Harajuku to miejsce, gdzie ludzie śmiało eksperymentują z modą, łamiąc tradycyjne normy i konwencje. Ulice dzielnicy Harajuku stały się dla młodych ludzi wybiegiem, na których odbywają się pokazy mody, w których najbardziej ceni się indywidualizm. Dzielnica ta jest również miejscem, gdzie rodzą się nowe trendy. Wielu młodych ludzi związanych z Harajuku style to influencerzy, którzy inspirują innych do wyrażania siebie poprzez modę. 

Czym jest styl Harajuku?

Gdy myślimy o stylu Harajuku, w naszych głowach natychmiast pojawiają się skojarzenia związane z ekstrawagancją, kreatywnością i odwagą w wyrażaniu siebie poprzez modę. Ten styl niezaprzeczalnie związany jest z dzielnicą, w której się narodził i która do dziś pozostaje mekką ludzi pragnących ubierać się w tym stylu. 

Co ciekawe, styl Harajuku postał na początku lat 80. XX wieku, lecz na zachodzie stał się znany dopiero na początku XXI wieku. Kluczową rolę w globalnej popularyzacji stylu Harajuku odegrały media społecznościowe, umożliwiając ludziom z różnych części świata dzielenie się swoją miłością do tego ekstrawaganckiego stylu. Influencerzy modowi związani z Harajuku często udostępniają swoje kreatywne stylizacje na Instagramie, TikToku, YouTube czy innych platformach, przyczyniając się do rozprzestrzeniania tego unikalnego podejścia do mody na skalę światową.

Początek stylu Harajuku

Styl został zapoczątkowany, gdy lokalna młodzież zaczęła okupować ulice ubrana w wyjątkowe, kolorowe stroje. Pierwszym odstępstwem od normy było połączenie tradycyjnego japońskiego stroju z zachodnią odzieżą. Cel był jeden – pokazanie, że nie interesuje ich moda głównego nurtu i mogą ubierać się, jak chcą. Do dziś Harajuku girls i boys wykorzystują swoją wyobraźnię, aby tworzyć unikatowe i oryginalne kombinacje ubrań.

Choć wiele osób styl harajuku utożsamia ze stylem młodych Japończyków, w kraju kwitnącej wiśni, jak w każdym miejscu na świecie współistnieje wiele mód. Aby dowiedzieć się więcej na temat różnych stylów w Japonii, przeczytaj również artykuł: Japan style

Odwaga wyrażania siebie w stylu Harajuku

Styl Harajuku to istna feeria barw. Styl ten słynie z wykorzystania jaskrawych kolorów i odważnych kombinacji. W tokijskiej dzielnicy często widuje się ludzi noszących jaskrawe peruki, kolorowe rajstopy, a także nietypowe dodatki. Wśród nich wyróżniają się słodkie pluszaki w stylu kawaii jako elementy ubioru, nakładana warstwowo plastikowa biżuteria czy mnóstwo kolorowych spinek wpiętych we włosy we wszystkie kolory tęczy.

Mimo wszystko, Harajuku zdecydowanie nie jest to styl jednorodny. W tym stylu znajdziesz wiele odniesień do różnych subkultur, takich jak punk, gotyk, kawaii czy lolita. Ludzie ubierający się w tym stylu, często czerpią inspirację z różnych źródeł, tworząc własne, niepowtarzalne wersje tych stylów. Jest to miejsce, w którym spotyka się wiele różnych stylów. Możesz dostrzec klasyczne, japońskiego inspiracje, takie jak kimono po nowoczesne trendy mody ulicznej, które można dostrzec w najmodniejszych miastach rozsianych po całym świecie. Ta różnorodność sprawia, że w stylu Harajuku każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zobacz także:

Charakterystyczne cechy stylu Harajuku

Choć na ulicach Harajuku, przede wszystkim ceni się indywidualizm, w tym stylu można wskazać kilka głównych wyróżników. Jeżeli chcesz się ubrać w tym kolorowym, szalonym i odważnym japońskim stylu, warto, żebyś przestrzegała poniższych zasad. 

Eklektyzm i mieszanie różnych stylów

Harajuku to miejsce, gdzie nie ma ograniczeń ani reguł co do tego, jak powinno wyglądać lub jak ma być wystylizowanie ubranie. Ludzie łączą różne style, kształtując zupełnie nowe, niepowtarzalne i zaskakujące zestawy. W jednym stroju można znaleźć elementy tradycyjnej japońskiej mody, gotyckie dodatki, neonowe kolory i wiele innych.

Indywidualizm

Styl Harajuku to także manifestacja indywidualizmu. Ludzie noszą to, co kochają, bez względu na to, czy jest to popularne lub akceptowane przez społeczeństwo. To miejsce, gdzie każdy może być sobą i wyrazić swoją oryginalność poprzez ubiór.

Kolorowe i ekstrawaganckie akcenty

Harajuku słynie z kolorów – od neonowych odcieni po pastelowe tonacje. Dodatki, peruki, kostiumy i makijaż są używane jako środki wyrazu artystycznego, tworząc wrażenie ekstrawagancji i fantazji.

Warto zauważyć, że Harajuku style nie tylko obejmuje ubrania, ale także ekscentryczne podejście do makijażu i fryzur. Wielobarwne peruki, nietypowe fryzury oraz artystyczny makijaż stały się integralną częścią tego stylu. Taka wszechstronność umożliwia wyrażenie swojej kreatywności poprzez całą gamę środków wyrazu.

Czerpie inspiracje z innych kultur

Styl Harajuku czerpie inspiracje z różnych źródeł, zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych. Elementy kultury japońskiej, takie jak kimona czy tradycyjne japońskie obuwie geta, mogą być widoczne obok zachodnich trendów młodzieżowych.

Łączy w sobie różne subkultury

W dzielnicy Harajuku spotykają się różne subkultury, tworząc razem fascynujące połączenia. Można tu zobaczyć stylizacje w stylu lolita, punk, gothic, hip-hop, czy nawet cosplay. Możesz czerpać ze stylu każdej subkultury, gdyż Harajuku nikogo nie wyklucza.

Skąd pochodzi styl Harajuku?

Styl Harajuku wyewoluował w latach 80. i 90. XX wieku w tokijskiej dzielnicy Harajuku, która jest znana jako mekka młodzieży, ludzi kreatywnych, artystów i ekscentryków. Początkowo ten styl ubierania się był utożsamiany z różnymi subkulturami młodzieżowymi, takimi jak punk czy gotyk. Z biegiem lat, Harajuku stało się punktem styku trendów i mody. Właśnie w tym miejscu w unikalny sposób mieszają się globalne trendy, tworząc ekspresyjne i często surrealistyczne kombinacje w stylu Harajuku. Moda uliczna z Harajuku stała się źródłem inspiracji dla wielu projektantów, zarówno w Japonii, jak i na świecie, definiując nowe trendy w modzie.

Moda krajów azjatyckich odgrywa istotną rolę w kształtowaniu globalnych trendów, zwłaszcza w erze, gdy popkultura z regionów Azji zdobywa popularność na całym świecie. Jednym z ciekawych przykładów jest koreański styl, który zdobywa coraz większą uwagę miłośników mody na całym świecie. 

Podsumowując, styl Harajuku to nie tylko sposób ubierania się, ale również manifestacja wolności twórczej, kreatywności i indywidualizmu. Tokijska dzielnica stała się miejscem, w którym młodzi ludzie mogą eksperymentować ze stylem, bez obaw o ocenę czy krytykę społeczną. Pragnąc ubrać się w Harajuku style, należy pamiętać, że ten styl jest dynamiczny i zmienny. Z tego powodu nie bój się eksperymentować i bądź zawsze gotowa na poszukiwanie nowych inspiracji.