Gwiazdy muzyki w pandemii nie mogą grać koncertów ze zrozumiałych przyczyn. Część z nich angażuje się więc w inne projekty.

Natalia Nykiel nagrywa podcast. O czym będzie?

Wokalistka Natalia Nykiel, fanka muzyki latino i absolwentka Kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów, postanowiła wykorzystać pandemiczną przerwę w koncertowaniu i podzielić się swoją wiedzą na ten temat. Właśnie wystartował podcast jej autorstwa Zrozumieć latino (tutaj możecie go posłuchać). O czym opowiada w podcaście?

„Opowiadam o utworach, albumach, wykonawcach muzyki hiszpańsko- i portugalskojęzycznej. Jest wiele piosenek, które są popularne w Polsce, ale jako słuchacze i słuchaczki kompletnie nie wiemy, dlaczego są ważne i o czym opowiadają. Moim opowieściom towarzyszyć będą zaskakujące fakty historyczne i kulturalne w obrębie muzyki latino” - zdradza artystka. 

Podcast ma na celu zwiększenie świadomości muzyki, której słuchamy i zainteresowanie gatunkami, które dla Polski nie są takie oczywiste. Pierwszy odcinek poświęcony jest historii znanego wszystkim utworu Guantanamera. To chyba najbardziej popularna piosenka latynoamerykańska w Polsce, wszyscy ją znają lecz mało osób zdaje sobie sprawę jak ważnym utworem jest dla Kubańczyków i generalnie mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Melodia sięga czasów początku XX w. albo i nawet dużo wcześniej.

fot. materiały prasowe

W kolejnych odcinkach pojawi się także wiele ciekawostek o współczesnej muzyce latino, którą proponują największe gwiazdy tego gatunku  jak np. Maluma, Bad Bunny, Calle 13 czy J Balvin, z którym Natalia na temat wątków tożsamości kulturowej w jego utworach miała okazję rozmawiać osobiście. Natalia będzie zapraszała również gości.

Natalia Nykiel krytykuje Malumę

W podcaście Zrozumieć latino wokalistka poruszy tematy kulturowe, m.in. takie jak wszechobecny seksizm i promowanie postawy macho, która generuje przemoc wobec kobiet, czy rytuały turystów bazujące na dostępnych w krajach latynoamerykańskich roślinach o właściwościach psychoaktywnych do celów rozrywkowych.

W trzecim odcinku opowie o twórczości Malumy, czyli kolumbijskiego wokalisty, który pojawił się np. na płycie Madonny czy znany jest z duetu z Shakirą. Według artystki Maluma należy niestety do reprezentantów kultury machismo, a dokładnie jego utwory ją podtrzymują, ugruntowują negatywne stereotypy, seksizm, traktowanie kobiet jako obiektów seksualnych. W jednej z jego piosenek jest ponad 40 nawiązań do przemocy ze względu na płeć. Nykiel chciałaby, aby ludzie bardziej świadomie i refleksyjnie, krytycznie podchodzili do wytworów kultury, wiedzieli, co kryje się za światowymi hitami. 

Zobacz także:

Kim jest Natalia Nykiel?

Natalia Nykiel, wokalistka i autorka tekstów, publiczności znana jest z takich przebojów jak choćby Bądź duży, Error, Spokój czy Volcano. Na swoim koncie ma dwa albumy: Lupus Electro i Discordię oraz epkę Origo, za którą otrzymała Fryderyka 2020 w kategorii Album Roku. Gwiazda swoją karierę zaczęła w młodym wieku. Jako osiemnastolatka brała udział w 3. edycji muzycznego show The Voice of Poland (była w drużynie Patrycji Markowskiej) i doszła do finału. Pracę na scenie łączyła ze studiami. Warto wiedzieć, że jest nie tylko absolwentką Kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów, lecz także Inżynierii Środowiska. Natalia Nykiel została Kobietą Roku Glamour w 2017 roku.