Przejście na wegetarianizm to coraz bardziej powszechny trend. I co ciekawe, wcale nie trzeba być radykałem - na dietę wege w nieco łagodniejszej wersji decyduje się coraz więcej osób. O czym mowa? Chodzi o flexitarianizm. Tym różni się od wegetarianizmu, że dopuszcza okazjonalne spożycie mięsa - wtedy, gdy nie bardzo wypada odmówić, albo po prostu, gdy mamy na nie ochotę. 

ZOBACZ TAKŻE: Te kilka rzeczy przedłuża życie nawet o dekadę! Naukowcy potwierdzili 5 skutecznych sposobów

Jakich składników odżywczych brakuje w wegetariańskiej diecie?

W obu wersjach kluczowe jest dopilnowanie, by składniki, których nie dostarczamy z mięsem, były uzupełniane. Na jakie niedobory narażony jest organizm na diecie bezmięsnej? Warto wspomnieć, że tak naprawdę mimo silnego przekonania, że unikanie mięsa nas na nie naraża, badania przeprowadzone na uniwersytecie w Oxfordzie jednoznacznie dowiodły, że niewystarczająca ilość składników odżywczych i pierwiastków w diecie w równej mierze dotyczy też mięsożerców. Tym samym w naszych jadłospisach niezależnie od diety najczęściej brakuje wapnia, jodu, błonnika, magnezu, folianów, a także witaminy C i E. Jak je uzupełniać? 

Jak uzupełniać składniki odżywcze w diecie wegetariańskiej? 

Warzywa i owoce to nie wszystko. Ziarna, orzechy, pestki, a także, jeśli nie jesteście weganami - jajka i nabiał to pozycje, które powinny znaleźć się w codziennym menu. Gdzie ich szukać? Jeśli nie macie pomysłu ani czasu na kombinacje i eksperymenty w kuchni, ale mimo to aspekt zdrowotny jest dla was priorytetem, polecamy koktajle, których przygotowanie zajmie Wam dosłownie kilka minut, a które z sukcesem pozwolą pokryć dzienne zapotrzebowanie na wszystkie z wymienionych wyżej wartości (szczegóły znajdziecie tutaj). 

Prawdziwie problematyczną kwestią może być witamina B12, gdyż nie ma jej roślinnego źródła. Jeśli będziecie chcieli ją uzupełniać, zwróćcie uwagę, żeby preparat, który wybierzecie, był zarejestrowany jako lek (będzie dostępny tylko w aptece), a nie jako suplement (do kupienia w części drogeryjnej wielu popularnych aptek). Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Źródło wapnia dla wegan

Jeśli chodzi o wapń, szczęśliwie nie trzeba się posiłkować suplementami. Jego naturalnym źródłem będą m.in. mak, migdały, sezam, orzechy laskowe, suszone figi i morele oraz zielenina: jarmuż, botwina, szczypiorek, natka pietruszki, nasiona roślin strączkowych czy tofu (soja to także najbogatsze źródło białka). 

Źródło białka dla wegan

Co do białka, jego niedobór w diecie wegetariańskiej to mit. Jeśli dopilnujemy, żeby posiłki pokrywały zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, a na talerzu pojawią się soja, rośliny strączkowe, orzechy i pestki, możemy być spokojni. 

Jeśli macie chęć przejść na dietę wege, ale brak wam odwagi i wsparcia, to ten moment, gdy warto skonsultować się ze specjalistą -  plan żywieniowy stworzony przez dietetyka będzie dobrym przewodnikiem na start i da pewność, że decyzja o przejściu na wegetarianizm będzie się wiązała z samymi korzyściami. Spróbujecie?

ZOBACZ TAKŻE: Jedzenie na receptę? Akcja w Kalifornii to przełom w myśleniu o leczeniu!