Jak jogurt naturalny działa na skórę?

Jogurt naturalny to jeden z najpopularniejszych produktów w naszych lodówkach. Używamy go często – jemy go łyżeczką lub dodajemy do wielu potraw, ale rzadko kiedy przychodzi nam do głowy, by wykorzystać go także w pielęgnacji. A szkoda, bo nakładany jogurt grecki na twarz ma właściwości chłodzące, łagodzące i odżywcze. Ten niepozorny produkt bogaty jest w wapń, potas, magnez, cynk i witaminę B. Co ciekawe, wiele z tych składników zawiera również nasza skóra. Jogurt naturalny wspomaga więc odnowę komórkową i hamuje proces starzenia się skóry. Stosowanie jogurtu na twarz codziennie może przynieść zaskakujące efekty. Ogromnym plusem samodzielnego przygotowywania maseczek jogurtowych na twarz jest możliwość dowolnego miksowania składników i dostosowania ich do własnych potrzeb. Pamiętaj o tym, by przed nałożeniem jakichkolwiek kosmetyków, czy tych profesjonalnych, czy domowych, wykonać demakijaż, a następnie dokładnie umyć buzię i osuszyć ją czystym ręcznikiem.

Maseczka z jogurtu i miodu

Miód znany jest z właściwości łagodzących, antybakteryjnych i nawilżających. Jego głównym składnikiem są cukry proste, które szybko wnikają w głąb skóry, pozostawiając ją miękką i odżywioną. Jest wykorzystywany w kosmetyce również ze względu na dużą zawartość witamin A i B oraz kwasu jabłkowego, który redukuje widoczność drobnych blizn i przebarwień. Aby przygotować domową maseczkę z jogurtu naturalnego i miodu przygotuj:

  • łyżeczkę miodu
  • łyżeczkę jogurtu greckiego
  • pół łyżeczki matchy

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Gotową miksturę nałóż na twarz i dekolt, pozostaw na 10-15 minut, a następnie spłucz i ciesz się efektami! Twoja skóra nie tylko odzyska nawilżenie i miękkość, ale także stanie się napięta. Jeżeli nie masz pod ręką matchy, możesz użyć zamiennika – bardzo dobrze sprawdzi się tu choćby kakao. Ten przepis spodoba się dziewczynom niezależnie od ich typu cery, ponieważ, jak wiadomo, każdy rodzaj skóry potrzebuje porządnego zastrzyku odżywienia i nawodnienia. Ze względu na bakteriobójcze właściwości miodu, szczególnie polecamy tę maseczkę z jogurtu naturalnego na trądzik.

Maseczka z sody i jogurtu

Oczyszczanie twarzy to jeden z podstawowych elementów pielęgnacji. Choć regularne złuszczanie może przynieść spektakularne efekty, nie możemy z nim przesadzić, by nie nabawić się podrażnień. Warto więc używać delikatnych składników chemicznych, takich jak kwas migdałowy lub wykorzystać oczyszczające właściwości sody oczyszczonej. Jak zrobić maseczkę na jej bazie? Nic prostrzego. Potrzebne będą jedynie dwa składniki:

  • łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki jogurtu naturalnego

Miksturę trzymamy na twarzy około 10 minut. Dłuższe pozostawienie jej na twarzy może wywołać podrażnienia, dlatego też tę maseczkę polecamy głównie skórom tłustym z zaskórnikami. Soda oczyszczona działa złuszczająco, rozjaśnia przebarwienia i ogranicza wydzielanie sebum, jednak jej działanie może być zbyt silne dla cer wrażliwych, a zwłaszcza naczynkowych.

Maseczka z awokado i jogurtu

O odżywczych właściwościach awokado nie trzeba chyba nikomu przypominać. Dzięki zawartości naturalnych olejów jest to składnik bardzo często wykorzystywany w kosmetykach dedykowanych skórom suchym i odwodnionym. Skuteczną maseczkę nawilżającą z jogurtu i awokado możesz przygotować samodzielnie. Do jej przygotowania będziesz potrzebować:

  • połowy dojrzałego awokado
  • łyżeczki jogurtu naturalnego
  • plasterka ogórka

Wszystkie składniki dokładnie rozgnieć widelcem i wymieszaj ze sobą lub użyj do tego blendera. Gotową maseczkę nałóż na twarz, szyję i dekolt i pozostaw na 15-20 minut. Po tym czasie umyj buzię letnią wodą.

Zobacz także:

Maseczka z aspiryny i jogurtu

Przywykliśmy do tego, by sięgać po aspirynę, gdy tylko poczujemy, że zbliża się przeziębienie. Niewiele osób wie jednak, że działanie przeciwbólowe to nie jedyne właściwości tego rewolucyjnego leku. Od lat aspiryna jest wykorzystywana nie tylko w medycynie, ale i kosmetyce. Dzięki składnikom przeciwzapalnym doskonale łagodzi zmiany trądzikowe, wypryski na czole, czy ropne krostki. Aby przygotować domową maseczkę z aspiryną, przygotuj:

  • 3 zmielone tabletki aspiryny
  • łyżkę jogurtu naturalnego
  • łyżkę miodu

Wzbogacenie maseczki o miód i jogurt pozwoli nam uzyskać odpowiednią konsystencję, a przede wszystkim sprawi, że unikniemy podrażnień. Połączone składniki nałóż na twarz, a po upływie 15-20 minut spłucz letnią wodą bądź usuń przy użyciu bambusowej ściereczki.

Maseczka z płatków owsianych i jogurtu

Płatki owsiane są podstawą zdrowej diety z uwagi na bardzo dużą zawartość witamin i błonnika. Te same składniki sprawiły, że stały się bardzo popularne również w kosmetyce. W delikatny sposób przywracają równowagę skórze, działają odżywczo, a przy dodaniu odpowiednich składników, również nawadniająco.

Na maseczkę nawilżającą z jogurtu składają się:

  • łyżka zmielonych płatków owsianych
  • łyżka jogurtu greckiego
  • pół banana

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą przy użyciu widelca lub blendera. Maseczkę nakładamy na twarz, a po upływie 10 minut spłukujemy letnią wodą. Domowa mikstura pozostawia skórę wygładzoną, ukojoną i zrelaksowaną. Dzięki niej pozbędziemy się również suchych skórek i drobnych strupków, które pozostały po niedoskonałościach.

Maseczka z glinki i jogurtu

Ten przepis nie zawiera żadnych dodatkowych składników. Pierwsze skrzypce gra tutaj glinka, która za sprawą połączenia jej z jogurtem, staje się delikatniejsza dla skóry i nie wymaga dodatkowego spryskiwania wodą. Jak wiemy, glinka wyciąga wodę ze skóry, dlatego należy pamiętać o tym, by utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci. Jogurt naturalny zmienia konsystencję maski i sprawia, że unikniemy przesuszenia cery.