Czym jest skin streaming i dla kogo jest polecany?

Skin streaming opiera się na wybieraniu dobrej jakości kosmetyków zawierających w swoim składzie połączenia odpowiednio dobranych do typu cery składników aktywnych. Trend stawia na jak największe uproszczenie rutyny pielęgnacyjnej. Mówi, że na co dzień powinniśmy używać tylko kilku sprawdzonych produktów, a na twarz nakładać jednorazowo nie więcej niż dwie warstwy kosmetyków.

Najprościej mówiąc, w skin streamingu chodzi o zminimalizowanie kroków i produktów w pielęgnacji, tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt - jak najmniejszym kosztem. Jest to alternatywa dla popularnego jakiś czas temu skin flooding, czyli „zalewania” skóry kilkoma warstwami kremów, lotionów i serum, z których każdy z nich zawiera inne składniki aktywne.

Skin streaming to po prostu pielęgnacyjny minimalizm, który stawia na jakość, a nie ilość. Na social mediach jest chwalony przez dużą liczbę dermatologów, którzy zgodnie uważają, że im mniej nakładamy na skórę, tym lepiej - nie tylko dla naszego portfela.

Jak wprowadzić skin streaming do codziennej rutyny pielęgnacyjnej?

Tak jak wcześniej wspomniałyśmy, skin streaming to przede wszystkim “less is more”. Jeśli chcesz wprowadzić go jako główny sposób pielęgnacji, zacznij od pozbycia się wszystkich niepotrzebnych produktów ze swoich szafek. Określ największe potrzeby swojej skóry i inwestuj tylko w kosmetyki, które na nie odpowiedzą. Masz problem z przebarwieniami? Postaw na porządne serum z witaminą C. Zmarszczki i utrata jędrności? Wybierz dobry krem z retinolem. Unikaj wszelkich “nowości”, które zawierają mało znane składniki, których skuteczność tak naprawdę nie została jeszcze potwierdzona.

Oto kilka wskazówek:

  • W codziennej pielęgnacji trzymaj się trzech najważniejszych kroków: oczyszczania, nawilżania i ochrony przed niekorzystnym promieniowaniem UV. Zrezygnuj ze zbyt częstego złuszczania, tonizowania i peelingowania skóry. Nie nakładaj pięciu warstw różnych kosmetyków. Im mniej produktów aplikujesz na twarz, tym mniejsze ryzyko, że podrażnisz skórę i niechcący „zetrzesz” jej naturalną barierę ochronną.
  • Wybieraj „wielozadaniowe” produkty do pielęgnacji. Zamiast wypełniać szafki dziesiątkami preparatów o różnym przeznaczeniu, kupuj takie, które zawierają w swoim składzie kilka składników aktywnych. Przykładowo, zaopatrz się w serum z kwasem hialuronowym, które także zawiera witaminę C i peptydy, albo krem nawilżający z filtrem UV.
  • Skup się na produktach odpowiednich dla twojej cery. Zanim kupisz kosmetyki zawierające wszystkie możliwe składniki aktywne, skonsultuj sprawę z kosmetologiem lub dermatologiem (albo zrób bardzo szczegółowy research w Internecie). Często zdarza się, że polecane i reklamowane preparaty nie są po prostu odpowiednie dla typu twojej skóry. Pomiń produkty, których nie potrzebujesz. Zamiast nich zainwestuj w dobrej jakości kosmetyki ze składnikiem aktywnym, który naprawdę przyniesie ci korzyści.

Skin streaming krok po kroku - przykład rutyny pielęgnacyjnej

Chcesz spróbować modnego obecnie skin streamingu, ale dalej nie wiesz, z czym to się je? Poniżej przedstawiamy przykład rutyny pielęgnacyjnej dla osoby o skórze zdrowej, bez żadnych większych dolegliwości.

  • Rano zacznij od użycia żelu oczyszczającego. Wybierz produkt hipoalergiczny, zawierający w składzie kwas hialuronowy, aby nadmiernie nie wysuszyć skóry.
  • Po osuszeniu skóry nałóż serum z antyoksydantem, na przykład witaminą C.
  • Kiedy serum się wchłonie, nałóż krem nawilżający z filtrem UV.
  • Wieczorem użyj tego samego żelu oczyszczającego, co rano.
  • Raz w tygodniu wprowadź eksfoliację, na przykład za pomocą toniku z odpowiednim kwasem lub retinoidów.
  • Na koniec zabezpiecz skórę kremem nawilżającym.

Jak widać, cała rutyna pielęgnacyjna zamyka się w 5 produktach.

Zobacz także:

Czy skin streaming to dobre rozwiązanie dla każdego?

Musisz jednak pamiętać, że o ile skin streaming jest dla większości polecanym rozwiązaniem, może nie sprawdzić się u osób posiadających cerę problematyczną. W przypadku różnych rodzajów trądziku i egzemy, eliminacja niektórych produktów z rutyny pielęgnacyjnej może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry i zaognienia dolegliwości.

Dlatego tak ważnym jest, aby rutyna pielęgnacyjna była ułożona starannie, mając na uwadzę typ cery i jej potrzeby. Jeśli posiadasz skórę problematyczną lub skłonną do alergii, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże dobrać ci odpowiednie produkty oraz kroki w pielęgnacji.