W modzie zrównoważonej produkcja i dystrybucja odbywa się z troską o środowisko naturalne i z wykorzystaniem technik przyjaznych planecie. Przykładowo, do wytwarzania nowych ubrań używa się materiałów recyklowanych lub materiałów organicznych, pochodzących z ekologicznych upraw. Taki sposób produkcji minimalizuje zużycie wody, gleby i energii oraz generuje mniejszą ilość odpadów.

Design, którego nie pokonają sezonowe trendy i wysoka jakość, to cechy ubrań mody zrównoważonej. Produkty są uszyte w taki sposób, aby dobrze wyglądały i służyły przez lata. Do wytwarzania takich ubrań używa się m.in. organicznej wełny, dzięki której w procesie produkcji zużywa się o wiele mniej wody niż w przypadku wełny tradycyjnej. Świetnym surowcem jest również sztuczny jedwab, który w procesie kompostowania może rozłożyć się już 6 w tygodniu. Ubrania tego typu produkuje się również z materiałów naturalnych, jak len albo bambus, którym dla ocieplenia wypełnia się kurtki. Z kolei recyklowany poliester, który uzyskuje się z przetworzonych butelek PET wykorzystuje się najczęściej do szycia płaszczy, kurtek i polarów. 

Dzisiaj bycie modnym nie wyklucza bycia ekologicznym. A ekologiczna może być nie tylko moda. Stan środowiska naturalnego jest sumą wszystkich naszych działań i codziennych wyborów. Również producenci opakowań szklanych dokładają starań, aby przekonać swoich konsumentów do zalet płynących z oddawania do sklepu butelek zwrotnych po napojach. Tymczasem tylko 7 na 10 kupujących w naszym kraju zwraca uwagę na to, czy napój, który kupują jest w opakowaniu zwrotnym. W efekcie każdego roku z rynku nie wraca 110 mln sztuk opakowań szklanych, które w obiegu zamkniętym mogą służyć przez dwa lata., a stają się odpadem. Ten niekorzystny dla środowiska trend możemy jednak odwrócić w prosty sposób. 

Poniżej proponujemy, jak do naszych modowych wyborów dodać również te związane z opakowaniami.

Reduce, czyli ograniczaj 

Każda z nas codziennie kupuje rzeczy, które prędzej czy później staną się odpadami. Dobrej jakości ubranie o ponadczasowym designie przetrwa lata. Kubek po kawie na wynos szybko trafi do kosza, ale już butelka zwrotna po napoju absolutnie do kosza trafić nie powinna. Oddając butelkę zwrotną do sklepu lub do skupu dajesz jej kolejne życie, a może ich mieć nawet 20! Pamiętaj, że Twoje codzienne, z pozoru drobne, decyzje zakupowe mają realny wpływ na otaczający nas świat. 

Nawyki, które możesz wprowadzić w życie:

  • zabieraj na zakupy torby wielokrotnego użytku,
  • kupując produkty, staraj się wybierać te, które są zapakowane w bardziej przyjazne dla środowiska opakowania, np. szkło,
  • zwróć uwagę czy produkty są w opakowaniach wielokrotnego użytku, np. butelki zwrotne. Jeśli tak, oddaj je sklepu lub do skupu.

Reuse, czyli wykorzystaj ponownie 

Jest całkiem sporo rzeczy, które zamiast wyrzucić do kosza, można ponownie wykorzystać, jak butelkę zwrotną. Im więcej zaczniesz dostrzegać wokół siebie takich przedmiotów, tym mniejsza będzie produkcja nowych, które miałyby je zastąpić, i tym mniejsze zużycie zasobów i środowiska.

Zobacz także:

Czy wiesz, że stosowanie butelek zwrotnych do piwa oznacza kilkukrotnie mniejszą emisję CO₂ niż w przypadku butelek jednorazowych? Butelka zwrotna może żyć nawet 20 razy, zanim się zużyje i trafi do recyklingu – to oznacza, że może zastąpić 20 butelek bezzwrotnych. Pamiętaj: kiedy oddajesz butelki do sklepu zyskuje twój portfel i środowisko. 

Recycle, czyli segreguj odpady

Pamiętaj, aby uszkodzone szklane opakowanie, które już nie nadaje się do użycia, wrzucić do odpowiedniego pojemnika. Butelka, która ma widoczne uszkodzenia: stłuczenia, uszczerbki czy mocne zarysowania nie nadaje się do zwrotu lecz do recyklingu.

Pamiętajcie, żeby do ekologicznej kurtki, czy sukienki z lnu, dołożyć świadome zakupy w osiedlowym sklepie. Bo #efekt1butelki ma wielkie znaczenie dla środowiska.