Serial „One Day” opowiada historię Emmy i Dextera, którzy przez 14 lat spotykają się na jeden dzień w roku. Para była w związku, jednak później zdecydowała się na przyjaźń. Produkcja w świetny sposób pokazuje ból i nieszczęście głównych bohaterów. Cały czas myślą, „a co by było, gdyby”? Relacja Emmy i Dextera to niekończący się związek, w którym dwójka przyjaciół zastanawia się, co by się stało, gdyby faktycznie byli sobą zainteresowani romantycznie. I niektórym widzkom wydało się to bardzo znajome.

Wiele osób doświadczyło tak zwanego odwrotnego związku. Znasz uczucie desperackiego tęsknienia i czekania na faceta? Pomimo tego, że nic pomiędzy wami nie ma, to i tak liczysz, że wasza relacja przerodzi się w coś więcej. Zamęczasz się myślami i tworzeniem scenariuszów w głowie. Nieodwzajemniona miłość może trwać naprawdę długo, czasem nawet i latami. Właśnie taką relację, jeśli w ogóle można tak o tym mówić, randkowi eksperci nazywają odwrotnym związkiem.

Odwrotny związek – czym jest i na czym polega?

Czym właściwie jest ten odwrotny związek?

To sytuacja, w której jedna osób w relacji traktuje drugą jako opcję zapasową, drugi wybór, backup – mówi GLAMOUR Jade Thomas, psychoterapeutka.

Niezależnie od tego, czy jesteście „przyjaciółmi”, czy łączy was coś więcej, ta relacja nie ma prawa się rozwijać, ponieważ druga osoba do tego nie dopuszcza. Możesz być czyimś drugim wyborem lub jedną z wielu kobiet, z którymi spotyka się dany mężczyzna. Robi się z tego naprawdę toksyczna relacja.

Czym grozi odwrotny związek?

Tkwienie w takim modelu relacji jest bardzo niezdrowe, szczególnie dla twojej psychiki. Ciągłe poczucie, że nie jest się wystarczająco chcianą i wyjątkową może wykończać. Zazwyczaj we wspomnianym związku jesteś z osobą, w której kochasz się od lat lub łączy was silna więź emocjonalna. Dlatego właśnie jest to takie trudne. Jedna strona po prostu kocha mocniej.

Odwrotny związek może powodować niepokój emocjonalny i sprawić, że dana osoba czuje się zaniedbana czy wykorzystana – mówi Thomas.

Oprócz tego, strona pokrzywdzona cały czas robi sobie nadzieję. Wierzy, że druga osoba w końcu się do niej przekona, będzie chciała z nią być. Jednak niestety zazwyczaj to tak nie wygląda. Gdy w końcu uda ci się „wyleczyć” z tej osoby, może pozostać w tobie trauma, która sprawi, że będziesz emocjonalnie niedostępna. Ucierpią na tym twoje potencjalne przyszłe związki.

Jak sobie radzić, jeśli jesteś w odwrotnym związku?

Jeśli rozpoznajesz tutaj swoją sytuację, mamy kilka wskazówek, co powinnaś zrobić. Bardzo ważne jest to, abyś podjęła kroki w kierunku jak najszybszego wyjścia z takiej relacji. Przede wszystkim na początku ustal, czego chcesz w związku. Chcesz być na pierwszym planie, czy wystarczy ci bycie drugą opcją? Odpowiedź chyba jest jasna. Następnie ustal granice. Daj do zrozumienia drugiej osobie, czego oczekujesz, co akceptujesz, a czego nie. Przemyśl związek. Zastanów się, co poszło nie tak, dlaczego czujesz się w taki sposób i czego oczekujesz od twojej przyszłej relacji.

Zobacz także: