Opakowania słodyczy, takich jak Skittles, M&M's czy Snickers będą biodegradowalne? Tak! Wiemy od kiedy?

Wygląda na to, że świat wziął sobie do serca ostrzeżenia, o wiszącą nad nim katastrofą ekologiczną, bo coś naprawdę zaczyna się zmieniać. I to na globalną skalę. Przykład? Koncern Mars Wrigley, producent batoników Mars, Twix czy Snickers i cukierków, takich jak M&M's czy Skittles podpisał właśnie (na razie dwuletni) kontrakt z firmą Danimer Scientific, wytwórcą biodegradowalnych opakowań. W efekcie opakowania popularnych łakoci, dostępnych aż w 180 krajach, już niedługo będą w pełni biodegradowalne. Kiedy? Nie trzymamy Was dłużej w niepewności.

Na pierwszy ogień idą cukierki owocowe Skittles, które w biodegradowalnych opakowaniach w sprzedaży mają pojawić się pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 roku. Początkowo tylko w Stanach Zjednoczonych, ale to dopiero początek. „Początkowe prace rozwojowe rozpoczynają się w Ameryce Północnej, a ich długoterminowym celem jest dotarcie na dodatkowe rynki z słabo rozwiniętą infrastrukturą recyklingu, gdzie zaśmiecanie jest szczególnie problematyczne” – możemy przeczytać na portalu Wirtualne Media. 

Z czego będą teraz wytwarzane opakowania słodyczy? Z nodaxu, czyli polihydroksyalkanianu – materiału wytwarzanego w wyniku naturalnych procesów fermentacji, przy użyciu olejów roślinnych – sojowego i rzepakowego. Który biodegradacji równie dobrze ulega w glebie, jak i w wodzie, dzięki czemu świetnie rozłoży się także w domowych kompostownikach! 

To pierwszy krok koncernu Mars Wrigley na drodze do wprowadzenia w swojej produkcji obiegu zamkniętego, co oznacza, że żadne opakowanie nie stanie się odpadem – ma albo nadawać się do kompostowania albo do ponownego użycia. Swój cel firma pragnie zrealizować do 2025 roku. 

Inne koncerny, które też chcą być eko? 

Mars Wrigley to nie jedyny koncern, który w ostatnim czasie podjął inicjatywy w trosce o środowisko. Dobrym przykładem jest także marka Lego, która w produkcji klocków tradycyjny plastik chce zastąpić tworzywem z trzciny cukrowej, a także sieć kawiarni Starbucks, która słomki chce wytwarzać z... zużytych fusów kawowych. Ostatnio o rezygnacji ze skór naturalnych na rzecz materiału pochodzącego z grzybów poinformował również luksusowy dom mody Hermès, a model sneakersów Asics (Sunrise Reborn) powstał z niechcianych już ubrań. Z nowym konceptem w duchu zrównoważonej mody startuje też H&M. Czekamy na więcej!