Jedni planują weekend majowy pół roku wcześniej, inni pewnie jeszcze od tej pory nie wiedzą, co będą robić podczas tegorocznej majówki. Bez względu na to, w której grupie jesteście, mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych rekomendacji. Wzięliśmy pod lupę kilka kulturalnych wydarzeń, jakie odbywać się będą w ostatnich dniach kwietnia oraz na początku maja. Kto wie, może zainspirujemy Was do tego stopnia, że jeszcze zdążycie kupić bilet na pociąg i na szybko zarezerwować nocleg. 

Majówka 2019 - gdzie i jak spędzić długi weekend kulturalnie? 

Mastercard Off Camera Festival, Kraków 26.04 – 05.05

Off Camera to jeden z najpopularniejszych rodzimych festiwali filmowych. W tym roku będziecie mogli wziąć udział w 12. edycji tego wydarzenia, które zyskało nowego sponsora tytularnego, Mastercard. Off Camera od samego początku istnienia celuje w kino niezależne, prezentując m.in. filmy pokazywane na najważniejszym festiwalu filmowym na świecie, jeśli chodzi o kino niszowe, czyli oczywiście w Sundance. W tym roku właśnie tam miał premierę nowy film Jacka Borcucha Słodki koniec dnia z Krystyną Jandą i Kasią Smutniak w rolach głównych. Polski reżyser zaprezentuje swój obraz także przed krakowską publicznością i nie mamy wątpliwości, że seanse Dolce fine giornata (tak brzmi oryginalny tytuł produkcji) przyciągną prawdziwe tłumy. Oprócz tego tegoroczna Off Camera to tradycyjnie różne sekcje tematyczne, m.in. Policjanci i złodzieje czy Gdzie ci mężczyźni?, coś dla fanów seriali, czyli SerialCon i tradycyjnie już Konkurs polskich filmów fabularnych (w jury, które wybierze zwycięzcę zasiada m.in. Allan Starski, jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich scenografów). Polecamy również pokazy plenerowe nad Wisłą oraz na dachach krakowskich budynków. A tuż po nich, koncerty niszowych kapel w ramach OFF SCENY. Więcej szczegółów i program festiwalu znajdziecie TUTAJ.


fot. materiały prasowe 
 

Kino na Granicy, Cieszyn 26.04 – 03.05.2019

Jeśli już będziecie w Krakowie, to niedaleko macie do Cieszyna, gdzie również polecamy się wybrać. Szczególnie, jeśli w majówkę zamierzacie poszukiwać głównie filmowych wrażeń. Tam z kolei już po raz 21. odbędzie się festiwal Kino na Granicy. Naszym zdaniem, to jedna z najbardziej klimatycznych imprez filmowych w naszym kraju, a za klimat ten w dużej mierze odpowiada fakt, że festiwal odbywa się w dwóch różnych państwach, choć w jednym mieście. Część seansów organizowanych jest po polskiej części Cieszyna, a pozostała część w czeskich kinach. To doskonała okazja, by poznać nieco lepiej kino naszych sąsiadów i na nowo zdefiniować pojęcie „czeski film”. W tym roku na uczestników Kina na Granicy czeka m.in. retrospektywa twórczości Jana Švankmajera oraz Marka Koterskiego. Polsko-czeskie wydarzenie to kolejny przykład, że nie samym kinem, nawet na festiwalu filmowym, człowiek żyje. Dlatego organizatorzy zadbali o niezłe zaplecze koncertowe, oczywiście zarówno polskich, jak i czeskich artystów. Ahoj i do zobaczenia w Cieszynie!


fot. materiały prasowe 
 

Zobacz także: Majówka z Cammy - gdzie pójść, co zobaczyć i zjeść w Krakowie?

 

Zakopiańska Wiosna Jazzowa - United Europe Jazz Festival, Zakopane 28.04. - 05.05 

Są tutaj fani jazzowych klimatów? Mamy dla Was idealny pretekst, jak połączyć muzyczne doznania z wypoczynkiem w górach. To Zakopiańska Wiosna Jazzowa, czyli United Europe Jazz Festival, w ramach którego do stolicy polskich Tatr zjadą się artyści z całego świata. Główna scena ustawiona będzie na Dolnej Równi Krupowej, ale koncerty odbywać się będą również w zakopiańskich pubach, kawiarniach, kościołach, hotelach oraz w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. To co, za dnia górskie wędrówki, a wieczorem lampka wina przy dźwiękach trąbki i kontrabasu? Jesteśmy za! 


fot. Getty Images 
 

Festiwal 3 majówka 2019, Wrocław 1-3.05

Pozostając ciągle w muzycznym klimacie, ale już nieco bardziej zróżnicowanym, tym, którzy majówkę zamierzają spędzić w stolicy Dolnego Śląska podsuwamy tamtejszy Festiwal 3-majówka. To dobra rozgrzewka przed tym, co czeka nas w czerwcu w Warszawie, w lipcu w Gdyni, a w sierpniu w Krakowie oraz w Chorzowie. 3-majówka to trzy dni koncertowych wrażeń, podczas których każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwszego dnia, czyli 1.03 wystąpią m.in. Slade, Coma i Organek, dzień później Mela Koteluk, Krzysztof Zalewski czy The Dumplings, a ostatniego dnia festiwalu będzie można posłuchać choćby Bitaminy, O.S.T.R oraz Kultu. Kompletny line-up oraz informacje o biletach znajdziecie TUTAJ.


fot. Getty Images 
Zobacz także: Majówka z Fashion Mugging - gdzie pójść, co zobaczyć i zjeść w Katowicach?