Coś się dzieje, gdy jako kobieta zbliżasz się do trzydziestki. Chociaż twój wygląd fizyczny mógł się nie zmienić, ludzie zaczynają mówić do ciebie: „Dobrze wyglądasz jak na swój wiek”, „Ona starzeje się jak dobre wino” i „Myślałam, że jesteś młodsza”. Zawsze jest to podane w formie  niby-komplementu. Ba, może to nawet pomyślane jako komplement, ale taki komunikat jest subtelnie podszyty mizoginią, męskim podejściem do roli kobiety w społeczeństwie i nie pozostaje bez mniejszego lub większego wpływu na nasze samopoczucie. 

Nie ma się co oszukiwać: standardy piękna wciąż są bardziej surowe dla kobiet. Mężczyźni są nazywani srebrnymi lisami, podczas gdy kobiety są zmuszane do farbowania siwych włosów czy stosowania botoksu w celu wygładzenia skóry. Mężczyźni nie słyszą o swoich zegarach biologicznych ani o tym, że zbyt długo „leżą na półce”. Ageizm, mizoginia i kapitalistyczny konsumpcjonizm przecinają się i tworzą zgniły koktajl presji i wstydu, który kobiety mogą spożyć.

Wygląda na to, że ageizm nie tylko nie słabnie, ale wręcz przybiera na sile. Chociaż prawdopodobnie czuję się tak tylko dlatego, że się starzeję. Tak czy inaczej, za każdym razem, gdy przeglądam media społecznościowe, przypominam sobie, że trzydziestka jest obecnie uważana za wiek, w którym kobiety są już po terminie przydatności do spożycia w społeczeństwie

Był jeden konkretny viralowy tweet, który ostatnio wprawił mnie i wiele innych osób w osłupieniu. Na jednym z fanowskich kont pojawiły się bowiem zdjęcia Taylor Swift z opisem, że starzeje się ona jak wino... Może się to wydawać na pierwszy rzut oka nieszkodliwe, ale podkreślenie kwestii „wieku” i porównanie zdjęć sugeruje, że jest wyjątkowa, wygląda młodziej po trzydziestce niż inne kobiety. Wiele użytkowniczek i użytkowników Twittera zareagowało na ten post zdziwieniem. Wskazywano, że Tay ma tylko 33 lata. A @RachelCDailey przypomniała, że to zjawisko ma miejsce od dawna w kulturze popularnej:

Takie rzeczy przypominają mi czasy, kiedy ludzie mówili, że Kylie Minogue jest odważna, nosząc złote majtki i wyglądając niesamowicie jak na swój wiek, gdy miała 32 lata.

Z kolei @FrancesCook napisał na Twitterze: Pokolenie Z jest tak przerażone starzeniem, że są w szoku, że 33-latek wygląda jak 33-latek. Ale czy na pewno chodzi tylko o pokolenie Z? Czy po prostu obsesja na punkcie wyglądu ma się świetnie a jej korzenie sięgają naprawdę głęboko.

Przypomnijmy, że komentarze odnośnie wieku pojawiały się jakiś czas temu także pod adresem Seleny Gomez. Na TikToku można znaleźć choćby film, który ma ponad 20 000 wyświetleń a nosi tytuł: „Gwiazdy, które starzeją się dziwnie wolno”. Selena kończy w tym roku 31 lat, więc dlaczego ludzie patrzą wstecz na jej młodsze zdjęcia, jakby to był jakiś dziwny nekrolog?

Nie jest źle wyglądać na swój wiek. Mówiąc, że gwiazdy takie jak Taylor czy Selena wyglądają „dobrze” jak na swój wiek, umacniamy przekonanie, że starzenie się jest złe; kiedy nie jest. To tylko życie. Taylor i Selena to piękne kobiety, które wyglądają jak ich (bardzo wciąż młode) równolatki. Ponieważ jesteśmy zalewane i zalewani przekazami, które wmawiają nam, że trzeba kupować produkty „przeciwstarzeniowe”, nic dziwnego, że milenialsi i osoby z pokolenia Z mają wypaczone poczucie wieku.

Zobacz także:

Gendered ageism to określenie zbiorcze na uprzedzenia związane z wiekiem i płcią. Prawie 2 na 3 kobiety w wieku 50+ twierdzą, że są regularnie dyskryminowane, a te doświadczenia wydają się odbijać na ich zdrowiu psychicznym, zgodnie z najnowszym badaniem „Mirror/Mirror” przeprowadzonym przez AARP. Wydaje się, że kobiety w wieku 30 lat są uważane przez media i kulturę głównego nurtu za niepożądane, a przed pięćdziesiątką są „zbyt stare”, aby być konkurencyjne na rynku pracy. Stowarzyszenie Kobiety i Hollywood podało, że w 2021 roku ze 100 najbardziej dochodowych filmów tylko 7 przedstawiało kobietę w wieku 45 lat lub starszą, podczas gdy 27 przedstawiało mężczyznę w tym samym przedziale wiekowym. Jest to stosunek płci do 3,9 filmów ze starszymi mężczyznami do każdego 1 filmu ze starszą kobietą. W dodatku wszystkie 7 wspomnianych kobiet pochodziło tylko z jednej grupy rasowej/etnicznej (tj. rasy kaukaskiej). Stwierdzono także, że „żadna kolorowa kobieta w wieku 45 lat lub starsza nie została przedstawiona jako kierująca fabułą”.

Stwierdzenie, że kobieta „dobrze wygląda jak na swój wiek” może wydawać się pozytywne, ale wszystko to składa się na system, w którym kobiety są cenione tylko na podstawie wyglądu. Komplementy ("komplementy"?), które słyszą kobiety, ale i powtarzają jej innym (świetnie wyglądasz, schudłaś? ) są zazwyczaj wciąż związane z ideałami piękna. Te kwalifikatory nie są konieczne. Zamiast mówić „dobrze wyglądasz jak na swój wiek”, po prostu powiedz przyjaciółce „dobrze wyglądasz” lub doceń jej umiejętności. Zresztą ta zasada odnosi się także do przyjaciół płci męskiej!

Tekst ukazał się pierwotnie na stronie Glamour UK