Można nie przepadać za Kubą Wojewódzkim i można nie być fanem jego programu. Ale pomijając sympatie czy antypatie, warto poświęcić dwie minuty codziennego scrollowania Facebooka, na zatrzymanie się przy jego wpisie. Bardzo dobrym wpisie. Wojewódzki, rocznik ’63, poświęcił go bowiem w większości wam, ludziom w wieku 18-29 lat, którzy w najbliższą niedzielę, 13 października będą mogli skorzystać z jednego z najważniejszych przysługujących praw i zagłosować w wyborach parlamentarnych. Słusznie Kuba wybrał takie, a nie inne miejsce na swój wywód, bo wie, że jakąkolwiek wiedzę na temat polityki młodzi wybory czerpią właśnie za pośrednictwem mediów społecznościowych. W swoim dość długim jak na takie źródło przekazu poście, zaapelował, by już za kilka dni spełnić swoją obywatelską powinność i oddać swój głos. Głos, który raz na pięć lat może coś zmienić.

O to samo apelują bohaterowie kampanii „Zabierz głos, bo go stracisz”, której inicjatorem jest Fundacja im. Stefana Batorego. To wybitne autorytety, jak sędzia i profesora Adam Strzembosz czy psycholog i działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, Wanda Tkaczyk, ale również głosy młodego pokolenia - Julia Wieniawa, Areta Szpura czy Dawid Podsiadło. Do tego ostatniego odniósł się też w swoim wpisie Wojewódzki, przypominając odbywający się w ostatni weekend września na PGE Narodowy koncert Dawida oraz Taco Hemingwaya, który zgromadził tłumy. Podsiadło także wykorzystał wtedy szansę, by zwrócić się do ponad 70-tysięcznej widowni z prośbą, by nie ignorowali zmian klimatycznych. „Ludzi jest bardzo dużo i możemy zrobić bardzo wiele. Nasza aktywność może mieć ogromne przełożenie na to, co wydarzy się w przyszłości. To może być „być albo nie być” naszym wnuków i prawnuków” - mówił całkiem poważnie ten mający tendencję do śmieszkowania artysta. Bo powody do żartów się skończyły. Aby mieć realny wpływ na ochronę środowiska, jeden z największych problemów XXI wieku, trzeba wybrać ludzi, którym los planety również nie jest obojętny.

Zobacz także: Koncert Taco Hemingway i Dawid Podsiadło – muzycy wystąpili razem na Stadionie Narodowym. Jeden z nich zapowiedział trasę koncertową, a drugi podziękował swojej dziewczynie ze sceny

Jednak globalne ocieplenie i walka z nim, to tylko jeden z wielu z postulatów, jakie najmłodsze pokolenie wyborców powinno wymagać od kandydujących do parlamentu. Do tego dochodzi również domaganie się poszanowania podstawowych prawa człowieka, czyli tego dającego możliwość dokonania legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży czy zawierania związków partnerskich przez pary jednopłciowe. Dowodów na to, że są to niezwykle drażniące obowiązującą władzę tematy, przez ostatnie lata zebrało się mnóstwo. Podobnie, jak sytuacji, kiedy można było odnieść wrażenie, że mimo, że żyjemy w demokratycznym kraju, rządzący próbują nam odebrać głos. 13 października mamy okazję udowodnić, że nie odebrali i nie odbiorą.

Argumentem młodych, którzy nie wzięli udziału w majowych wyborach do europarlamentu, było to, co zwykle: bo nie wiem, na kogo głosować. A do tego doszła jeszcze zbyt niska wiedza na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i tego, co daje nam członkostwo (a daje bardzo wiele, co jest kolejnym faktem, jaki obecny rząd próbował i ciągle próbuje na naszych oczach kwestionować). Właśnie dlatego powstają takie rzeczy, jak Latarnik Wyborczy. To bardzo prosty mechanizm, a mianowicie ankieta składająca się z kilkunastu prostych pytań. Odpowiedzi na nie nakierowują zaś, do jakiej partii w danej kwestii nam najbliżej. Czy to pomoże? Może się okazać, że nie tylko tym postulującym brak wiedzy na temat kandydujących. 

Zobacz także: Nie wiecie, na kogo głosować podczas wyborów? Ten quiz pomoże Wam podjąć właściwą decyzję!

W maju ponad 70% ludzi w wieku 18-29 lat zrezygnowało z zadecydowania o swojej przyszłości. Dziś powinniśmy jednak o tych liczbach zapomnieć i nie dlatego, że nie są powodem do dumy (bo nie są), tylko po to, by skupić się na wyniku, który jesteśmy w stanie osiągnąć. I by to 70%, albo przynajmniej połowa z tego wzięła sprawy w swoje ręce. Gdyż jak pisze Kuba Wojewódzki, bo „inni pójdą na wybory jak po swoje. A to jest także i Wasze.”

Zobacz także: Wybierasz się na wybory 13 października i zastanawiasz się na kogo głosować? Jest jedna rzecz, o której MUSISZ pamiętać