Stella McCartney, Gucci, Chanel, Calvin Klein czy Versace to przykłady kilku luksusowych marek, które w swoich kolekcjach całkowicie odchodzą od naturalnych futer. Brandy z najwyższej półki, często kojarzone właśnie z luksusowymi futrzanymi płaszczami, nie chcą być częścią przemysłu opierającego się na cierpieniu zwierząt, często zagrożonych gatunków. Prawie dwie dekady temu hodowli zwierząt zakazała Wielka Brytania. A teraz ma szansę stać się pierwszym krajem na świecie, który zakaże sprzedaży prawdziwych futer. Wszystko to za sprawę decyzji, jaką podjęła głowa państwa, królowa Elżbieta II.

Jak donosi Daily Telegraph, Elżbieta II jako pierwsza monarchini w historii Wielkiej Brytanii będzie nosiła sztuczne futra. Źródłem tej informacji jest królewska stylistka Angela Kelly, która od 25 lat pracuje na dworze Elżbiety II, a w swoich wydanych właśnie za zgodną królowej wspomnieniach pisze: „Jeśli Jej Wysokość uczestniczy w oficjalnych wydarzeniach, a na zewnątrz jest chłodno, to od 2019 roku do tego, by zapewnić jej ciepło, wykorzystywane są sztuczne futra”. Kelly zdradziła również, że z jednego z ulubionych płaszczy brytyjskiej monarchini usunięto też ozdobne wykończenie z futra norek.

Zobacz także: Wiemy, kiedy królowa Elżbieta II ustąpi z tronu! Kto ją zastąpi?

Królowa Elżbieta II rezygnuje z prawdziwych futer 

Doniesienia o zmianach potwierdził Pałac Buckingham. Jego rzecznik w rozmowie z Daily Telegraph powiedział, że „dla królowej projektowane będą nowe stroje”. A to oznacza, że stanowisko królowej Elżbiety II wobec futer dotyczy tylko i wyłącznie przyszłości, czyli królowa nadal będzie pojawiać się w płaszczach czy szatach ceremonialnych, które nosiła do tej pory. Mimo to obrońcy praw zwierząt nie kryją zadowolenia z takiego przebiegu spraw. „Decyzja królowej Elżbiety „o pójściu w sztuczne” jest doskonałym odzwierciedleniem nastrojów brytyjskiej opinii publicznej, z której ogromna większość nie znosi okrucieństwa związanego z futrami i nie chce mieć z tym nic wspólnego. Nasza głowa państwa nieposiadająca zwierzęcego futra wysyła potężne przesłanie, że futro jest zdecydowanie niemodne” - powiedziała dyrektor organizacji Humane Society International Claire Bass.

Zobacz także: Żeby zjeść w tej restauracji, musisz najpierw zabić zwierzę, na które masz ochotę. „Casa de Carne” daje mocno do myślenia