Emma Corrin apeluje o niebinarne Oscary i inne nagrody filmowe

Zaczął się sezon przyznawania nominacji do najważniejszych nagród filmowych, takich jak Oscary, Emmy i BAFTA, a wraz z nim powraca dyskusja na temat konieczności rezygnacji z rozdziału na męskie i żeńskie kategorie, by włączyć w system także osoby niebinarne.

 Emma Corrin mówi w wywiadzie udzielonym BBC News: Mam nadzieję na przyszłość, w której się to wydarzy.

Corrin, identyfikująca się z zaimkami „ono/oni”, była nominowana do nagrody Primetime Emmy w 2021 roku za rolę księżnej Diany w „The Crown”. Otrzymała nominację w kategorii wybitna aktorka pierwszoplanowa w serialu dramatycznym.

Nie sądzę, by te kategorie były w obecnej chwili wystarczające – twierdzi Emma, która w zeszłym roku za tę samą rolę zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki w dramatycznym serialu telewizyjnym.

BBC zauważa, że wtedy Brytyjka identyfikowała się z żeńskimi zaimkami osobowymi.

Chodzi o to, aby każdy mógł czuć się uznany i reprezentowany – zaznacza gwiazda. Trudno w tej chwili wytłumaczyć, że osoba niebinarna jest nominowana w kategoriach kobiecych – mówi. Jeśli chodzi o kategorie, czy musimy precyzować, czy jesteś nominowana do roli kobiecej, czy męskiej? Można prowadzić dyskusje o nagrodach czy reprezentacji, ale naprawdę powinniśmy skupić się na faktycznej reprezentacji w produkcjach dla osób niebinarnych, queer czy trans. Uważam, że to by naprawdę wiele zmieniło.

Kiedy koniec podziału na kategorie męskie i żeńskie?

Rzecznik BAFTA przekazał, że organizacja rozważa przejście na kategorie neutralne pod względem płci, zaznaczając, że jest „zaangażowana w rozmowy na ten temat”. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie już odszedł od podziału kategorii na męskie i żeńskie, przyznając wyróżnienia po prostu za występy pierwszoplanowe i drugoplanowe. 

BBC zwraca uwagę, że dużo na tej płaszczyźnie zmienił przemysł muzyczny. Nagrody Grammy są neutralne płciowo od 2012 roku, w tym roku kategorie zostały połączone także przez Brit Awards. Pierwszą artystką, której przyznano wyróżnienie w nowej kategorii, była Adele. Rozumiem, dlaczego nazwa tej nagrody się zmieniła, ale naprawdę uwielbiam być kobietą i artystką. Naprawdę. Jestem z nas naprawdę dumna – stwierdziła wówczas gwiazda.

Zobacz także: