Olivia Newton-John: nie tylko „Grease”

Wiele osób kojarzy ją przede wszystkim z legendarnego musicalu „Grease”, w którym zagrała Sandy, dziewczynę Danny’ego, wykreowanego na ekranie przez Johna Travoltę. Tymczasem urodzona w 1948 roku w Cambridge aktorka wystąpiła w aż 86 filmach i serialach! Jeszcze w 2020 roku można było ją oglądać w 2020 roku w komedii „Mr. Dundee. Powrót”. Jednocześnie rozwijała karierę w przemyśle muzycznym, od 1971 roku nagrała ponad dwadzieścia albumów. W 1979 roku, za zasługi w filmie i muzyce, królowa Elżbieta II odznaczyła ją Orderem Imperium Brytyjskiego.

Czterokrotna laureatka nagrody Grammy od 30 lat zmagała się z nowotworem piersi. Pierwszą operację przeszła w 1992 roku. Nawrót choroby miał miejsce w 2013 roku, kolejny w 2017 roku. Pojawiły się przerzuty do kości.

Artystka mocno zaangażowała się w promowanie profilaktyki raka piersi, stworzyła fundację zajmującą się finansowaniem badań nad przeciwnowotworowymi właściwościami naturalnych związków roślinnych. Sama Newton-John niejednokrotnie podkreślała, że korzysta zarówno z radioterapii i medycyny konwencjonalnej, jak i alternatywnych sposobów leczenia. Moim marzeniem jest urzeczywistnienie świata poza rakiem. Szczerze wierzę, że możemy to zrobić! – to hasło przyświeca działalności jej fundacji.

fot Getty Images

Olivia Newton-John nie żyje

Niestety w poniedziałek świat obiegła smutna wiadomość.

Olivia Newton-John odeszła dzisiaj rano w spokoju na swoim ranczu w południowej Kalifornii. Była otoczona przez przyjaciół i rodzinę – poinformowała 8 sierpnia rodzina gwiazdy.

Bliscy nie ujawnili oficjalnej przyczyny śmierci. W poruszającym wpisie zwrócili jednak uwagę na to, że 30-letnie potyczki Newton-John z rakiem to inspiracja dla wielu. 

Olivia była symbolem triumfu i nadziei przez ponad 30 lat, dzieląc się swoją podróżą z rakiem piersi. Jej inspiracja do leczenia i pionierskie doświadczenia z medycyną roślinną są kontynuowane przez Fundusz Fundacji Olivii Newton-John, poświęcony badaniom nad medycyną roślinną i rakiem. Zamiast kwiatów, rodzina prosi o przekazanie wszelkich datków ku jej pamięci na Fundusz Fundacji Olivii Newton-John (ONJFoundationFund.org) – poprosili bliscy.

Córka Olivii Newton-John, Chloe Lattanzi, opublikowała na Instagramie szereg poruszających fotografii z mamą.

Zobacz także:

Gwiazdy żegnają Olivię Newton-John

Wiadomość o śmierci gwiazdy zasmuciła fanów i fanki oraz kolegów i koleżanki artystki. Pożegnały ją największe nazwiska Hollywood.

Moja najdroższa Olivio, sprawiłaś, że nasze życia były o wiele lepsze – napisał jej ekranowy partner w „Greace”. Twój wpływ był niesamowity. Kocham cię tak bardzo. Zobaczymy się na końcu tej drogi i znów będziemy razem. Twój od chwili, gdy cię zobaczyłem, i na zawsze! Twój Danny, twój John! – dodał John Travolta.

Aktor Antonio Banderas opublikował garść zdjęć artystki i wyraził swój smutek z powodu odejścia gwiazdy:

Spoczywaj w pokoju, Olivio Newton-John. Najgłębsze kondolencje dla jej rodziny i bliskich – napisał aktor.

Reżyser Edger Wright z kolei nawiązał do musicalu „Xanadu”, gdzie Olivia Newton-John wystąpiła obok Gene’a Kelly'ego (za tę rolę została nominowana do Złotej Maliny).

Olivia Newton John całkowicie zdominowała listy przebojów, kiedy byłem dzieckiem, czuło się, że ona cała jest muzyką pop. I tak, „Xanadu” to wciąż klasyka – zwrócił uwagę reżyser.