Pandemia koronawirusa spowodowała narodową kwarantannę. Zamknięto galerie handlowe, szkoły i uczelnie, placówki kultury, a także hotele i inne ośrodki. Odwołano wszystkie wydarzenia masowe na czele z koncertami i festiwalami muzycznymi oraz filmowymi. Zakazano również zgromadzeń powyżej 3 osób oraz ograniczono wychodzenie mieszkańców z domu do minimum – w pewnym momencie mogliśmy udać się po zakupy spożywcze, do apteki i do pracy. Po kilku tygodniach kwarantanny, rząd ogłosił stopniowe odmrażanie gospodarki – koronawirus spowodował kryzys finansowy na całym świecie – oraz łagodzenie obostrzeń. Ponownie otwarto sklepy, restauracje, kina, hotele, salony fryzjerskie i kosmetyczne, żłobki i przedszkola oraz inne obiekty. Zniesiono nakaz zasłaniania nosa i ust na otwartych przestrzeniach, pozwolono również na zgromadzenia do 150 osób z zachowaniem należytych środków ostrożności. Co więcej, istnieje również szansa na organizację wesela, również z limitem 150 gości. Powrót do „normalności” wiąże się również z otwarciem siłowni, klubów fitness oraz basenów. 

Od weekendu klubowicze i sportowi entuzjaści mogą udać się na trening na siłownię lub na basen, a także uczestniczyć w ulubionych zajęciach, np. jogi czy pilatesu. Pandemia koronawirusa nie minęła, dlatego rząd wprowadził szereg obostrzeń. Jak funkcjonują obiekty sportowe? W klubach sportowych oraz na basenach obowiązuje szereg zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w trosce o swoje zdrowie, pracowników oraz innych klubowiczów. 

Otwarcie siłowni – na jakich zasadach zrobimy trening na siłowni?

W ramach łagodzenia obostrzeń otwarto m.in. siłownie oraz kluby fitness. Obowiązuje jednak szereg zasad. Po pierwsze, przed wejściem do obiektu, klubowicze są zobowiązani do wypełnienia karty lub odpowiedzenia na pytania pracowników na temat stanu zdrowia. Rząd apeluje o rozsądek – osoby, które zaobserwowały u siebie objawy choroby zakaźnej, są objęci kwarantanną lub w ciągu ostatnich tygodni mieli kontakt z osobą zarażoną koronawirusem – są proszeni o pozostanie w domach, aby nie narażać na ryzyko wszystkich wokół.

Kolejną zasadą jest dezynfekcja – rąk, narzędzi oraz całej przestrzeni na siłowni i w klubach fitness. Pracownicy są zobowiązani do tego, żeby regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia oraz do wycierania blatów recepcji po każdym kolejnym kliencie. Przed wejściem na każdą siłownię jest dostępny płyn antybakteryjny, z którego powinna skorzystać każda osoba, wchodząca do klubu. Środki dezynfekujące znajdują się również w każdej strefie treningowej, przy sprzętach (które należy dezynfekować po każdym użyciu), w łazienkach oraz w szatniach. Klienci muszą również przecierać płynem dezynfekującym szafki na ubrania i rzeczy osobiste – przed i po ich użyciu. 

Pracownicy oraz klienci siłowni muszą zachować odstęp – około 2 metrów kwadratowych. Ponadto istnieje ograniczenie liczby osób, na każde 10 metrów kwadratowych przypada jedna osoba. To nawiązuje do kolejnej zasady – sprzęty są rozstawione daleko od siebie, a jeśli nie, klienci muszą korzystać z co drugiego orbitreka, bieżni i innych urządzeń. 

Na siłowni nie trzeba zakrywać nosa i ust, czyli nosić maseczek. „Obowiązku noszenia maseczki nie stosuje się do osób uprawiających sport, dotyczy to wszystkich form aktywności”, podaje Ministerstwo Zdrowia na stronie gov.pl. Poza tym nie należy korzystać z suszarek – zarówno tych do włosów, jak i nadmuchowych do rąk. Jak sytuacja wygląda z prysznicami? To już zależy od konkretnych miejsc. Przepisy mówią jedynie o tym, że istnieje opcja  udostępnienia przez siłownie i kluby fitness pryszniców dla klientów, ale „możliwość funkcjonowania (…) kabin prysznicowych i stref mokrych jest zależna od obowiązującego prawa”. 

Mata do jogi – gdzie kupić? Oto najpiękniejsze maty do jogi, które zmotywują Was do regularnych ćwiczeń! >>>

Zobacz także:

Otwarcie basenów – jakie zasady obowiązują na basenie?

Na basenach również obowiązują obostrzenia dotyczące limitu klientów – w zależności od tego, jak duży jest obiekt. Na terenie basenów należy zachować dystans, a także przestrzegać zasad higieny – dezynfekować ręce przed wejściem do budynku, a także wycierać szafki przed i po korzystaniu z nich. Ponadto na jednym torze mogą pływać tylko 4 osoby. Co więcej, liczba klientów nie może przekroczyć połowy obłożenia obiektu.

Otwarcie siłowni – co z karnetami Zdrofit, Calypso, McFit i innymi?

Siłownie, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa, wychodzą naprzeciw klientom i oferują im elastyczne rozwiązania. Większość miejsc zamroziła pobieranie opłat za karnety w czasie zamknięta obiektów sportowych. A jak sytuacja wygląda teraz, po ponownym otwarciu siłowni? 

Zdrofit oraz S4 nie otworzyły od razu wszystkich obiektów – niektóre wymagają specjalnego przygotowania, więc zostaną uruchomione dopiero za jakiś czas, inne w ogóle nie zostaną otwarte.  W zamian za niedogodności siłownie oferują klientom korzystanie z platformy z treningami do końca września tego roku. Klienci mogą również zawiesić swój karnet albo wypowiedzieć umowę do 19 czerwca.

Jeżeli chodzi o siłownię McFit, sytuacja również jest dopasowana do klientów. „Po tej wyjątkowej sytuacji chcielibyśmy zaoferować elastyczną ofertę bez ryzyka. Nasza  umowa McFIT Flex jest tu doskonałym rozwiązaniem. Okres obowiązywania umowy indywidualnie określa sam klient”, tłumaczy Katarzyna Radzikowska, kierownik działu komunikacji. 

Natomiast w przypadku Calypso klienci także mają możliwość korzystania z platformy, na której znajdą treningu online, konsultacje z trenerami, plany żywieniowe oraz wiele więcej. Ponadto mogą skorzystać z roweru miejskiego, dostępnego każdego dnia przez 60 minut. Calypso umożliwiło również zamrożenie karnetu na siłownię na kolejny miesiąc.