Zaglądacie wieczorami do lodówki? Jeżeli zdarza wam się to sporadycznie, prawdopodobnie nie macie się czym przejmować. Musimy jednak zmartwić osoby, które regularnie podjadają w nocy. Okazuje się, że ten (pozornie nieszkodliwy) nawyk może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dlaczego podjadamy w nocy? Jakie są jego skutki? Jak radzić sobie z jedzeniem w nocy? Te i inne pytania zadałyśmy Agacie Ziemnickiej - współzałożycielce Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Równowaga.

Dlaczego podjadamy w nocy?

Na początku warto się jednak zastanowić, dlaczego w ogóle podjadamy w nocy. Okazuje się, że problem ten może dotyczyć osób zestresowanych, a także tych, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów. Nocne podjadanie, które jest częste i zazwyczaj nieświadome wynika z zaburzenia odżywiania. Przyczyny nie są jasne, czasami genetyczne, czasami wynikają z nadmiernego stresu, chęci ograniczania jedzenia w ciągu dnia w celu np. utrzymania niższej masy ciała. Pod koniec dnia ciało jest tak wygłodzone, że wysyła sygnały konieczności nasycenia. Podłoże nocnego podjadania jest głównie emocjonalne. Organizm sam nie miałby zapotrzebowania na dodatkowe kalorie w trakcie snu - powiedziała Agata Ziemnicka.

Czy nocne podjadanie szkodzi zdrowiu?

Odpowiedź na to pytanie jest właściwie jednoznaczna. Częste i regularne podjadanie w nocy zdecydowanie szkodzi zdrowiu. Agata Ziemnicka przyznała nawet, że ten nawyk może zamienić się w chorobę. W przypadku zaburzeń odżywiania konieczna jest interwencja specjalisty.

Jakie są skutki nocnego podjadania?

Osoby, które regularnie podjadają w nocy (zazwyczaj) przybierają na wadze. Dlaczego? Otóż, takie osoby jedzą mało w ciągu dnia, a wieczorami „uzupełniają normę”. Jednak jedzenie w nocy jest słabiej trawione przez słabiej funkcjonujący układ pokarmowy. Nie można też odczuwać poziomu sytości, bo organizm jest w uśpieniu - tłumaczy Agata Ziemnicka - Łaska. Co więcej, osoby z zaburzeniami odżywiania często czują się ospałe i narzekają na bóle głowy. Natomiast kondycja ich zębów wyraźnie się pogarsza.

Ale to nie tylko skutki fizyczne! Emocjonalnym kosztem mogą być: brak poczucia kontroli, wstyd przed domownikami, smutek, napięcie rozdrażnienie, lęk. Te emocje nakręcają tylko do utrzymania stresu na wysokim poziomie co może powodować kolejne podjadanie i błędne koło rujnuje życie noc po nocy.

Jak sobie radzić z nocnym podjadaniem?

Kluczem do sukcesu jest zmiana diety. Warto wprowadzić regularne, pełnowartościowe posiłki w ciągu dnia. Bogate w liczne składniki odżywcze, minerały, witaminy produkty pomogą odbudować ewentualne wątłe struktury układu pokarmowego, a jednocześnie nasycą oczy i żołądek. Ale jak zauważa Agata Ziemnicka przyczyny nocnego podjadania leżą w psychice. I właśnie dlatego należy skorzystać z pomocy eksperta - psychoterapeuty, psychiatry dobrego psychodietetyka. Najważniejsze to udać się do specjalisty, podzielić się z kimś tym conocnym zmaganiem.

Najdziwniejsze diety na świecie. Co jesteśmy w stanie zrobić w walce o szczupłą sylwetkę? >>>