Opuchlizna na twarzy od czasu do czasu zdarza się chyba każdemu. Obrzęki – o ile oczywiście nie są wynikiem choroby – mogą pojawić się pod wpływem niewyspania, a także nieodpowiedniej diety – na przykład po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Opuchnięta twarz może pojawić się także pod wpływem stresu albo na skutek alergii. Najczęściej wynika jednak z odwodnienia, które odbija się na naszej twarzy następnego dnia. Niezależnie jednak od przyczyny, bywa problematyczna – zmienia rysy twarzy – w szczególności wygląd oczu i kości policzkowych – i powoduje dyskomfort, z czym trudno się nam pogodzić. Zwłaszcza, gdy czeka nas ważne spotkanie czy inne wyjście z domu, na którym chcemy wyglądać jak milion dolarów. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Zdradzamy 5 sposobów na pozbycie się obrzęków na twarzy, które nie wymagają wiele zachodu i przynoszą szybie efekty. Większość z nich warto zresztą wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacyjnej rutyny. By raz na zawsze zapomnieć o opuchniętej twarzy! 

Opuchnięta twarz: 5 sposobów, by pozbyć się obrzęków na twarzy

Sposoby na opuchniętą twarz: Picie dużo wody

Skoro najczęstszym powodem pojawienia się opuchlizny na twarzy jest odwodnienie, najprostszym sposobem na pozbycie się problemu – a przede wszystkim zapobieganie mu – jest regularne picie dużej ilości wody. 2 litry dziennie to naprawdę podstawa, tym bardziej, że pozwala to uniknąć nie tylko obrzęków na twarzy, ale i trądziku i innych niedoskonałości skórnych. A także sprawia, że cera jest elastyczna i promienna. Jeśli więc obudziłaś się z opuchniętą twarzą, wiesz co robić w pierwszej kolejności – sięgnij po szklankę wody. A najlepiej sześć! 

Sposoby na opuchniętą twarz: Spanie na plecach

Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki śpimy. To właśnie w nocy organizm ma bowiem tendencję do zatrzymywania płynów. Przyjmując odpowiednią pozycję możemy jednak mu pomóc. Opuchnięta twarz może pojawić się rano, gdy śpimy na brzuchu (i właśnie na twarzy), dlatego lepiej kłaść się na plecach. Najlepiej na poduszce (lub dwóch) tak, aby głowa pozostawała lekko uniesiona. Ułatwia to przepływ płynów, a tym samym sprawia, że rano można zapomnieć o obrzękach.

Sposoby na opuchniętą twarz: Kostki lodu

Jak pozbyć się obrzęków na twarzy w tempie ekspresowym? Z pomocą przychodzą kostki lodu, które można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, by kostkami lodu wypełnić niewielką miskę (na tyle dużą jednak, by spokojnie można było włożyć w nią twarz), a następnie dodać do niego plasterki zielonego ogórka. I właśnie w takiej miksturze delikatnie zanurzyć buzię. To świetna metoda nie tylko, by pozbyć się opuchniętej twarzy, ale i odświeżyć i odżywić cerę (podziękujcie właściwościom ogórka). Metoda dla leniwych? Darujcie sobie akcję z miską i sięgnijcie po prostu po same kostki lodu, którymi delikatnie należy rozmasować twarz. W parę minut powinno być po problemie! 

Sposoby na opuchniętą twarz: Masaż (w tym Gua Sha)

Już sam masaż jest zresztą doskonały jeśli chodzi o walkę z opuchniętą twarzą. Można go wykonywać palcami, okrężnymi ruchami za pomocą opuszków palców rozmasowując twarz – szczególnie w okolicy oczu, żuchwy, kości policzkowych, a także okolic...uszu. Można też sięgnąć po kamień Gua Sha (wyprofilowany na kształt serduszka) i właśnie nim masować twarz (od dołu do góry, „idąc” po linii żuchwy). Dodatkowe korzyści: poprawa krążenia, stymulacja mięśni twarzy i dotlenienie skóry. A także doskonały relaks. 

Ps. Za pomocą odpowiednich ruchów można także ujędrnić podbródek (pozbywając się jego nadprogramowego towarzysza), a także zmniejszyć zmarszczki wokół ust). Jak zrobić masaż Gua Sha? Poniższy filmik stanowi najlepszą odpowiedź: 

Sposoby na opuchniętą twarz: Odpowiedni krem nawilżający

Sposobem na opuchniętą twarz jest też odpowiedni krem nawilżający, który nie tylko uzupełni niedobory wody w skórze, ale i – dzięki odpowiednim składnikom – przyniesie jej ukojenie i właśnie zmniejszy opuchliznę. W tej roli świetnie sprawdzają się aloes, rumianek czy oczar wirginijski. Nie bez znaczenie jest także sposób nakładania kremu – najlepiej wmasowywać go w skórę kolistymi ruchami, przesuwając się od dołu w kierunku górnych partii twarzy.   

Zobacz także: