Jeżeli myślicie, że wręczanie najbardziej prestiżowych nagród filmowych zawsze wywoływało wokół siebie tyle emocji i szumu, to jesteście w błędzie. Tradycja ta zaczęła się 16 maja 1929 roku. To właśnie wtedy Amerykańska Akademia Filmowa po raz pierwszy postanowiła nagrodzić przemysł filmowy złotymi statuetkami w kształcie nagiego żołnierza. 250 gości musiało zapłacić po 10 dolarów, aby uczestniczyć w imprezie, która trwała dokładnie...15 minut! Ten krótki okres czasu wystarczył jednak, aby przez kolejne kilkadziesiąt lat oscarowa gala stała się jednym z najważniejszych wydarzeń kina. To właśnie podczas tych uroczystości wyłonione zostały sławne nazwiska i talenty oraz najlepsze produkcje filmowe.

Nominacje do Oscarów 2017 zostały już ogłoszone. Niepodważalnym liderem w tym roku jest najnowszy film Damiena Chazelle'a "La La Land". Musical nominowany jest aż w 14 kategoriach! Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy ekipa pracująca nad filmem może wrócić do domu z kilkunastoma statuetkami w dłoniach (14 nominacji zebrał już "Titanic" i "Wszystko o Ewie"). Ze względu na możliwość pobicia ustalonego wcześniej rekordu, postanowiliśmy przypomnieć wam, jakie produkcje zdobyły tytuł "Najlepszego filmu" i przy okazji zapisały się w historii jako najwięksi zwycięzcy gali towarzyszącej rozdaniu Oscarów. 

Do tej pory rekordem pod względem zdobytych Oscarów mogą pochwalić się trzy filmy, które mają na swoim koncie aż po 11 statuetek. Pierwszym, wielkim zwycięzcą okazał się film Williama Wylera "Ben Hur". Historia izraelskiego księcia, który wygnany na pustynię spotyka Chrystusa, otrzymała 12 nominacji. Nagrody nie zdobyła tylko za "Najlepszy scenariusz adaptowany".

Kolejnym rekordzistą jest klasyk i jednocześnie jedna z najdroższych produkcji w historii "Titanic", na którego stworzenie James Cameron potrzebował 200 milionów dolarów. Tragiczna historia miłosna Jack'a i Rose chwyciła za serca również członków Amerykańskiej Akademii Filmowej (choć nie na tyle, żeby nagrodzić Oscarem Leonardo DiCaprio, co nie dawało fanom spokoju aż do ubiegłego roku, gdy otrzymał statuetkę za "Zjawę"). W 1998 roku film nominowany był w 14 kategoriach! Niestety w ręce reżysera filmu Jamesa Camerona trafiło "tylko" 11 statuetek. W tym roku szansę na pobicie tego sukcesu ma musical "La La Land"

Filmem, który zamyka naszą złotą trójkę jest ostatnia część trylogii Peter'a Jacksona "Władca Pierścieni: Powrót Króla". Fantastyczna produkcja stworzona na podstawie książek J. R. R. Tolkiena nominowana była w 11 kategoriach i wygrała w każdej z nich! Myślicie, że gala rozdania Oscarów 2017 zapisze się w historii, pobijając ustalony wcześniej rekord zdobytych statuetek? W tegorocznym sezonie nagród filmowych, "La La Land" od początku zdobywa najważniejsze wyróżnienia, co oznacza że podczas oscarowej nocy może być podobnie! Dowiemy się tego 26 lutego o 2:30!

Do tego czasu zapoznajcie się z oscarowymi pozycjami w naszej galerii i nadróbcie braki. My już siadamy do oglądania! 

 

Kto dostanie Oscara 2017?

Kto dostanie Oscara 2017? Akademia nie wie, aktorzy nie wiedzą, a wy możecie wiedzieć, bo zrobiliśmy dla was ekstra loterię :D

Opublikowany przez Glamour.pl na 20 styczeń 2017