Wczoraj późnym popołudniem w Pałacu św. Jakuba w Londynie odbył się chrzest najmłodszego dziecka księżnej Kate i księcia Williama, Louisa. Jak się okazuje, data ta nie była przypadkowa, bo wiąże się z nią pewna szczególna historia z przeszłości królowej Elżbiety II:

Data chrztu księcia Louisa jest nieprzypadkowa i bardzo szczególna. Wiemy, dlaczego! >>>

Liczący zaledwie 11 tygodni chłopiec w towarzystwie rodziców, rodzeństwa i dziadków oraz najbliższych przyjaciół rodziny przyjął sakrament z rąk Justina Welby, arcybiskupa Canterbury. Malucha na tę okazję ubrano w tradycyjną szatę, w której do chrztu przystąpili także jego siostra i brat. Ubranko to replika stroju z 1841 roku, który miała wówczas na sobie najstarsza córka królowej Victorii.
 

Chrzestni księcia Louisa – nie zostali nimi Meghan Markle i książę Harry

W Polsce może nie tradycją, ale często spotykanym zabiegiem jest powierzanie roli chrzestnych najbliższej rodzinie, w szczególności rodzeństwu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku brytyjskiej monarchii. Zarówno książę George, jak i księżniczka Charlotte mają po kilkoro matek i ojców chrzestnych, jednak zgodnie ze zwyczajem są to w większości najbliżsi przyjaciele ich rodziców. Podobnym kluczem zostali wybrani dla księcia Louisa. Piąty w kolejce do tronu chłopiec ma aż sześcioro rodziców chrzestnych (jego starszy brat ma 7, siostra 5), w tym kolegów z dzieciństwa księcia Williama i księżnej Kate, kuzynkę mamy oraz osoby blisko związane z dworem królewskim. Pełna lista wygląda następująco: Nicholas van Cutsem, Guy Pelly, Harry Aubrey-Fletcher, Laura Meade, Robert Carter i Lucy Middleton.

Nie zgadniecie, jak książę Karol zwraca się do Meghan Markle! >>>
 

Dlaczego na chrzcie księcia Louisa nie było królowej Elżbiety II?

Wśród gości, których na zdjęciach uchwycili fotografowie, możemy zobaczyć (oprócz rodzeństwa i rodziców księcia) dziadków od strony Kate Middleton, czyli Carole i Michaela Middleton, księcia Karola z małżonką Camillą Parker Bowles, ciężarną Pippę Middleton z mężem, a także Meghan Markle i księcia Harry'ego. Niestety na uroczystości zabrakło prababci oraz pradziadka Louisa, królowej Elżbiety II i księcia Filipa. 92-letnia monarchini musiała zrezygnować z obecności na chrzcie przez nawał obowiązków związanych z dzisiejszą uroczystością z okazji stulecia RAF oraz piątkową wizytą Donalda Trumpa. Ostatnio także w trosce o swój stan zdrowia królowa zmuszona była zrezygnować z kilku publicznych wyjść. Jak podają inne źródła, również ze względu na podeszły wiek obecność Elżbiety II nie jest konieczna na mniejszych, rodzinnych uroczystościach.
 

Chrzest księcia Louisa i 7-letni tort ze ślubu jego rodziców!

W oficjalnym komunikacie dotyczącym wydarzenia zdradzono kilka ciekawych szczegółów. Chłopiec ochrzczony został w zabytkowej chrzcielnicy Lily Font, która pochodzi z 1840 roku. Została wówczas zaprojektowana na zamówienie królowej Victorii i księcia Alberta z okazji narodzin ich pierwszego dziecka. Od tamtej pory wykorzystywana jest przy chrztach kolejnych członków monarchii brytyjskiej. W trakcie ceremonii użyto wody pochodzącej z rzeki Jordan.

Wiadomo także, że po uroczystości w kościele goście zostali zaproszeni na przyjęcie do Clarence House, gdzie przy herbacie częstowano ich tortem pochodzącym ze ślubu Kate i Williama! I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że para zawarła związek małżeński w 2011 roku... Siedem lat temu zamrożono więc ciasto, które zostało i do dziś rozmraża się je na ważne uroczystości rodzinne. Podobno jednak to już ostatni kawałek...


Meghan Markle i książę Harry na chrzcie księcia Louisa

O ile wczorajsza okazja była pierwszą po narodzinach Louisa, w trakcie której Kate i William pokazali się z całą rodziną w komplecie, o tyle Meghan i Harry po swoim ślubie dosyć często pojawiają się razem na publicznych uroczystościach. I niezmiennie wzbudzają wiele emocji. I tym razem stylizacja księżnej Sussex była jedną z najbardziej komentowanych! Naszym zdaniem jednak na szczególną uwagę zasługuje prezent, który mały Louis otrzymał od swojego wujka. Harry tym uroczym upominkiem upamiętnił swoją matkę, księżną Dianę.

Zdjęcia pary z chrztu księcia Louisa i stylizację Meghan Markle zobaczycie tutaj >>>