Rocketman to jedna z najgorętszych filmowych premier tego roku, która może powtórzyć sukces Bohemian Rhapsody z zeszłego roku. Film w reżyserii Dextera Fletchera (tak btw producenta wykonawczego Bohemian Rhapsody) również bierze na warsztat osobę oraz twórczość jednego z najsłynniejszych muzyków w historii, Eltona Johna. Rocketman miał już swoją światową premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes i zebrał tam pochlebne recenzje. Do polskich kin obraz, gdzie w roli Johna pojawia się Taron Egerton, wejdzie już za kilka dni, bo 7 czerwca. A w miniony czwartek został premierowo wyświetlony w Moskwie, jednak nie w takiej wersji, o jakiej zadecydowali ostatecznie twórcy.

Rocketman ocenzurowany przez rosyjskie władze. Jest odpowiedź twórców

Kto choć trochę zna biografię Eltona Johna wie, czego po filmie Rocketman może się spodziewać. Nie brakuje w nim scen, w których młody jeszcze muzyk bierze narkotyki oraz uprawia seks z mężczyznami. Właśnie tych momentów w rosyjskiej wersji zabrakło. Dystrybutor, fima Central Partnership, w ubiegły piątek potwierdził, że wprowadził zmiany zgodne z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej. Z kolei władze Rosji, zarówno administracja prezydenta jak i ministerstwo kultury zapewniły, że żadnych zaleceń dystrybutorowi nie wydawały. Stąd też ogromne zaskoczenie twórców, w tym Eltona Johna, którym podzielili się w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Zobacz także: Wiemy, kto zagra Violettę Villas w filmie biograficznym o artystce! To bohaterka naszej okładki

„Kategorycznie sprzeciwiamy się lokalnym przepisom i cenzurze Rocketmana na rosyjskim rynku, o czym nie mieliśmy pojęcia do dnia dzisiejszego. Paramount Pictures to odważni partnerzy, którzy pozwolili nam stworzyć film będący prawdziwym obrazem niezwykłego życia Eltona, brodawek i wszystkiego innego” - czytamy w komentarzy twórców filmu. „To, że lokalny dystrybutor uznał za konieczne, by wyciąć pewne sceny, zabierając widzom szanse zobaczenia filmu takim, jaki był w zamiarze, wywołuje smutną refleksję, że ciągle żyjemy w świecie podziałów, który wciąż może być tak okrutny, by nie akceptować miłości dwojga ludzi. Wierzymy w budowanie mostów i otwarty dialog, i będziemy nadal działać na rzecz usuwania barier aż do momentu, gdy ludzie na całym świecie staną się równi” – możemy przeczytać na instagramowym profilu Eltona Johna.

Dystrybutor, oprócz scen uznanych za propagowanie homoseksualizmu i narkotyków wśród nieletnich (mają one odnosić się do zapisów w ustawie z 2013 roku), wyciął również napisy końcowe, kiedy pojawia się informacja, że Elton John znalazł prawdziwą miłość - chodzi oczywiście o Davida Furnisha, którego poślubił w 2014 roku, i z którym wychowuje dwójkę synów - Elijaha i Zachary’ego. Jest jednak szansa, że Rocketman zostanie pokazany w oryginale, a przynajmniej w Moskwie w oryginale, gdyż z taką propozycją wystąpiła moskiewska sieć filmów Pionier.

Zobacz także: 10 filmów, w których sceny seksu są tak mocne, że niektórzy z Was nie powinni ich oglądać!