Femme fatale, kusicielka, syrena. W świecie literatury i filmu syndrom kobiety utopca niejedną miał twarz. I na ogół sposób bycia i działanie był przedstawiany co najmniej negatywnie. Prawda jest jednak bardziej zniuansowana. Syndrom kobiety utopca sieje spustoszenie w psychice osoby nim dotkniętej i może wynikać z głębokiej traumy. Wpływ takiej osoby na czyjąś relację może być dramatyczny. Emocjonalny trójkąt miłosny pojawia się niespostrzeżenie, poprzez precyzyjnie utkaną i zamaskowaną sieć manipulacji.

Czym jest syndrom kobiety utopca?

Syndrom kobiety utopca pomimo nazwy może dotyczyć też mężczyzn, jednak przyjęło się, że przydarza się częściej właśnie kobietom. Polega on na silnej potrzebie ingerencji w czyjś związek i uwiedzenie mężczyzny, za wszelką cenę. Można pomyśleć, że naprawdę silny związek będzie zupełnie odporny na takie działanie, jednak nie jest to takie proste. Kobieta utopiec nie polega wyłącznie na pociągu fizycznym. Potrafi zasiać wątpliwość, udając przyjaciółkę, która martwi się o mężczyznę, którego lubi i chce jego dobra. No właśnie, bo najczęściej zaczyna się od budowania przyjaźni wokół "ofiary". Nic tak nie działa jak nić porozumienia i ogromna uwaga. A przyjaźń damsko-męska to nic złego, o ile obie osoby trzymają się jej zasad i zachowują szacunek do swojego partnera. Jeśli dochodzi do dzielenia się bolączkami, to kobieta utopiec może łatwo zmanipulować sens problemu. Poczucie, że tylko ona rozumie zatroskanego zaburza równowagę, bo intencje nie są czyste. Kobieta utopiec czerpie satysfakcję z samego procesu uwodzenia. 

Jak działa kobieta utopiec?

Od tego procesu rozbijania związków można się uzależnić i traktować to niemal jak hobby, w którym najważniejsza jest droga do celu i adrenalina z nią związana. Sam potencjalny romans, jak i ofiara szybko może przestać być atrakcyjny. Łatwo można się domyślić, jakie spustoszenie sieje w czyimś związku, który czasami może się przez ten trójkąt miłosny rozpaść. Ofiara manipulacji kobiety utopca nie wie, co jest prawdą, co nie. Wierzy, że ta uwodzielka chce dla niego jak najlepiej i to właśnie ona go rozumie. Silnie działa również początkowa chemia i pociąg fizyczny. Kobiety utopce w gruncie rzeczy są osobami skrzywdzonymi, z zaburzonym podejściem do związków. Może to być zemsta za porzucenie i zaniedbania rodziców, opiekunów, partnerów. Emocje odczuwają tylko na początku, nie potrafią wytrwać w stałym, stabilnym związku. Po osiągnięciu celu szybko popadają w stan odrzucenia.

Redflagi w zachowaniu nowej osoby

Gdy w związku pojawia się trzecia osoba należy zwrócić uwagę na to:

  • czy dąży ona do intensywnego kontaktu,
  • czy przez jej działanie osoba, która zawiera z nią relacje, odsuwa się od swojego partnera,
  • czy w towarzystwie innych przekracza granice słownie, fizycznie (flirt, dotykanie).

Zaufanie w związku jest bardzo ważne, ale warto też zachować czujność dla bezpieczeństwa własnego i relacji. Jeśli chodzi o zauważanie tego mechanizmu u samej lub samego siebie to najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do psychologa, ażeby odwrócić toksyczne głęboko zakorzenione schematy.