W ostatnich latach technologiami, które traktuję jako istotnie zmieniające jakość świadczonych przez nas usług, są lasery pikosekundowe, technologia SUPERBTM oraz stosowanie łączonych technik laserowych. Wartość wszelkich nowości zawsze oceniam poprzez pryzmat doniesień naukowych oraz własnych efektów klinicznych. Należy pamiętać, że wszelkie mody (na przykład obecna na stymulatory tkankowe), regulowane są przez prawa rynku. Wiąże się to również z pojawianiem „nowości”, które w rzeczywistości są znanymi od lat preparatami lub bazują na tej samej substancji aktywnej.  

W ubiegłym roku, jako pierwszy ośrodek w Europie, wprowadziliśmy do kliniki Dermamed urządzenie w technologii SUPERBTM. Technologia ta za pomocą ultradźwięków indukuje punktowe uszkodzenia skóry w sposób bardziej intensywny i płycej w porównaniu z HiFu. Zabieg ten znacznie wpłynął na możliwości nieinwazyjnego, wykorzystującego naturalny potencjał regeneracyjny zwiększania napięcia i sprężystości skóry.  

Tendencja do uzyskiwania efektów wynikających ze stymulacji procesów naprawczych jest moim zdaniem najciekawszym kierunkiem rozwoju medycyny estetycznej. Pozwala nie tylko na uzyskiwanie określonych efektów, lecz także na wyraźne spowolnienie procesów starzenia w leczonej okolicy. Ostatnio miałem wyjątkową okazję zobaczyć skutki planowego działania mającego na celu między innymi profilaktykę starzenia. Jedna z moich pacjentek, która od kilkunastu lat regularnie korzysta z zaplanowanych przeze mnie zabiegów, pokazała mi zdjęcie swojej bliźniaczki jednojajowej, która nie korzysta z zabiegów profilaktycznych. Różnica między nimi naprawdę mnie zaskoczyła.  

W tej dziedzinie najciekawszym trendem są łączone zabiegi laserowe lub z użyciem innych technologii, na przykład zabiegi łączące klasyczne fotoodmładzanie, które redukuje przebarwienia oraz zmiany naczyniowe skóry, z przebudowującym skórę laserem frakcyjnym nieablacyjnym.  Połączenie radiofrekwencji mikroigłowej z technologią HiFu lub SUPERBTM (w zależności od pacjenta) na okolicę szyi i podbródka, to zabieg zwiększający napięcie powłok podbródka oraz poprawiający kondycję skóry szyi. Zastosowanie serii różnych technologii frakcyjnych – lasera zimnego, lasera nieablacyjnego, ablacyjnego czy termomechanicznej ablacji na skórę wokół oczu – w połączeniu z HiFu zastosowanym na czoło nad brwiami - pozwala na poprawę kondycji skóry wokół oczu z jednoczesnym uniesieniem brwi.  

Skuteczny plan działania w medycynie estetycznej powinien uwzględniać zastosowanie zarówno zabiegów nowoczesnych, stymulujących potencjał naprawczy, jak i zabiegów klasycznych. Proces starzenia jest zjawiskiem globalnym dotyczącym skóry, tkanki podskórnej, powięzi, mięśni i kości czaszki. Nie ma eliksiru młodości, który wstrzyknięty spowoduje odbudowę tych struktur, przemieszczenie tkanek w górę, poprawi owal twarzy, uniesie w górę brwi, zwiększy sprężystość skóry, usunie pajączki naczyniowe i przebarwienia. Obecnie plan dbania o urodę, to połączenie zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, wypełniaczy (głównie kwasu hialuronowego), nici, z zabiegami laserowymi, RF ikroigłowym, HiFu, SUPERBTM oraz odpowiednio dobraną pielęgnacją, która często uwzględnia okresową terapię retinolem. Schemat leczenia jest ustalany indywidualnie.  

www.dermamed.com.pl