Co roku od 24 lat MTV wręcza nagrody dla najlepszych aktorów, aktorek, a także twórców kinowych i telewizyjnych. Nominacje przyznają pracownicy stacji, a o tym do kogo trafi statuetka decyduje publiczność w głosowaniu online. 7 maja w Los Angeles po raz kolejny przyznano statuetki przypominające złoty popcorn, jednak tym razem to wydarzenie różniło się od poprzednich.

Wszystko za sprawą kategorii Najlepszy aktor, w której podczas tegorocznej imprezy MTV Movie Awards nominowanych nie podzielono ze względu na płeć na "Najlepszy aktor" i "Najlepsza aktorka". Po raz pierwszy w historii wręczenia tych nagród w tej samej kategorii nominowano zarówno aktorów jak i aktorki. Statuetka trafiła do Emmy Watson za rolę w filmie "Piękna i Bestia".

Aktorka po raz kolejny postanowiła wykorzystać moment odebrania nagrody do powiedzenia kilku naprawdę ważnych słów. W swojej przemowie podziękowała całemu zespołowi, który pracował nad filmem, ale przede wszystkim mocno zaakcentowała historyczny moment przyznania jej statuetki gender-neutral

"To pierwsza nagroda aktorska, która nie dzieli nominowanych ze względu na płeć mówi nam wszystkim o tym, jak aktualnie postrzegamy sens ludzkiego istnienia. Dla mnie oznacza to, że aktorstwo to zdolność widzenia i doświadczenia czegoś z zupełnie innej perspektywy. Dlatego uważam, że nie ma potrzeby dzielenia tego pomiędzy dwie różne kategorie. Empatia i umiejętność korzystania z wyobraźni nie powinna być ograniczana" - komentarz Emmy Watson podczas odebrania nagrody MTV Movie Awards w kategorii "Najlepszy aktor".