednym z najbardziej dominujących ze względu na bliskość nowiu. Reprezentuje traumę i rany, których doświadczyliśmy lub które odziedziczyliśmy – i które czynią nas tym, kim jesteśmy.

Chiron uczy nas, że rany nie muszą boleć, a możemy czerpać z nich siłę, mądrość i duchowe uzdrowienie. Postrzega je w pewnym sensie jako portale mocy, dzięki którym możemy pomóc sobie i innym. Wspominam o tym nie bez powodu – po to, żeby uświadomić cię, że podczas tego zaćmienia owe rany mogą wyjść na powierzchnię. Księżyc w nowiu wraz z Chironem mogą pomóc ci je zaakceptować i zostawić przeszłość za sobą. W ciemnościach zaćmienia światło najłatwiej jest znaleźć w sobie. 

Niestety Merkury (również w Baranie) znajduje się w retrogradacji od 1 kwietnia i potrwa do 25 kwietnia. Może to prowadzić do kłótni i impulsywnych zachowań. Z tego względu szczególnie powinniśmy starać się kontrolować tę energię.

Zobacz także:

Nów Księżyca w kwietniu 2024 - na czym warto się skupić, a czego unikać?

Pamiętaj, że Księżyc w nowiu to okres słabego oświetlenia, przez który możesz narzekać na spadek energii. Zaplanuj wystarczająco dużo odpoczynku i czasu dla siebie, aby uniknąć nadmiernego przemęczenia.

  • W okolicach nowiu nie wracaj zbyt często do przeszłości. To czas, aby patrzeć w przyszłość i wykorzystać potencjał, który otwiera się przed nami. Kwietniowy Księżyc w nowiu jest do tego najlepszą okazją.
  • Należy uważać na fakt, że Baran nie polega na przemyśleniach, a swoich – zwykle niezawodnych – przeczuciach, które podczas retrogradacji Merkurego mogą okazać się mylne. Staraj się więc unikać impulsywności i uzbroić w cierpliwość. Przemyśl plan działania i rozważ ewentualne konsekwencje działania, zanim do niego przystąpisz.
  • Zamanifestuj coś nowego. Powinniśmy teraz patrzeć w przyszłość, odważyć się marzyć o wielkich rzeczach, formułować nowe postanowienia i ryzykować. Manifestacja może spełnić się po 30 kwietnia, kiedy Mars przejdzie do Barana.
  • Nów to czas drugich szans. Wyzwalające wydarzenia i nowe początki zaćmienia Słońca oraz retrogradacje to czas, w którym warto spojrzeć wstecz. Połącz te dwie rzeczy, a otrzymasz prawdopodobnie najlepszy czas w 2024 roku na drugą szansę. To doskonała okazja, aby nauczyć się żyć ze swoimi ranami. W dniach poprzedzających nów Księżyca Chiron chce, abyśmy to zrozumieli, co dla niektórych osób może okazać się strzałem w dziesiątkę.