W dniach 21-22 sierpnia odbędzie się Influencers Live Wrocław. Media obiegła właśnie informacja, że wbrew dotychczasowym ogłoszeniom na wydarzeniu zabraknie Tomasza Tomczyka, czyli jednego najpopularniejszych i najbardziej wpływowych blogerów w Polsce, znanego obecnie jako Jason Hunt. Organizatorzy branżowej konferencji dla twórców internetowych postanowili bowiem usunąć go z listy prelegentów.

Ta decyzja jest reakcją na list otwarty, pod którym podpisało się ponad 20 kobiet związanych z branżą medialną, w tym aktywistka i dziennikarka Maja Staśko oraz podcasterka i blogerka Justyna Mazur. Influencerki przypomniały w nim o szkodliwych treściach publikowanych w przeszłości przez Tomczyka pod pseudonimem Kominek.

Konferencja w tym roku odbywa się pod hasłem „Tolerancja i szacunek”, co w kontekście działalności internetowej p. Tomczyka wzbudza wiele naszych pytań i wątpliwości (...) Pan Tomczyk otwarcie przyznaje, że to kontrowersje i antagonizowanie własnej społeczności przyniosło mu największą sławę, że zrobił to celowo, a następnie nigdy nie wziął odpowiedzialności za własne słowa i działania - czytamy.

Jason Hunt usunięty z konferencji dla influencerów. Justyna Mazur komentuje

Choć organizatorzy konferencji Influencers Live Wrocław ostatecznie przychylili się do apelu influencerek, aby nie zapraszać Jasona Hunta, twórczyni kryminalnego podcastu Piąte: Nie zabijaj otwarcie przyznaje, że nie jest do końca zadowolona z tego, jak początkowo zareagowano na ich list.

Cieszę się, że organizatorzy zrezygnowali z jego udziału. Nie wiem jednak, jaka za tym stoi motywacja. Niestety przypuszczam, że nie taka, o jaką nam chodziło, bo dostałyśmy wiadomości pt. „ Nie wiedzieliśmy, że usunięte teksty sprzed 15 lat mogą być problemem”. Ponadto jedna z organizatorek nazwała to niepoważnym podejściem i inbą na insta - wyznała.

Justyna Mazur, która w ostatnim czasie święci tryumfy na YouTube i innych serwisach z podcastami, postanowiła również szczegółowo wyjaśnić, dlaczego właściwie wystąpiła przeciwko obecności Jasona Hunta na tegorocznej edycji wydarzenia.

Nie chodzi o rozgrzebywanie przeszłości i karanie ludzi za to, że kiedyś byli inni, ale niedawanie platformy osobom, które świadomie szerzyły mowę nienawiści, podziały społeczne, ohydne stereotypy i opisywały instrukcję gwałtu, po tu by zbijać na tym popularność i NIGDY się od tego formalnie nie odcięły, nie poniosły konsekwencji swoich słów, ani nie przeprosiły - napisała na instastory w odpowiedzi na wiadomość obserwatora.

Kim jest Jason Hunt?

Tomasz Tomczyk to znany ekspert od blogosfery. Zdobył popularność w polskiej sieci już kilkanaście lat temu za sprawą tekstów, w których poruszał m.in. tematykę relacji damsko-męskich. W 2014 roku postanowił zamknąć swoje blogi Kominek IN oraz Kominek ES i zacząć tworzyć pod nowym pseudonimem Jason Hunt.

Zachowam lifestylowy charakter, choć w praktyce stworzę nowy gatunek, bo lifestyle, jaki znamy z dzisiejszych blogów, to droga donikąd. Czas na następny krok. Archiwa wszystkich obecnych blogów będą dostępne, nie musicie zapisywać sobie ulubionych tekstów - tłumaczył swoja decyzję.

Tomczyk ma na swoim koncie w sumie już ponad trzy tysiące publikacji. Obecnie jest autorem bloga JasonHunt.media i platformy JasonHunt.studio, na której szkoli influencerów.

Zobacz także: