Rozwijanie inteligencji emocjonalnej to proces, który wymaga czasu, praktyki i świadomości. Przynosi korzyści zarówno w aspekcie osobistym, jak i w relacjach z bliskimi. Mówimy, że są pozytywne i negatywne uczucia – ale tak naprawdę, to nie ma znaczenia. Pytanie, co się za nimi kryje, dlaczego tak silnie na nas oddziałują. 

Termin ten wprowadzili do psychologii w 1990 roku dwaj amerykańscy badacze – Peter Salovey i John Mayer. Ich zdaniem to zdolność, która uzupełnia inteligencję. Duże znaczenie w jej rozwijaniu, mają indywidualne cechy, charakter i osobowość. Człowiek z wysoką inteligencją emocjonalną dostrzega emocje, umie je nazwać, rozumie je i potrafi nimi zarządzać tak, by wspomagały proces myślenia.

Oto 14 sposobów na rozwijanie inteligencji emocjonalnej:

Akceptacja uczuć

Zamiast tłumić złość, zaakceptuj ją. Uczucia są naturalną częścią życia, a pogodzenie się z nimi, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Odgradzanie się od emocji, to jak zamiatanie ich pod dywan. A dobrze wiemy, że ta praktyka ostatecznie kończy się bolesnym potknięciem. W konsekwencji cierpi na tym nasz organizm – mogą pojawić się bóle napięciowe głowy, bóle mięśni, niepokój, a nawet lęk. Takie nieleczone objawy często kończą się zaburzeniami, które leczy się później latami.

Analiza przyczyny

Zastanów się, skąd biorą się emocje. Zlokalizowanie źródła ich pochodzenia, pozwala na lepsze zrozumienie samej siebie. Czasem złościmy się na drugą osobę, chociaż nic złego nie zrobiła. Dlaczego? Ponieważ tłumimy w sobie uczucia, wręcz pielęgnujemy je w nieświadomości, a one raz za razem wychodzą, gdy tylko opuścimy emocjonalną gardę. Nie da się nie przeżywać, nie denerwować, nie płakać – to element naszej ludzkiej natury i trzeba się z tym pogodzić, pozwolić sobie na odczuwanie.

Znalezienie konstruktywnych rozwiązań

Zamiast skupiać się na problemie, skoncentruj się na szukaniu konstruktywnych rozwiązań. Jak możesz poprawić swoje położenie? Nie ma sytuacji bez wyjścia, po prostu czasem jesteśmy zamroczeni emocjami i one zamazują nam obraz całości. Jak to mówią, gdy drzwi są zamknięte, to wejdź oknem. 

Rozwijanie umiejętności relaksacji

Zastosuj techniki relaksacyjne takie, jak: medytacja, mindfulness czy joga. Pomagają one w łagodzeniu napięcia i stresu. Dzięki wyciszeniu umysłu, będziesz mogła usłyszeć swoją intuicję, która najlepiej wie, czego potrzebujesz. Możesz też spróbować oddychania metodą 4-7-8, o której pisaliśmy niedawno:

Zobacz także:

Znalezienie znaczenia w doświadczeniach

Negatywne emocje często pojawiają się w wyniku trudnych doświadczeń. Postaraj się znaleźć głębsze znaczenie w każdym z nich. Pomyśl, co dobrego możesz z tego wyciągnąć dla siebie. W końcu wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Wynieś z porażki lekcję i dostrzeż błędy, by w przyszłości, ponownie nie wpakować się w kłopoty.

Otwarta komunikacja

Dzielenie się emocjami z drugą osobą, może pomóc w ich zrozumieniu. Inna perspektywa, osoby niezaangażowanej emocjonalnie, pozwoli szerzej spojrzeć na sytuację, która budzi w tobie np. złość. To dobra metoda, by trzeźwo ocenić, co się tak naprawdę wydarzyło, że nie potrafisz poradzić sobie z napięciem. A poza tym, warto budować relacje, w których można otwarcie mówić o tym, co się czuje.

Ustalanie celów i działanie

Określ, jakie są twoje cele w zarządzaniu emocjami i podejmij kroki w kierunku ich osiągnięcia. Działanie pomaga przerwać błędne koło negatywnych myśli. Może potrzebna jest ci wizyta u psychologa, albo trening złości, czy psychoterapia – nie ma się czego wstydzić, bo proszenie o pomoc, to przejaw dojrzałości. Taki specjalista określi nad czym musisz popracować, pokaże ci kierunek zmian, ale przede wszystkim, wspólnie z tobą, odnajdzie przyczynę. Warto? Chyba odpowiedź jest jasna.

Znalezienie równowagi

Postaraj się zrozumieć, czym tak naprawdę jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym a osobistym, między aktywnością a odpoczynkiem. Często nie potrafimy postawić jasnej granicy: zabieramy pracę do domu, realizujemy projekty po godzinach, odpisujemy na wiadomości od współpracowników. STOP! Pamiętaj, praca to jedynie sposób, by zarobić i móc potem realizować swoje pasje i marzenia. 

Codzienna praktyka wdzięczności

Zanurz się w pozytywnych aspektach swojego życia, wymieniając chociaż dwie rzeczy każdego dnia, za które jesteś wdzięczna. Skupienie się na nich, może pomóc złagodzić negatywne emocje. Badacze nie mają wątpliwości, że wdzięczność ma ogromną moc. Dotychczas przeprowadzone badania dowodzą, że bardziej wdzięczne osoby są mniej przygnębione i mają niższy poziom objawów depresji. Jeśli zapadną na tę chorobę, to wdzięczność pomaga łagodzić jej objawy. Odczuwanie wdzięczności zwiększa również dobrostan, rozumiany jako satysfakcja życiowa, subiektywne poczucie szczęścia, pozytywne emocje, zadowolenie z relacji i samoocena – wyjaśnia mgr Joanna Tomczyk, psycholożka z Uniwersytetu SWPS.

Osoby o wysokiej zdolności do odczuwania wdzięczności mogą patrzeć na świat z innej perspektywy lub, mówiąc bardziej konkretnie, stosować inne sposoby poznawczego przetwarzania zachodzących zdarzeń i sytuacji – tłumaczy Tomczyk.

Aktywność fizyczna jako źródło endorfin

Regularna aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na redukcję negatywnych emocji. Endorfiny, zwane hormonami szczęścia, uwalniają się podczas ćwiczeń, przynosząc uczucie euforii i łagodząc stres. 

Praktykowanie poczucia spełnienia

Rozwijanie poczucia własnej wartości, jest kluczowe w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Określ swoje mocne strony, cele i sukcesy, a następnie celebruj swoje osiągnięcia. To podejście wzmacnia samoocenę, co przekłada się na lepsze radzenie sobie z trudnymi emocjami. Dodatkowo, jako osoba spełniona, jesteś w stanie bardziej wspierać swojego partnera wtedy, kiedy on tego potrzebuje.

Ustalanie granic i wyrażanie potrzeb

Zdolność do określenia granic i jasnego wyrażania swoich potrzeb, to ważne aspekty inteligencji emocjonalnej. W związku powinno się otwarcie komunikować oczekiwania, być gotowym zrozumieć potrzeby partnera i umieć powiedzieć nie, gdy sytuacja tego wymaga. To pozwala unikać frustracji, nieporozumień i konfliktów.

Znajdowanie wspólnych rozwiązań w konfliktach

Wysoka inteligencja emocjonalna umożliwia szukanie wspólnych rozwiązań, zamiast trwania w punkcie: „moje kontra twoje”. Znalezienie kompromisu, gdy obie strony czują się zrozumiane i usatysfakcjonowane, to trudna sztuka, ale nie jest niemożliwa.

Rozwijanie umiejętności wybierania sporów

Nie każdy bój zasługuje na walkę. Umiejętność rozróżniania istotnych spraw od drobnych kłótni, naprawdę ułatwi ci życie. Czasem strzępimy nerwy na sytuację lub osobę, która zupełnie na to nie zasługuje. Potem, po czasie, zastanawiamy się „po co?”, „dlaczego tak zareagowałam?” – i to właśnie może zaprowadzić nas do odpowiedzi, co się dzieje w nas samych, że tak nieistotne chwile stresują nas, denerwują lub wywołują napięcie. Czasem to wspomnienie podobnych wydarzeń, które już się wydarzyły, ale przywołały w nas tamte emocje, a czasem to doświadczenia z dzieciństwa. Warto pogrzebać w swojej głowie...